Wymiana wkładu suportowego.doc

(27 KB) Pobierz
Wymiana wkładu suportowego

Wymiana wkładu suportowego



Wymiana wkładu suportowego to czynność, którą wykonuje się bardzo rzadko. Najczęściej wymienia się go wraz z wymianą korb lub ramy. Zdarza się też, że łożyska w sposób naturalny się zużyją, ale z reguły wynika to z ich kiepskiej jakości, co też kwalifikuje suport do wymiany.

 

Fani skakania na rowerze też niestety muszą się liczyć ze znacznym skróceniem żywotności łożysk w suporcie, rzadziej z uszkodzeniem osi.

Jeśli jakakolwiek z tych przyczyn ma miejsce, to nie pozostaje nic innego jak tylko wymienić cały kartridż. Nie jest to czynność skomplikowana, ale wymaga specjalnego ściągacza do korb oraz klucza do odkręcenia szalek suportu. Pozostałe narzędzia z pewnością znajdą się w każdym warsztacie rowerzysty. Koszt dodatkowych narzędzi to kilkadziesiąt złotych, więc jeśli ma się ich używać sporadycznie, to lepiej tę usługę zlecić serwisowi.

 

Do zdjęcia korb i wyjęcia wkładu suportowego niezbędne są:

Ściągacz do korb. Koniecznie trzeba pamiętać, że ściągacz do kwadratowych osi różni się od tego do wielowypustu.

Końcówka do odkręcania szalek w suporcie.

Klucz imbusowy 8 mm. do odkręcania korb.

Klucz płaski lub imbusowy pasujący do ściągacza do korb.

Klucz płaski lub nasadowy pasujący do końcówki do odkręcania suportu.

Smar.

Dobre chęci i trochę cierpliwości.

 

Poniższe czynności dotyczą montażu środka suportu z gwintem angielskim (BSA). W przypadku gwintów francuskiego lub włoskiego należy pamiętać, że oba posiadają prawe gwinty.

 

1. Za pomocą klucza imbusowego odkręcić śrubę mocującą korbę do osi suportu, rozpinając wcześniej łańcuch lub zdejmując go poza najmniejszą koronkę.

 

2. Rozkręcić maksymalnie ściągacz i delikatnie, ale całkowicie wkręcić go w gniazdo w korbie. Pewne osadzenie ściągacza w korbie pozwoli zsunąć ją bezpiecznie z osi suportu.

 

3. Zewnętrzną śrubę ściągacza (trzpień) należy wkręcać kluczem płaskim lub imbusem do momentu zsunięcia się korby z osi suportu.

 

4. Wszystkie powyższe czynności trzeba powtórzyć w celu zdemontowania drugiego ramienia korby.

 

5. Następnie należy nałożyć klucz do suportu na lewa szalkę i odkręcić ją w lewą stronę.

 

6. Z prawej strony (od strony korb) nałożyć ten sam klucz i wykręcić cały wkład kręcąc w prawą stronę.

 

7. Przed montażem suportu mufę suportową należy dokładnie wyczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

 

8. Na gwinty w suporcie i w mufie nałożyć smar stały.

 

9. Środek suportu wsunąć w mufę od prawej strony, a od lewej samą szalkę (nakrętkę). Delikatnie palcami wkręcić jednocześnie suport (kręcąc w lewą stronę), a szalkę z lewej strony (kręcąc w prawą stronę). Dzięki temu nie dojdzie do przypadkowego krzywego wkręcenia wkładu i tym samym uszkodzeniu, któregoś z drobnych gwintów.

 

10. Przy pomocy klucza, mocno, ale z wyczuciem należy dokręcić suport z prawej strony, a samą szalkę z lewej strony. W ten sposób suport znalazł się w mufie i można przystąpić do mocowania mechanizmu korbowego.

 

11. Smarem trzeba lekko posmarować oś suportu i gniazda w korbach.

 

12. Nasunąć korby na oś i mocno je przykręcić śrubami za pomocą klucza imbusowego. Bardzo ważne jest, żeby korby nie miały żadnych luzów na osi suportu, ponieważ jakikolwiek luz spowoduje zniszczenie zarówno gniazda w korbach jak i samego wkładu suportowego.

 

13. Po założeniu korb, w początkowym okresie trzeba systematycznie sprawdzać, czy korby nie maja luzu na osi, szczególnie gdy oś zakończona jest kwadratem. Nie muszą one być widoczne gołym okiem, ale ewentualne trzaski z okolic suportu mogą wskazywać na występujący minimalny luz. Wszystkie luzy należy bezzwłocznie likwidować dokręcając śrubę mocującą korby do osi.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin