A kiedy pada.doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 03.11.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Kiedy niebo płacze.

Temat dnia: A kiedy pada …

 

Cele operacyjne: dziecko:

- potrafi odgadnąć zagadkę,

- swobodnie wypowiada się na określony temat,

- odpowiada na pytania dotyczące deszczowej pogody i treści wiersza,

- prawidłowo reaguje na sygnały słowne,

- kształci umiejętność kierowania ruchami ciała i rąk,

- rozwija poczucie rytmu,

- doskonali sprawność manualną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, słuchanie, aktywność muzyczno-ruchowa, aktywność plastyczna.

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie zagadki oraz wiersza, zadawanie pytań, pogadanka, śpiew, instruktaż, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: wiersz  J. Kulmowej „Kiedy pada”, piosenki: „Deszczyk”, „Zła pogoda”, melodia do zabawy „Wiatr, wichura, wietrzysko”, gazety, 2 duże parasole (żółty
i granatowy), spryskiwacz napełniony wodą, chusta animacyjna, rysunek powiększonej kropli, kredki pastelowe

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie pląsem „Wszyscy są”.

Wszyscy są, witam was                            - wykonują gest  ręką, wskazując na wszystkie dzieci

Zaczynamy. Już czas!                                          - klepią się rytmicznie w uda

Jestem ja, jesteś ty.                                          - wskazują ręką na siebie i kolegę

Raz, dwa, trzy!                                          - klaszczą trzy razy w dłonie.

 

2. Zagadka.

Co to za kropelki z nieba na ziemię spadają?

Gdy je widzą ludzie parasole otwierają?        (deszcz)

 

3. Słuchanie wiersza J. Kulmowej „Kiedy pada”

- jakimi słowami można nazwać deszcz?

(mocno padający – ulewa, drobny – mżawka, kapuśniaczek)

- co można robić kiedy pada deszcz?

- czy lubicie spacerować, kiedy pada?

- co się przydaje do ochrony przed deszczem?

- z czego mamy deszcz?

 

4. Zabawa gazetowa „Wiatr, wichura, wietrzysko” (wg książki Papierowe czary)

Każde dziecko otrzymuje jedną dużą stronę gazety – deszczową chmurę. Rozkładają ją na podłodze, która zamienia się w zachmurzone niebo. Każdy przedszkolak kładzie się na swojej gazecie i wykonuje następujące ruchy:

- dźwięki ciche – dzieci poruszają się po gazecie całym ciałem spokojnie, delikatnie, by gazeta cicho szeleściła,

- dźwięki głośniejsze – poruszają się nieco mocniej,

- dźwięki głośne – dzieci poruszają się gwałtownie.

Gazeta powinna być mocno potargana. Po zakończeniu zabawy dzieci wstają i sprawdzają, czy udało im się przegonić deszczową chmurę.

 

5. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Parasolki”

Nauczyciel wybiera dwójkę dzieci: jednemu wręcza duży parasol słoneczny (żółty),
a drugiemu duży parasol deszczowy (granatowy) – ustawia je w dość dużej odległości od siebie. Pozostałe przedszkolaki przy dźwiękach muzyki chodzą po sali. Na hasło „słońce świeci” – chowają się pod parasolem słonecznym, na hasło „deszczyk pada” – biegną pod parasol deszczowy.

 

6. Zabawa ruchowa do piosenki „Deszczyk”. (Moje 3 i 4 lata. Scenariusze zajęć muzyczno ruchowych)

Pada, pada, deszczyk pada,              - podnoszą ręce w górę i wolno opuszczają je w dół, zgodnie z melodią. W czasie ruchu palcami naśladują

spadanie kropli deszczu.

Deszczu już za wiele x2              - obracają się do kolegów po prawej i lewej stronie, grożąc palcem.

Pójdę do przedszkola,               - tańczą w kole raz w prawą, a raz w lewą stronę.

bo mi tam weselej    (bis)

 

 

7. Zabawa z chustą animacyjną.

Dzieci stoją w kręgu trzymając chustę animacyjną. Na hasło: „drobny deszczyk” – delikatnie poruszają dłońmi (chusta lekko faluje); na hasło: „duży deszcz” – wykonują dynamiczne ruchy rąk (chusta gwałtownie faluje); na hasło: „burza” – chowają się pod płachtą.

 

8. Zabawa z elem. ćw. ortofonicznych przy piosence „Zła pogoda”.

Dzieci maszerują w kole. Na słowa kap, kap, kap – klaszczą w ręce; na słowa chlap, chlap, chlap – tupią nogami.

Zła pogoda, kapie woda,

kapie z nieba, kap, kap, kap.

A w kaloszach do przedszkola

idą dzieci, chlap, chlap, chlap!

Kap, kap, kap, kap, kap, kap,

idą dzieci, chlap, chlap, chlap!

Kap, kap, kap, kap, kap, kap,

idą dzieci, chlap, chlap, chlap!

 

9. Zabawa „Czy to deszczyk?” – określanie swoich wrażeń.

Nauczyciel spaceruje między dziećmi i przy pomocy zraszacza do kwiatów rozpyla nad nim wodę. Dzieci mówią o swoich odczuciach, wrażeniach.

 

10. Rysowanie kreatywne.

Dzieci przekształcają rysunek kropli w coś innego, wykorzystują kredki pastelowe.

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin