1
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich
Temat kompleksowy: „My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy”
Temat dnia: „Zima wokół nas – zimowy krajobraz”
Cele operacyjne:
Ø Dzieci potrafią nazwać aktualną porę roku;
Ø Wymienić charakterystyczne cechy zimy;
Ø Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;
Ø Zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;
Ø Rozwiązywać zagadki i odczytywać napisy globalne;
Ø Układać wiersze o tematyce zimowej;
Ø Formułować poprawne składniowo zdania;
Ø Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
Metody:
Ø Słowna: rozmowa, słuchanie wiersza, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Ø Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Ø Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Ø Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu, elementy pedagogiki zabawy;
Ø Relaksacja;
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
Nagranie utworu Vivaldi ego „Zima”,fragmenty wierszy „Styczeń” i „Zima” B. Formy, „Rok w wierszu i piosence”, ilustracje o tematyce zimowej, obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne
( parasol, słońce, bałwan, śnieg, sanki, narty, piłka, lody, motyl, kapelusz, sopel, jabłko), nagranie instrumentalne piosenki pt. „Pada śnieg”, kawałki krepy, gazety, szaliki, zagadki, makieta krzyżówki, kartki, biała farba, buzie z różnymi minami.
Przygotowanie nauczycielki i dzieci:
Ø Kontynuacja tematu kompleksowego „My się zimy nie boimy – nawet bardzo ją lubimy”;
Ø Dzieci wiedzą na czym polega układanie wierszy, rymowanek ( niejednokrotnie to robiły przy omawianiu różnych tematyk);
Ø Znają piosenkę pt. „Pada śnieg”;
Ø Odbyły spacer do parku w celu obserwacji zimowego krajobrazu;
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).
2. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldi ego „Zima” i opowieści nauczycielki: „Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonują czynności, o których była mowa w opowiadaniu tj. naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu, lepienie kul, spacer, bieg po parku...
II Część zasadnicza:
3. Dzieci słuchają nastrojowego wiersza pt. „Zima” czytanego przez nauczycielkę:
„Zima”
Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.
Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.
Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.
4. Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Podają przymiotniki, które charakteryzują obecną porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp. – utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.
5. „Atrybuty Pani Zimy” – zabawa obrazkowa.
Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np.. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy.
6. Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów metody dobrego startu.
Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki krepy.
Zabawa w „śnieżki” – dzieci ugniatają kule z gazet i rzucają raz prawą, raz lewą ręką.
Po wesołej zabawie, bałwanki poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:
· Poprawiają marchewkę na nosie,
· Kapelusz na głowie,
· Guziki na brzuchu,
A że narobiły bałaganu, biorą miotełki i sprzątają „polanę” ( zbierają krepę i gazety).
7. Zabawa w poezjowanie.
Nauczycielka przypomina dzieciom, co to jest rym, gdzie się go stosuje i na czym polega zabawa.
Nauczycielka rozpoczyna zabawę: „Jestem zima, zima biała,
Śnieg wokoło rozsypałam.”
Dalszą część wiersza dzieci tworzą same – nauczycielka zapisuje propozycje i podpisuje imionami dzieci ( teksty są wywieszane w kąciku dla rodziców).
8. „Zimowy taniec” – zabawa ruchowa z szalikami.
Dzieci tańczą zgodnie ze słyszaną muzyką, swobodnie ją interpretując.
9. „Krzyżówka” – dzieci rozwiązują krzyżówkę odgadując zagadki ponumerowane cyframi 1, 2, 3, 4.
1) To zagadka bardzo krótka:
Nogi, rogi, ogon, bródka. koza
2) Choć nie mają kół
Same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek sanki
By wciągnąć na górę.
3) Kiedy z komina w górę się snuje,
To znak, że mama obiad gotuje. dym
4) Złośliwa panienka,
W pasie bardzo cienka
Leci, brzęczy z daleka, osa
Każdy przed nią ucieka.
1.
K
O
Z
A
S
N
I
3.
4.
D
M
2.
Hasło brzmi: „ZIMA” ( dzieci odczytują napisy całościowo )
10. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:
Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:
o Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);
o Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;
o Czasami zjeżdżają z górki parami;
o Ciągną jeden drugiego za nogi;...
11. Malowanie białą farbą na niebieskim tle nt. „Zimowy krajobraz” – dzieci zainspirowane spacerem do parku, zimową aurą za oknem malują zimową scenerię.
III Część końcowa:
12. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
13. Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw.
Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć i przyklejają na tablicy – wyciągają wnioski.
Opracowała: Iwona Zegarska
Przedszkole Publiczne w Kowakewie Pom.
MonJaZ