Jacy_jestesmy.doc

(54 KB) Pobierz
Konspekt lekcji godzina wychowawcza

2

 

Grzegorz Dejko

Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku

 

 

Konspekt lekcji godzina wychowawcza w kl. V

 

Temat: Jacy jesteśmy?

 

Cele ogólne: wdrażanie do samooceny wzmocnienie integracji zespołu klasowego.

 

Cele operacyjne:

- uczeń jest krytyczny w stosunku do siebie;

- dokonuje samooceny;

- potrafi powiedzieć, jakie wartości w życiu ceni najbardziej;

- umie zgodnie i aktywnie uczestniczyć we wspólnej zabawie.

 

Metody: działań praktycznych, zabawy, dyskusji.

 

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

 

Przebieg zajęć:

1.              Wprowadzenie do tematu:

Znamy się, ale czy wystarczająco dużo o sobie wiemy?

Dzisiejsze zajęcia pomogą nam lepiej poznać się.

Każdy z nas jest dobrym człowiekiem (czasami może nam coś jeszcze nie wychodzi, więc

spróbujemy się zastanowić, jak to zmienić).

Zadania (na dzisiejszą lekcję przygotowałem dla wszystkich zadania, które w kolejności będę objaśniał):

a)            wypełnić tabelkę pt. „ Jacy jesteśmy”, dokonać samooceny;

b)            co lubię, co najbardziej cenię, jakie są moje zainteresowania? Wypełnić puste miejsca
w schemacie graficznym (w postaci kwiatka) odczytanie informacji;

c)            zabawa: „trzy słowa” (od kolegów);

d)            zabawa: „bank pytań”.

 

Na zakończenie: Na podanej kartce napisz: Czego najbardziej boisz?

Uczniowie piszą. Następnie nauczyciel poleca zapisane kartki złożyć raz, drugi, trzeci.

Następnie nauczyciel mówi: a teraz wychodząc na przerwę przedzieramy kartki i wyrzucamy je do kosza. Prawda, że już teraz niczego się nie boimy?

 

Bank pytań:

Każdy na małej kartce zapisuje pytanie, które uważa za szczególnie ważne dla lepszego

poznania drugiej osoby (np. czego nie lubisz, gdzie lubisz spędzać wolny czas?) Karteczki

z pytaniami wkładamy do pudełeczka, koperty itp. Każdy losuje pytanie i udziela odpowiedzi

na forum klasy.

 

Trzy słowa:

Klasa dzieli się na parzystą liczbę grup (po ok. 5 osób).

Zadaniem każdej grupy jest ustalenie trzech słów, jakie każdy z kolegów z sąsiedniej grupy

chciałby usłyszeć o sobie od innych. Na forum klasy reprezentanci poszczególnych grup

prezentują wyniki pracy, a adresaci ustosunkowują się do przypuszczeń kolegów

potwierdzając lub korygując ich ustalenia.

 

Omówienie:

- Czy koledzy trafnie odgadli Wasze potrzeby?

- Czy ćwiczenie pomogło Wam lepiej rozumieć potrzeby i zachowania kolegów?

„Jaki jesteś”?

 

Lp.

Cech dodatnie

(pozytywne)

W stopniu

wysokim

W stopniu

średnim

W stopniu

małym

W cale

( zupełnie)

1

Jestem prawdomówny

 

 

 

 

2

Jestem słowny

 

 

 

 

3

Jestem uprzejmy

 

 

 

 

4

Jestem sprawiedliwy

 

 

 

 

5

Jestem wyrozumiały

 

 

 

 

6

Jestem zdolny

 

 

 

 

7

Jestem punktualny

 

 

 

 

8

Jestem ambitny

 

 

 

 

9

Jestem silny fizycznie

 

 

 

 

10

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin