Scenariusz godziny wychowawczej.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz godziny wychowawczej

Scenariusz godziny wychowawczej

 

Według poniższego scenariusza przeprowadziłam lekcję godziny wychowawczej w klasie piątej szkoły podstawowej.

 

Temat: „Moje zachowanie świadczy o mnie”- przestrzeganie ustalonych reguł i zasad.

 

Cele ogólne:

-         przestrzeganie kulturalnego zwracania się do innych i przestrzeganie form grzecznościowych,

-         kształtowanie nawyków pozytywnego zachowania się w szkole i poza nią.

 

Cele szczegółowe:

dziecko

-         zna wyrażenia i sposoby  kulturalnego przywitania się z kolegą, znajomym, osobą z rodziny, obcą itp.

-         wie, w jakich sytuacjach należy używać zwrotów grzecznościowych: dziękuję, proszę, przepraszam,

-         rozumie, że aby przebywać, mieszkać ze społecznością należy przestrzegać wspólnych norm i ustaleń,

-         potrafi wskazać cechy człowieka kulturalnego.

 

Metody: aktywizujące

Formy: grupowa, indywidualna

Pomoce: karty pracy, ilustracje, słowniki języka polskiego

 

Przebieg:

 

  1. Podanie przez nauczyciela celów lekcji, nawiązanie do tematu.

 

  1. Ustalenie norm i reguł zachowania obowiązujących w miejscach publicznych:

- zachowanie w szkole,

- zachowanie na ulicy, w autobusie,

- zachowanie czystości, zachowanie przy stole,

- zachowanie w kinie, teatrze.

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy, przyporządkując odpowiednio zadanie wypisania prawidłowych zachowań w wyznaczonych miejscach. Czas pracy w grupach około 10 minut. Nastepnie nauczyciel przykleja ( lub pisze) na tablicy poszczególne miejsca publiczne i każda grupa przedstawia swoje propozycje. Grupy mogą uzupełniać swe wypowiedzi.

Odczytanie ustalonych zasad.

 

  1. Zwrócenie przez nauczyciela uwagi na elementy zachowania, które pomagają w życiu codziennym przestrzegać ustalonych reguł i zachowań.

Nauczyciel rozdaje karteczki z tekstami do przeczytania przez wyznaczonych uczniów o nastepujących treściach:

Uśmiech odzwierciedla nastrój człowieka”, „Uśmiech ułatwia codzienne życie”, „Uśmiech sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery, łagodzi nieporozumienia, jeśli jest ciepły, życzliwy, serdeczny”, „Życzliwość, to bardzo dobra cecha człowieka, polega ona na wczuciu się w sytuacje innych i chęć okazania pomocy”,” Uprzejmość obowiązuje nas wszędzie i wobec każdego”, „Uprzejmość odwzajemnia kontakt z inną osobą”, „ Punktualność zapewnia porządek w naszym życiu i ułatwia kontakty między ludzkie”, „ Ludzie bardzo cenią osoby, które potrafią dochować tajemnicy, są dyskretni”.

Nauczyciel zachęca do rozmowy, skomentowania przeczytanych informacji. Motywuje do stworzenia nowych cech osoby akceptowanej i lubianej wśród innych.

 

  1. Ustalenie „magicznych słów” używanych przez osobę kulturalną. Przeczytanie ze słownika języka polskiego znaczenia tych wyrażeń.

Oczekujemy, aby padly słowa: proszę, dziekuję, przepraszam. Listę te można oczywiście rozbudować.

 

  1. Stworzenie przez klasę ( z pomocą ) nauczyciela zespół cech charakteryzujących człowieka kulturalnego.

Można wykonać to zadanie wspólnie na tablicy wykonując ilustrację kwiatka.

 

Zachowuję się

kulturalnie,

bo jestem:

 

 

 

 

 

.

              Na przygotowanych płatkach uczniowie wpisują swoje propozycje.

 

  1. Ewaluacja przeprowadzonych zajęć. Uczniowie otrzymują pytania w formie ankiety.

- czy podobały Ci się zajęcia?

- czego nowego dzisiaj dowiedziałeś się na lekcji?

- czy lekcja wpłynie na poprawę Twojego zachowania?

- co chciałbyś w sobie zmienić?

- czy chciałbyś jeszcze porozmawiać o kulturalnym zachowaniu?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin