scenariusz z literą Z,z.doc

(42 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO

 

Data: 19-03-2008

Prowadząca: Małgorzata Turzyńska

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat: Inscenizacja legendy „O smoku wawelskim” w teatrzyku cieni – wprowadzenie litery „z”

Zagadnie programowe:

Zapoznanie z małymi i wielkimi literami drukowanymi i pisanymi.

Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów.

Nabywanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Inscenizowanie opowiadań i bajek znanych dzieciom ...

Cele:

- dziecko zapamięta małą i wielką, drukowaną i pisaną literę „z” na wyrazach: zamek, Zuza

- dziecko rytmicznie wodzi palcem po wzorze litery „z” w czasie słuchania, a następnie  śpiewania piosenki „Wlazł kotek”,

-  dziecko utrwala fabułę legendy „O smoku wawelskim”,

- dziecko uważnie słucha poleceń nauczyciela,

- dziecko respektuje zasadę odpowiadania wg kolejności,

- dziecko czyta ze zrozumieniem wyraz zawierający nową literę, bo rysuje to co on oznacza,

- dziecko rozszyfruje i przeczyta zakodowany wyraz przez wstawienie odpowiedniej literki pod odpowiednią cyfrą,

- dziecko doskonali analizę i syntezę słuchowo-wzrokową wyrazów podstawowych: zamek, Zuza

Metody:

Słowna  – opowiadanie, polecenia

Czynna – zadań stawianych do wykonania,

Oglądowa – obserwacja (inscenizacja), pokaz

Formy pracy:

Zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki „O smoku wawelskim”, parawan do teatrzyku cieni, sylwety bohaterów opowiadania, litery drukowane, białe i kolorowe nakrywki, instrument perkusyjny

 

Przebieg:

1.      Marsz w kole w rytmie muzyki marszowej „Rytmy”

2.      Rozszyfrowanie wyrazu  teatr przez wstawienie liter w odpowiednim miejscu – wysuwanie przypuszczeń, sugestii  dotyczących dzisiejszej wspólnej zabawy

1        2    3   4 

                                 t     a     e    r 

 

1

3

2

1

4

t

e

a

t

r

 

3.      Inscenizacja legendy „O smoku wawelskim” w teatrzyku cieni z wykorzystaniem fragmentu piosenki „O smoku wawelskim” – zachęcenie dzieci do odtwarzania odgłosów picia wody przez smoka i pęknięcia smoka.

4.      Rozmowa  na temat istotnych wiadomości zawartych w utworze:

Ø      Koło, jakiego miasta zamieszkał smok?

Ø      Gdzie dokładnie zamieszkał smok?

Ø      Nad jaka rzeką leży Kraków?

Ø      Jak nazywał się król, który rządził Krakowem?

       5. Analiza i synteza  wyrazu - zamek 

Ø      Podział wyrazu na sylaby  za – mek

Ø      Dzielenie wyrazu zamek na głoski – ułożenie schematu z białych nakrywek

Ø      Ułożenie modelu z kolorowych cegiełek

Ø      Zastąpienie cegiełek znanymi literami a, m, e, k

Ø      Wprowadzenie małej litery z,

Ø      Porównywanie i kojarzenie małej litery z pisanej i drukowanej,

6.      Wyszukiwanie nazw, które zawiera głoskę z

7.      Zabawa ruchowa „Zegary”

8.      Analiza i synteza wyrazu – Zuza

Ø      Nauczycielka trzyma za rękę dziewczynkę o imieniu Zuza. ( Ja też znalazłam kogoś kogo imię rozpoczyna się od głoski Z )

Ø      Podział wyrazu na sylaby i głoski

Ø      Ułożenie modelu z kolorowych cegiełek do wyrazu Zuza  (praca w parach)

Ø      Zastąpienie cegiełek znanymi literami

Ø      Wprowadzenie litery Z

9.      Ćwiczenie oddechowo-artykulacyjne na sylabach z nową literką – chętne dziecko czyta ułożoną sylabę  za, zo, zi, oz, ze,zy

10.  Pokaz pisowni litery z,Z

Ø      W liniaturze na tablicy przez nauczyciela

Ø      Pisanie litery w powietrzu, na plecach kolegi

Ø      Wodzenie palcem po wzorze litery w czasie śpiewu piosenki: Wlazł kotek”

11.  Praca indywidualna przy stolikach

Ø      Każde dziecko odszukuje kartkę ze swoim imieniem

Ø      Odczytanie wyrazu i narysowanie tego,  co oznacza: koza, lizak, zebra, zegar, zabawka, zamek (dzieci umiejące czytać samodzielnie wyrazy trudniejsze)

Ø      Prezentacja prac

       11. Zebranie informacji zwrotnej o zajęciu

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin