AUTOKLAW1.doc

(146 KB) Pobierz

 

Impregnacja drewna


Impregnacja polega na zabezpieczeniu drewna przed zagrożeniami zewnętrznymi za pomocą środków chemicznych (impregnatu), który jest wprowadzany we włókna drewna. Impregnować drewno można na różne sposoby - powierzchniowo, zanurzeniowo lub ciśnieniowo.

Jednak jedynie metoda próżniowo-ciśnieniowej impregnacji drewna trwale i skutecznie zabezpiecza drewno. Przekonaj się, że to się opłaca!

·  Dlaczego warto impregnować ciśnieniowo

·  Impregnacja ciśnieniowa krok po kroku

·  Impregnat, który stosujemy

·  Ile kosztuje impregnacja? Ile mogę oszczędzić?

Drewno zabezpieczone właściwie, czyli stosownie do potencjalnych zagrożeń, jest materiałem praktycznie niezniszczalnym. Jednak niezabezpieczone, bądź zabezpieczone niewłaściwie, stanie się obiektem ataku insektów, grzybów lub bakterii.

W ciągu ponad 15 lat działalności w tej branży, spotkaliśmy się z bardzo licznymi przypadkami destrukcyjnego działania szkodników w istniejących konstrukcjach. Najczęstsze przyczyny:

·  Dostarczenie na plac budowy drewna z zarodnikami grzyba, bakteriami lub larwami owadów, np. z tartaku;

·  Zawilgocenie drewna w związku z błędami w sztuce budowlanej lub awariami poszycia dachowego.

Tylko profilaktyka w tej właśnie postaci daje 100% gwarancji dobrego stanu konstrukcji dachu przez dziesięciolecia. W przypadku drewna konstrukcyjnego można liczyć na łut szczęścia, że nie nastąpi atak szkodników, ale w przypadku drewna ogrodowego narażonego na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych mamy 100% pewność, że wystąpią wszystkie możliwe zagrożenia. Nie ma skutecznej alternatywy dla impregnacji drewna metodą próżniowo-ciśnieniową

 

 

 

 

 

 

Krok po kroku


Stosowana przez nas technologia impregnacji drewna, właściwości środka impregnacyjnego (link do Impregnat) oraz nasze wieloletnie doświadczenia (link do Doświadczenia) w tej dziedzinie, stanowią najlepsze gwarancje właściwego zabezpieczenia drewna.

Impregnujemy zgodnie z normami EN 351-1 i EN 352-2.
Jakość procesu nadzorowana jest przez laboratorium firmy Dr Dolman, producenta impregnatu.
Od początku naszej działalności nie zgłoszono nam żadnej reklamacji.

 



Proces impregnacji składa się z 4 etapów:

1.      Wprowadzenie drewna do autoklawu
Impregnujemy drewno w autoklawie produkcji duńskiej firmy IWT. Autoklaw to urządzenie próżniowo-ciśnieniowe (cylinder) o średnicy 1,6 m i długości 9 metrów, do którego wprowadzamy (na wózkach) drewno i hermetycznym je tam zamykamy.

2.      Wytworzenie podciśnienia w komorze impregnacyjnej
Wypompowując z wnętrza autoklawu powietrze, pompa wytwarza w jego wnętrzu podciśnienie - 0,01 MPa (1 Atm.).

3.      Wtłaczanie pod ciśnieniem impregnatu do drewna
Do autoklawu wprowadzany jest środek impregnacyjny, w którym drewno jest całkowicie zanurzone. Wówczas uruchamiana jest pompa ciśnieniowa, która wytwarza ciśnienie 1,2 MPa (12 Atm.) i po osiągnięciu tej wartości cieczy impregnacyjnej automatycznie się wyłącza.

W wyniku penetracji impregnatu w głąb włókien drewna ciśnienie w hermetycznie zamkniętym autoklawie spada.

Gdy ciśnienie spadnie do poziomu 0,8 Mpa (8 Atm.), automatycznie ponownie włącza się pompa ciśnieniowa i pracuje do osiągnięcia ciśnienia 1,2 MPa a następnie się wyłącza.

Standardowy proces to 3 takie cykle. Może być ich więcej np. wówczas, gdy impregnujemy drewno bardzo mokre.

4.      Wytworzenie podciśnienia i osuszenie drewna z nadmiaru impregnatu
Zakończenie procesu to ponownie podciśnienie zapewniające osuszenie drewna z nadmiaru impregnatu. Pełny proces impregnacji trwa 3 godziny.

 

 

 

Środek impregnacyjny stosowany przez nas to Wolmanit CX-10 (producent: Dr Wolman GmbH - Grupa BASF, RFN), który posiada atest Instytutu Techniki Budowlanej (nr AT-15-4347/2000), Państwowego Zakładu Higieny (nr B-1679/94), a także europejski - Instytutu Techniki Budowlanej w Berlinie.

Wolmanit CX-10 jest preparatem o światowej renomie:

·  Jest bezpieczny dla ludzi i środowiska - nie zawiera szkodliwego chromu.

·  Całkowicie i trwale zabezpiecza drewno przed czynnikami degradacji: bakteriami, grzybami (w tym domowymi) i owadami.

·  Szybko utrwala się w drewnie i jest niewymywalny, co wyróżnia go spośród dostępnych na rynku preparatów impregnacyjnych, które są narażone na wypłukanie przez np. deszcz padający w trakcie montażu więźby dachowej.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin