08.10.2004.doc

(33 KB) Pobierz
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

 

 

 

 

Data: 08.10.2004r.

Prowadzące: Monika Dąbrowska, Edyta Jedynak

 

 

Ośrodek tematyczny: Znamy różne sposoby podróżowania i środki transportu.

Temat dnia: Jak podróżowano w dawnych czasach?

 

 

Cele ogólne:

·        Rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie cichego czytania ze zrozumieniem;

·        Poszerzanie wiedzy na temat czasowników – określanie czasu czasowników, i przymiotników – stopniowanie przymiotników;

·        Bogacenie biernego i czynnego słownictwa o wyrazy związane ze środkami transportu: dyliżans, bryczka, wodolot, śmigłowiec, szybowiec, kabriolet.

·        Utrwalenie znajomości zasad ortograficznych – wyrazy z „ż” wymiennym;

 

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

·        Potrafi wskazać fragment tekstu, który będzie odpowiedzią na zadane pytanie;

·        Poprawnie określa czas, w jakim występują czasowniki i stopniuje przymiotniki;

·        Rozumie konieczność przestrzegania zasad ortograficznych;

·        Rozumie wyrazy: dyliżans, bryczka, wodolot, śmigłowiec, szybowiec, kabriolet, weteran.

·        Rozpoznaje na ilustracjach dawne i współczesne środki transportu i potrafi je nazwać.

 

 

Metody pracy:

 

·        Słowna;

·        Poglądowa;

·        Ćwiczeń praktycznych.

 

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: podręczniki, ćwiczenia, ilustracje pojazdów, kartki, chustka, prześcieradło, karty pracy, karteczki z różnymi częściami mowy.

 

 

Przebieg zajęć

 

 

 

1.      Powitanie klasy.

 

- „Zabawa w duchy” – dzieci chodzą po sali. Na klaśnięcie wszyscy się zatrzymują i zamykają oczy. Nauczyciel nakłada na jedno z dzieci szatę ducha. Na drugie klaśnięcie wszyscy otwierają oczy i starają się jak najszybciej zgadnąć, kim jest duch.

 

2.      Dokończenie pisania listu do Kasi.

 

  - odczytanie listów przez dzieci.

 

3.      Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z różnymi wyrazami.

-         Zadanie dzieci jest zastanowienie się jaka to część mowy.

-         Nauczyciel prosi o ustawienie się w szeregu pod tablicą dzieci, które mają karteczki z czasownikami – Dlaczego uważasz, że to jest czasownik? Na jakie pytanie odpowiada?

-         Następnie pod tablicą ustawiają się rzeczowniki i przymiotniki.

 

4.      Ćwiczenia w rozpoznawaniu czasowników. Określanie czasu czasowników.[ Ćw. 1 z. 1,2 s. 60].

 

5.      Ćwiczenia w pisaniu wyrazów z „ż” wymiennym, tworzenie wyrazów pokrewnych [Ćw. 1 s. 61].

 

6.      Rozmowa o rozwoju środków transportu. Oglądanie i omawianie ilustracji różnych dawnych i współczesnych pojazdów. Podział na maszyny kołowe, lądowe, wodne i powietrzne.

 

7.      Łamigłówka obrazkowo – słowna z hasłem (hasło: Od rydwanów do rakiet).

 

8.      Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu „Weterani szos” [P. s. 38]

 

-         wyjaśnienie pojęcia „weteran szos”;

-         opisywanie wyglądu różnych samochodów i pojazdów

-         wyszukiwanie w tekście i czytanie informacji o rozwoju przemysłu samochodowego.

 

9.      „Jak dawniej podróżowano?” – rozpoznawanie i nazywanie różnych środków transportu. Pisanie, z którego wieku pochodzą za pomocą znaków rzymskich. [Ćw. 1 z. 1 s. 63, wyklejanka].

 

               - doszukiwanie się podobieństw ze współczesnymi środkami transportu.

 

10. W jaki sposób wynalezienie koła wpłynęło na rozwój transportu? Czytanie wiersza Włodzimierza Scisłowskiego „Koło”. Wypowiedzi uczniów na podstawie własnych przemyśleń i wiersza „Koło”. [P. s. 39]

11. Układanie i pisanie zdań o dawnych sposobach podróżowania i środkach transportu. [Ćw. 1 z. 2 s. 63]

 

12. Stopniowanie przymiotników, wyrazy z „ż”. [Ćw. 1 z. 3,4 s. 63 i z. 5 s. 64]

 

-         wyrazy pokrewne do wyrazu „podróż” (podróżnik, podróżować, podróżna);

-         wyszukiwanie w zdaniach przymiotników;

-         stopniowanie przymiotników.

 

13. Podsumowanie dnia. Rozmowa na temat: Co wiemy na temat dawnych środków transportu i sposobach podróżowania? Do czego może się nam przydać ta wiedza?

 

 

Pogr. „Wesoła Szkoła”

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin