Scenariusz zajęć dla klasy II
Data: 19.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Wrzesień niesie jesień
TEMAT DNIA:
Redagowanie i zapisywanie opisu jabłka
CEL OGÓLNY:
§ Ukształtowanie umiejętności porządkowania wiedzy ucznia
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
· Wie na jakie pytania odpowiada przymiotnik i co oznacza,
· Wzbogaca i precyzuje swoje słownictwo,
· Wie czym jest opis,
· Zdaje sobie sprawę z własnego stosunku do obserwowanego obiektu.
Uczeń potrafi:
· potrafi wskazywać przymiotniki w opisie,
· doskonali umiejętności analizy i syntezy,
· skupić uwagę na obserwowanym przedmiocie,
· logicznie porządkować zebrane słownictwo,
· ułożyć kilkuzdaniową wypowiedź na dany temat w formie opisu.
METODY:
· słowna: pogadanka,
· praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
· indywidualna-jednolita
· zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· jabłka,
· kartki z wypisanymi przymiotnikami
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozwiązywanie zagadki
Do jedzenia na drzewie, ma zdrowe rumieńce. Do rządzenia królowie trzymali je w ręce. JABŁKO
2. Swobodne wypowiedzi na temat jabłka na podstawie okazu naturalnego
3. Ustalenie planu opisu jabłka i zgromadzenie słownictwa.
a) Roślina – jabłko, owoc.
b) Wielkość – duże, małe, średnie.
c) Skórka – cienka, gruba, gładka, chropowata.
d) Smak – słodki, kwaśny, wspaniały.
4. Ustne opisywanie jabłka.
5. Układanie rozsypani wyrazowej
6. Pisanie opisu jabłka.
Moje jabłko jest małe. Ma skórkę koloru zielonego i czerwonego. Jest ona cienka i gładka. Ten owoc ma słodki smak.
milpac