Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody.doc

(27 KB) Pobierz

Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody 2009-03-19

 

Ocet jabłkowy jest nie tylko świetnym dodatkiem do potraw, ale też znakomitym suplementem diety, naturalnym lekiem i takimż kosmetykiem. Lekarze rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu.

W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych (w tym wit. E – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy) i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, pektyna - substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia, obniżająca poziom cholesterolu, poprawiająca stan naczyń krwionośnych, zapobiegająca miażdżycy, nadciśnieniu. Składniki octu jabłkowego regulują trawienie, stymulują pracę nerek, pobudzają układ immunologiczny, działają odtruwająco.
Polecany jest także w kuracjach odchudzających. Na bazie octu jabłkowego produkowane są tabletki wspomagające odchudzanie, m.in. Aplefit, Apleplus CE, Cidrex, Apleplus Forte, Applecaps. Poza odpowiednia ilością octu zawierają także błonnik, który skutecznie działa przy dietach odchudzających.

Działanie lecznicze i kosmetyczne octu jabłkowego było znane już w dawnym Egipcie -Kleopatra zażywała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej obfitej uczcie kulinarnej, dzięki czemu słynęła ze wspaniałej figury i dobrego zdrowia. Rzymscy legioniści podobno zawsze nosili ocet jabłkowy i popijali z wodą, osłodzony miodem.

Ocet jabłkowy można kupić gotowy, ale można też z łatwością przygotować w domu. Kilka kwaśnych jabłek (mogą być nawet same skórki i gniazda nasienne) po umyciu kroi się na małe kawałki (można zetrzeć na tarce), wrzuca do gąsiorka czy kamiennego garnka i zalewa zimną przegotowana wodą. Ocet będzie mocniejszy, gdy na każdy litr wody doda się łyżkę cukru. Naczynie trzeba zakryć, obwiązując płótnem lub gazą i zostawić w ciepłym miejscu, aby jabłka sfermentowały - na około 4 tygodnie. Od czasu do czasu płyn zamieszać drewnianą łyżką. Gdy płyn przestanie się burzyć, przelewa się go do butelek, przecedzając przez gazę. Szczelnie zamknięte butelki przechowuje się w chłodnym miejscu.

Ocet jabłkowy jest naturalnym środkiem na wiele dolegliwości. W przypadku kaszlu polecany jest (także dla dzieci) syrop z miodu i octu jabłkowego (4 łyżki stołowe miodu i 5 łyżeczek od herbaty octu jabłkowego podaje się choremu po 1 łyżeczce od herbaty). Przy bólu gardła ulgę przynosi płukanie rozcieńczonym octem jabłkowym, którego składniki antybakteryjne działają wyjątkowo szybko. A przy katarze polecane są inhalacje z silnie rozgrzanego roztworu octu jabłkowego (2 części wody na 1 część octu). Antybakteryjne działanie octu jabłkowego pomaga w zwalczaniu uciążliwej grzybicy stóp. Chore miejsca należy kilka razy dziennie przez 6 tygodni nacierać czystym octem jabłkowym lub jego mieszaniną (1:1) z sokiem czosnkowym.

 

Przy wielu schorzeniach, m.in. przy katarze, żylakach, kamicy nerkowej, anemii czy nudnościach towarzyszących ciąży polecane jest picie napoju z 2-3 łyżeczek octu jabłkowego rozpuszczonych w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Można mieszać go z sokami lub dodać miodu. Jeżeli ocet ma wspomagać odchudzanie, pierwszą porcję takiego koktajlu należy wypić zaraz po przebudzeniu.

 

Ze względu na tyle korzystnych oddziaływań, ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody.

Ocet jabłkowy stosowany jest także miejscowo m.in. do okładów na żylaki, łuszczycę, bolące stawy. W kosmetyce polecany jest do masaży (mieszanką 2-4 łyżek octu jabłkowego i litra ciepłej wody masuje się całe ciało aż ocet zostanie całkowicie wchłonięty) i kąpieli relaksacyjnych (1-2 filiżanki octu na wannę wody), płukania włosów (1/4 filiżanki octu jabłkowego miesza się z 1/2 litra ciepłej wody, płucze włosy, a po 10 minutach wypłukuje dokładnie mieszaninę z włosów. Jeśli płukanka zostanie uzupełniona piciem octu i wcieraniem wodnego roztworu w skórę głowy może zapobiec wypadaniu włosów.

 

(commed.pl, www.biomedical.pl, www.lepszezdrowie.info, kobieta.wp.pl)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin