SCENARIUSZ ZAJĘĆ
pamiątkarstwo
Prowadzący: Magdalena Werner
Klasa: 1 pb
Czas trwania: 3 jednostki lekcyjne
Data: 28 listopada 2006
Temat: Rozpoczynamy przygotowania do kiermaszu świątecznego. Choinki z
szyszek, łączenie materiałów naturalnych i tektury.
Bhp: Używając pistoletu klejowego uważaj aby się nie poparzyć: klej jest
bardzo gorący.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń potrafi wykonać choinkę z szyszek i tektury falistej, oraz:
A) WIE:
· Jakie materiały potrzebne są do wykonania choinki
· Jakich używał narzędzi
· W jakim celu wykonuje daną pracę
B) PORAFI:
· Doprowadzić do końca rozpoczętą pracę
· Wykonać choinkę z szyszek
· Używać samodzielnie pistoletu klejowego w bezpieczny sposób
C) PAMIĘTA:
· Etapy pracy podczas wykonania choinki
· Zalecenie bhp obowiązujące podczas pracy
Metody pracy:
Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi
Problemowa: uzupełnianie karty pracy,
Praktyczna: wykonanie ozdoby świątecznej, zredagowanie zalecenia bhp, wklejanie notatki
Formy pracy:
Zbiorowa: udział w pogadance, przypomnienie wiadomości, podsumowanie, porządkowanie pracowni
Indywidualna: wykonanie ozdoby świątecznej, zapisanie lub wklejenie notatki, wypełnienie karty pracy
Środki dydaktyczne: zeszyt, karta pracy, wydrukowana notatka, gotowa choinka, tektura falista, szyszki małe i duże, pistolet klejowy, laski kleju, złoty lakier w sprayu, nożyczki, ołówek, szablon trójkąta.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
2. Pogadanka wstępna:
· przedstawienie uczniom informacji o rozpoczęciu przygotowań do kiermaszu świątecznego i konieczności przygotowania artykułów dekoracyjnych,
· przypomnienie różnicy pomiędzy materiałami naturalnymi i materiałami wyprodukowanymi, wytworzonymi przez człowieka.
3. Przedstawienie tematu zajęć i zalecenia bhp.
4. Omówienie materiałów i narzędzi, które będą potrzebne podczas dzisiejszych zajęć do wykonania choinki z szyszek.
5. Omówienie techniki pracy i przedstawienie etapów pracy:
· odrysowanie trójkąta na tekturze falistej według przygotowanego szablonu,
· wycięcie trójkąta nożyczkami,
· uformowanie stożka i sklejenie go klejem na ciepło,
· oklejanie stożka szyszkami, z zachowaniem zasady, iż małe szyszki przyklejamy od góry i stopniowo schodząc w dół możemy używać coraz większych szyszek,
· lakierowanie gotowych wyrobów lakierem w sprayu,
· układanie w bezpiecznym miejscu do wyschnięcia
6. Przygotowanie stanowisk pracy, podłączenie kleju z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
7. Wykonanie kolejnych etapów pracy, zwrócenie uwagi aby praca uczniów była przez nich doprowadzona do końca i w miarę możliwości samodzielna.
8. Porządkowanie pracowni.
9. Podsumowanie zajęć i przypomnienie:
· jakich materiałów dzisiaj używaliśmy?
· dlaczego szyszki są nazywane materiałem naturalnym?
· w którym miejscu choinki naklejamy szyszki małe, a w którym duże?
· jakich narzędzi dziś używaliśmy?
· jak należy się z nim obchodzić?
10. Wypełnienie samodzielne, lub z pomocą nauczyciela karty pracy, wklejenie jej do zeszytu.
11. Ocena pracy uczniów na lekcji, wpisanie oceny do zeszytu.
12. Podziękowanie, pożegnanie.
magda.wer