osnowa pełna.doc

(41 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

 

Temat: Zabawy ogólnorozwojowe
Prowadzący:
Klasa: I
Przybory: piłka do siatkówki, materac
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

 

Tok

Treść

Czas

Wskazówki organizacyjno-metodyczne

Rozpoczęcie zajęć

Sprawdzenie obecności (jeżeli zajęcia odbywają się na 1. lekcji danego dnia), zbiórka w dwuszeregu, krótkie omówienie, co danego dnia dzieci będą robiły na zajęciach, organizowanie przyborów

3-4 minuty

 

Zabawa ożywiająca ze śpiewem

„Labado”

 

Rozpoczynamy taniec piosenką, trzymając się za ręce i maszerujemy w kole. Na głośne Hej zmieniamy kierunek marszu w drugą stronę. Po piosence prowadzący pyta : Rączki były? Pozostali odpowiadają: Były. Prowadzący pyta: Główki były? Pozostali odpowiadają: Nie były. Tańczymy trzymając ręce na głowach kolegów. I tak wymieniamy wybraną część ciała.

Tańczymy labado, labado, labado.

Tańczymy labado małego walczyka.

Hej!

Tańczą go dorośli, dorośli, dorośli.

Tańczą go dorośli i małe dzieci też

 

6-7 minut

 

Zabawa orientacyjno-porządkowa

 

„Pająk i muchy”

Ustawienie: luźna gromadka
Przebieg zabawy: Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując bzykaniem i brzęczeniem latające muchy. Na sygnał słowny „Pająk!”- zastygają w bezruchu, jedno zaś z nich lub nauczyciel-pająk wychodzi na łowy i mijając „nieżywe muchy”, śledzi czy ktoś z nich nie porusza się. Jeżeli muchy poruszają się pająk zabiera je do swojej sieci (materac). Grę powtarzamy kilka razy, zmieniając osobę która jest „pająkiem”.

5-6 minut

 

Zabawa na czworakach

„Liski”

 

Wybieramy jedno dziecko, które będzie „kurką”, pozostałe dzieci to „liski”. „Kurka” siada na podłodze w rogu sali, tyłem do „lisków” „Liski” gromadzą się na przeciwległym (do „kurki”) końcu sali. Na znak nauczyciela na czworakach skradają się do „kurki”. Gdy „kurka” odwróci się, „liski” muszą zastygnąć w bezruchu. Te z „lisków”, które się poruszą, odpadają. Wygrywa ten „lisek”, któremu uda się podejść do „kurki” i złapać ją. Zabawę można powtórzyć, wówczas zwycięzca zostaje „kurką”.

 

5-6 minut

 

Zabawa bieżna

„Przelot kukułek”

 

Dzieci – kukułczęta siedzą w jednym gnieździe, w drugim- nauczycielka- kukułka. Nauczycielka nawołuje kukułczęta do siebie słowami „Kukułki do domu!”. Dzieci biegiem zmieniają gniazda. Ostatnie z dzieci, które przybiegło zostaje kukułką

5-6 minut

Należy wyznaczyć dwa „gniazda” w przeciwległych końcach sali.

Zabawa rzutna

„Rzucanie imionami”

 

Dzieci siadają w kręgu. Jedno z dzieci otrzymuje piłkę i rzuca ją do wybranego kolegi, wypowiadając równocześnie jego imię. Gdy piłka nie zostanie schwytana i upadnie na podłogę, dzieci mówią „bum!”.

5-6 minut

 

Zabawa uspokajająca

Zagubiony kotek


Ustawienie: siad w kole
Przebieg zabawy-Siedzące w kole dzieci opuszczają główki, jedno z nich miauczy cichutko, podczas gdy drugie wsłuchując się w głos „zagubionego kotka”, stara się je znaleźć. Pozostałe dzieci zachowują się cichutko. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego, ten zaś siada wśród innych w kole. Jeśli kotek nie zostanie znaleziony, można wyznaczyć innego.

4-5  minut

 

Zabawa organizacyjno-porządkowa, zakończenie zajęć

„Dzień dobry”

 

Ustawienie-uczestnicy siedzą w luźnej gromadce; jeden z nich stoi przed nimi w odległości kilku kroków, odwrócony tyłem.
Przebieg zabawy: grupa zachowuje głęboką ciszę, w czasie której jeden z uczestników wypowiada dość głośno ”Dzień dobry”.  Zadaniem stojącego tyłem jest rozpoznać, kto te słowa wypowiedział. Nie odwracając się, wymienia nazwisko rozpoznanego. Jeśli ma wątpliwości, wówczas może odwrócić się i znając kierunek, skąd głos dochodzi, wyszukać tego, czyj głos usłyszał. Jeśli wskaże trafnie, zmienia z nim miejsce i zabawa toczy się dalej.

 

Sprzątanie przyrządów, odprowadzenie dzieci do szatni

4-5 minut

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin