Ziołowe szampony i płukanki do włosów.doc

(38 KB) Pobierz
Ziołowe szampony i płukanki do włosów

Ziołowe szampony i płukanki do włosów

Ziołowe szampony

 

Zanieczyszczone powietrze, kurz, twarda woda i chemikalia z szamponów szkodzą naszym włosom i skórze głowy. W efekcie często mamy do czynienia z rozdwajającymi się końcówkami, suchymi i wypadającymi włosami. Jeśli chcesz zminimalizować to ryzyko tanim kosztem, szampon własnej roboty jest idealnym rozwiązaniem. A wykonać go możesz bez problemu w domu.

Delikatny szampon z korzenia mydlnicy

Składniki:
2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy (więcej do włosów przetłuszczających się)
1 szklanka wody
1 łyżka soku z cytryny
2-3 krople olejku cytrynowego (opcjonalnie)

Wykonanie:
Rozdrobniony korzeń mydlnicy zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i zostawiamy w cieple na pół godziny, odcedzamy. Dodajemy przecedzony przez gazę sok z cytryny i ewentualnie olejek cytrynowy. Wszystko dobrze mieszamy.
Szampon jest bardzo delikatny i nadaje się nawet do bardzo suchych włosów. Dzięki zawartości saponin, ma bardzo dobre właściwości usuwania zanieczyszczeń. Podczas mycia nie wytwarza się taka ilość piany jak przy myciu syntetycznym szamponem, ale to nie ma wpływu na właściwości zmywające tego szamponu.
Wskazówka: Oprócz korzenia mydlnicy można dodać dużą garść innych ziół (patrz wykaz niżej w uwadze do szamponów ziołowych). W tym przypadku zwiększamy ilość wody do 2 szklanek.

Szampony ziołowe

Składniki:
1/4 szklanki mocnego naparu z ziół (1-2 łyżki ziół na pół szklanki wody)
3/4 szklanki płynnego mydła kastylijskiego

Wykonanie:
Wymieszaj mydło w płynie z naparem z ziół i - ciągle mieszając - lekko podgrzewaj aż do dokładnego połączenia składników. Wystudź i przelej do butelki ze szczelnym zamknięciem. Trzymaj w temperaturze pokojowej z dala od światła słonecznego.

Dobór ziół na napar:

Do włosów suchych: korzeń łopianu, żywokost, kwiat czarnego bzu, prawoślaz lekarski, kwiat lipy, pietruszka, szałwia, pokrzywa zwyczajna.
Do włosów tłustych: nagietek, skrzyp, sok z cytryny, czarna herbata, melisa, lawenda, mięta, rozmaryn, bylica boże drzewko, oczar i krwawnik pospolity, kora dębu (odwar zamiast naparu).
Przeciw łupieżowi: łopian, rumianek, czosnek i cebula (skuteczne, lecz o niemiłym zapachu), przytulia czepna, pietruszka, rozmaryn, bylica boże drzewko, pokrzywa zwyczajna i macierzanka, korzeń żywokostu.
Do łagodzenia podrażnienia skóry głowy: kocimiętka (liście i kwitnące ziele), rumianek, żywokost.
Tonizujące (dają sztywność i połysk): nagietek, przytulia czepna, skrzyp, kwiat lipy, nasturcja, pietruszka, rozmaryn, szałwia, bylica boże drzewko, pokrzywa zwyczajna i rukiew wodna.
Przeciw wszawicy: korzeń szkarłatki lub owoce jałowca z łyżeczką octu winnego. Stosować trzykrotnie w odstępach tygodniowych.

Szampon rumiankowy

Składniki:
6 torebek herbaty z rumianku
1,5 szklanki gotującej się wody
4 łyżki płatków z delikatnego mydła
1,5 łyżki gliceryny

Wykonanie:
Zalej rumianek wrzątkiem i gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Zdejmij z ognia, dodaj płatki mydlane i pozostaw do momentu aż płatki namiękną. Dodaj glicerynę i dokładnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Wystudź, przelej do buteli z zamknięciem i przetrzymuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

Szampon jajeczny

Składniki:
1 jajko
1 łyżeczka oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka mydła kastylijskiego
1/2 szklanki naparu z ziół
opcjonalnie kilka kropli olejku eterycznego

Wykonanie:
Włóż wszystkie składniki do miksera i wymieszaj dokładnie aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Przelej do szczelnie zamykanej butelki i przetrzymuj w lodówce nie dłużej niż przez tydzień. Przed użyciem rozcieńcz ciepłą wodą.

Uwaga:Mydło kastylijskie to mydło sporządzone na bazie oliwy z oliwek i sody. Możesz je dostać w niektórych drogeriach, w ostateczności możesz użyć delikatnego mydła w płynie dla niemowląt. Możesz też zetrzeć na tarce mydło dla niemowląt i otrzymane płatki wymieszać z wodą (najlepiej destylowaną), aby uzyskać własne płynne mydło. W ostateczności zamiast mydła kastylijskiego czy płatków mydlanych możesz użyć delikatnego szamponu dla dzieci.

Ziołowe płukanki do włosów

Stosować do płukania po myciu głowy, dla nadania włosom połysku. Płukankę przygotować przed myciem, tak aby mogła ostygnąć.

Składniki:
1 łyżka wybranych ziół (patrz wykaz wyżej),
1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny (do jasnych włosów),
4 szklanki wrzącej wody.

Wykonanie:
Zaparzyć zioła i ostudzić napar. Odcedzić i dodać ocet lub sok z cytryny. Pochylić się nad miską i polewać głowę płukanką, masując skórę. Powtarzać operację płukanką zebraną do miski. Jeżeli przy ostatnim płukaniu napar jest raczej zimny niż ciepły oznacza to, że włosy uzyskały połysk.

 

Suchy szampon do tłustych włosów

Składniki:
1 łyżka mąki kukurydzianej
1 łyżka sproszkowanego kłącza kosaćca
1 łyżka drobno zmielonych migdałów

Wykonanie:
Wymieszaj wszystkie składniki. Podziel włosy na wąskie pasma i przesypuj proszkiem wzdłuż każdego rzędu, zaczynając od skóry głowy. Delikatnie wmasuj palcami w skórę i włosy, aby upewnić się, że proszek jest równomiernie rozłożony. Pozostaw na 10 minut dla wchłonięcia tłuszczu, następnie dokładnie wyszczotkuj proszek z włosów, aż do uzyskania połysku.

Oczyszczanie włosów wodą różaną
 

Stosowane w okresach między myciem głowy stanowi znakomity sposób na oczyszczenie i odświeżenie włosów. Do włosów tłustych można stosować wodę lawendową.

Przygotowane wcześniej kawałki gazy 5 x 5 cm zamoczone w wodzie różanej nakładamy na szczoteczkę do zębów (najlepiej z naturalnego włosia) i przeciągamy po włosach pasmami, usuwając brud. Czynność należy powtarzać tak długo, aż gaza zostanie czysta.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin