SCENARIUSZ
LEKCJA OTWARTA DLA NAUCZYCIELI
EDUKACJA MATEMATYCZNA
KL. III
TEMAT ZAJĘĆ: Obliczanie obwodów figur geometrycznych.
CELE GŁÓWNE: utrwalanie umiejętności obliczania obwodów figur geometrycznych, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
§ rozpoznaje kwadraty, prostokąty, trójkąty,
§ wymienia własności ww. figur,
§ mierzy długości boków figur geometrycznych,
§ oblicza obwody figur,
§ rozwiązuje zadania tekstowe,
§ czyta ze zrozumieniem,
§ współpracuje w grupie,
§ jest aktywny,
§ wykonuje ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej.
METODY: ćwiczeniowa, problemowa, praktycznej działalności
FORMY: grupowa, zbiorowa, indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: zestaw figur dla każdej grupy, karty pracy, płyta CD z muzyką do ćwiczeń z zakresu kinezjologii edukacyjnej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie i przygotowanie do zajęć. Uczniowie zajmują miejsca w ławkach w grupach 5-osobowych. Ćwiczenia wstępne przed przystąpieniem do uczenia się – taniec przy muzyce z elementami kinezjologii edukacyjnej.
2. Wprowadzenie do zajęć, podanie tematyki – rozwiązanie wiosennej krzyżówki matematycznej.
1.
3.
4.
5.
2.
1. Mam 4 rogi,
2 długie i 2 krótkie boki.
Kwadratem nie jestem,
choć mam kąty proste.
2. Przez śnieg się odważnie przebijam,
mróz nawet mnie nie powstrzyma.
Mam listki zielone jak wiosna,
a dzwonek biały jak wiosna.
3 Zagadka zaczyna się stąd!
Jest w nim prosty każdy kąt. No i zawsze, mój kolego,
równe boki w nim, dlatego
już od bardzo wielu lat
mówią o nim, że to .....
4. My wszystkiego mamy trzy.
Ach, jak wesoło mieć boki i kąty trzy.
Trzy wierzchołki także mamy
i pracując na trzy fronty
każdej pracy radę damy.
5. Choć nie ma słuchawek,
białego fartucha,
wszystkie chore drzewa,
jak lekarz osłucha.
3. Ćwiczenie rozwijające umiejętność efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie – „Pocięte kwadraty”.
Uczniowie podzieleni są na grupy pięcioosobowe. Każda grupa otrzymuje 5 kopert z pociętymi na różne kształty kawałkami kartonu. Elementy te, po odpowiednim ułożeniu, będą tworzyły 5 kwadratów o jednakowych wymiarach. Uczniowie muszą przestrzegać podanej instrukcji.
INSTRUKCJA
Macie 5 kopert z różnymi figurami geometrycznymi.
Zadaniem każdej grupy jest ułożenie 5 kwadratów jednakowej wielkości.
Zadanie będzie zaliczone tylko wtedy, gdy każdy członek grupy będzie miał przed sobą ułożony kwadrat i wszystkie kwadraty będą mieć jednakową wielkość.
Podczas ćwiczenia obowiązują następujące zasady:
- Nie wolno rozmawiać.
- Nie wolno prosić drugiej osoby o jakąś część lub w jakikolwiek inny sposób zgłaszać, że potrzebny jest jakiś element, który posiada inna osoba.
- Każdy uczestnik może, jeśli zechce, odłożyć swoją część na środek stołu lub wziąć czyjąś część, jeśli została odłożona na środek.
- Nie wolno zabierać części z układanek leżących przed uczestnikami.
Nie wolno układać kwadratów na środku stołu.
4. Nazywanie figur geometrycznych i obliczanie obwodów.
§ Uczniowie w grupach podnoszą do góry wskazaną przez nauczyciela figurę geometryczną, np. kwadrat, prostokąt, trójkąt. Powtórzenie własności figur.
§ Obliczają w zeszytach obwody wybranych figur geometrycznych.
§ W zeszycie uczniowie posuwają się po kratkach wg instrukcji:
- idź prosto 4 kratki od dołu do góry,
- skręć prostopadle w prawo i idź 6 kratek,
- skręć znów prostopadle w prawo i idź 4 kratki,
- skręć kolejny raz w prawo i idź 6 kratek.
Co otrzymałeś? Oblicz obwód tej figury.
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA – ZABAWA PRZY MUZYCE. ZABAWA NA KONCENTRACJĘ UWAGI „MRÓWKA”.
§ ...
maryla20