KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Szanujmy drzewa” – praca z historyjką obrazkową.
Cele:
· kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych
· uwrażliwianie dzieci na konieczność ochrony przyrody
· rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego
· doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
· doskonalenie umiejętności budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym
Metody:
· czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka
- zadań stawianych dziecku
· słowne:
- rozmowa
· percepcyjne:
- obserwacji (historyjka obrazkowa)
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Historyjka obrazkowa, fragmenty opowiadania W. Kozłowskiego „Drzewko”, pojemniczek z zieloną farbą, duża kartka z namalowanym drzewem
Przebieg zajęć:
1. „Jestem drzewem” – zabawa ruchowa. Dzieci maszerują po obwodzie koła. Na jedno klaśnięcie wyciągają ramiona do góry i maszerują na palcach (drzewa pną się do słońca), zaś na dwa klaśnięcia poruszają w górze rękami (gałęzie poruszają się na wietrze).
2. „Dlaczego drzewko uschło?” – praca z historyjką obrazkową. Nauczycielka czyta dzieciom fragment opowiadania pt. „Drzewko”.
Kolejność obrazków:
· 1. Dzieci sadzą drzewko.
· 2. Chłopiec obrywa liście z drzewka.
· 3. Dziewczynka rzuca piłkę, która łamie drzewko.
· 4. Koza odgryza gałązkę.
· 5. Dzieci smucą się na widok uschniętego drzewka.
Nauczycielka omawia pierwszy i drugi obrazek, zaś o omówienie kolejnych prosi dzieci. Następnie wspólnie zastanawiają się, co sprawiło, że drzewko uschło.
3. „Sadzimy drzewa” – zabawa naśladowcza. Nauczycielka pokazuje ruchem kolejne czynności przy sadzeniu drzewa, a dzieci naśladują je. Potem odgadują, jakie to były czynności.
4. „Człowiek, który niszczy drzewa to…”. Dzieci podają słowa określające ludzi, którzy niszczą drzewa.
5. „Mali przyjaciele drzew” – uroczysta obietnica. Dzieci podnoszą jedną rękę do góry i powtarzają za nauczycielką tekst przysięgi:
Obiecuję być przyjacielem drzew.
Będę o nie dbał
i nie pozwolę nikomu ich niszczyć
Następnie dzieci podchodzą kolejno do stolika, na którym leży duża kartka z namalowanym drzewem i pojemniczek z farbą
magda.wer