SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO DLA DZIECI 6 LETNICH PRZEPROWADZONEGO 29(1).doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO DLA DZIECI 6 LETNICH PRZEPROWADZONEGO 29.10.2008

Temat: Las jesienny – rysowanie pastelami na papierze ściernym.

Cel ogólny: Zapoznanie z nową techniką plastyczną rysowania na papierze ściernym. Wyzwalanie kreatywnej postawy dziecka

Cele operacyjne: Dziecko

·         rozwiąże zagadkę

·         wie co to jest las

·         rozwija twórcze myślenie i działanie poprzez wypowiadanie się

·         rozwija pomysłowość i wyobraźnię podczas wykonywania pracy

·         określi charakterystyczne cechy papieru i sposoby wykorzystania

Metody: czynna – rysowanie kredkami na papierze ściernym, zabawa do muzyki

              słowna  wypowiadanie się na temat  lasu

              oglądowa – oglądanie pracy wykonanej na papierze ściernym, zdjęć lasu jesiennego

Środki dydaktyczne: na stolikach przygotowane kartki papieru ściernego, pastele, gotowy rysunek wykonany na papierze ściernym, symbole zapożyczone z kodeksu wychowawczego, muzyka, odtwarzacz CD, kasztany

Przebieg:

1.Rozwiązanie zagadki

Sosnowy lub dębowy, stary albo młody

Rosną w nim grzyby, rosną tez jagody. (las)

wypowiedzi na temat

Co to jest las? Co można w nim zobaczyć? Z czym kojarzy las.

Jak wygląda las jesienią. Dlaczego jest taki kolorowy. I jakie drzewa można spotkać.

Oglądanie zdjęć jesiennego lasu. Dzisiaj będziemy rysować las jesienią.

2. Zapoznanie z nową techniką rysowania na papierze ściernym

-  porównanie papieru z kartką do rysowania

- do czego służy papier ścierny

- oglądanie pracy wykonanej na papierze ściernym

3. Omówienie sposobu wykonania pracy

Zwrócenie uwagi na wykorzystanie całej powierzchni kartki, na odpowiedni dobór kolorów.

Myślę, że na tych kartkach powstaną piękne obrazy jesiennego lasu

4. Zabawa kasztanami do muzyki La raspa ( spacer po lesie)

5. Praca dzieci przy stolikachrysowanie pastelami jesiennego lasu

6 Ewaluacja zajęcia rozmowa o pracach,  które podobają się najbardziej i dlaczego,. Na zakończenie nauczyciel prosi , by z rozłożonych na dywanie symboli – zapożyczonych z zachowania dzieci wybrały jeden, który przedstawia to jak się teraz czują... Dzieci wybierają spośród słoneczek, chmur.

Zabawa do muzyki „Jesienne Liście” (rymowana gimnastyka Smyka)

.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin