Doświadczenie 4.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV

MIESZANINY SUBSTANCJI

Zakres treści programowych: Mieszaniny substancji. Mieszaniny jednorodne i niejednorodne.

Metody nauczania: nauczanie laboratoryjne w grupach.

Środki dydaktyczne: zlewki, próbówki, woda, magnes, bibuła filtracyjna, substancje: sól, cukier, piasek, olej, trociny, siarka, szpilki, ryż, groch, denaturat.

Cele nauczania w kategorii:

Wiadomości: pojęcie: substancja, mieszanina; rodzaje mieszanin; rozdzielanie mieszanin;

Umiejętności: wyjaśnianie istoty pojęć: substancja, mieszanina; rozróżniania mieszanin jednorodnych i niejednorodnych; określania sposobów rozdzielania mieszanin; formułowanie wniosków z przebiegu doświadczeń i obserwacji;

Postawy i zainteresowania ucznia: kształtowanie postawy badawczej ucznia.

PRZEBIEG LEKCJI

1.     Sprawy organizacyjne.

2.     Sprawdzenie i omówienie pracy domowej uczniów (ocena pracy ).

3.     Przypomnienie przez uczniów - co to są substancje, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz przykłady.

4.     Podanie tematu lekcji: Mieszaniny substancji.

5.     Uczniowie zastanawiają się nad pytaniem – „Jak rozumiecie określenie mieszanina?”, a następnie wraz z nauczycielem definiują to pojęcie.

6.     Uczniowie zapisują do zeszytu definicję: „Mieszaniną nazywamy każdy rodzaj materii, złożonej z co najmniej dwóch rodzajów substancji”.

7.     Uczniowie w grupach 4 – 5 osobowych, otrzymują na kartkach instrukcje dotyczące przebiegu wykonywania doświadczeń:

Doświadczenie 1

Do próbówki wsyp łyżeczkę rozdrobnionej kredy do pisania i wlej, do 2/3 wysokości próbówki, wody. Zatkaj próbówkę i energicznie wymieszaj jej zawartość. Wykonaj schematyczny rysunek tego ćwiczenia i krótki opis. Odstaw próbówkę lecz stale obserwuj co się w niej dzieje.

Doświadczenie 2

Do próbówki wsyp 1 łyżeczkę cukru lub soli i wlej, do 2/3 wysokości próbówki, wody. Zatkaj próbówkę i energicznie wymieszaj jej zawartość. Wykonaj schematyczny rysunek tego ćwiczenia i krótki opis.

Doświadczenie 3

Do zlewki wsyp szpilki i zapałki. Przykryj naczynie i wymieszaj jego zawartość. Wykonaj schematyczny rysunek tego ćwiczenia i krótki opis.

Doświadczenie 4

Wlej do próbówki 2 łyżki oleju, uzupełnij naczynie wodą do 2/3 wysokości, zakryj i energicznie wymieszaj. Wykonaj schematyczny rysunek tego ćwiczenia i krótki opis.

Doświadczenie 5

Wlej do próbówki 3 łyżki denaturatu, uzupełnij naczynie wodą do 2/3 wysokości, zakryj i energicznie wymieszaj. Wykonaj schematyczny rysunek tego ćwiczenia i krótki opis.

8.     Uczniowie zapisują w zeszytach wniosek z doświadczeń: 

Mieszaniny substancji dzielimy na dwie grupy: a/ jednorodne (w których nie widać składników) i b/ niejednorodne (w których składniki są widoczne).

MIESZANINY SUBSTANCJI

 

 

http://edujrinne5.w.interia.pl/MIESZANINY%20SUBSTANCJI_pliki/image001.gif


 

JEDNORODNE                  NIEJEDNORODNE

            Np.:……………………………………  ……………………………………

……………………………………   ……………………………………

……………………………………   ……………………………………

9.     Sposoby rozdzielania mieszanin jednorodnych i niejednorodnych:

Ad. 1 Po upływie kilkunastu minut od wykonania ćwiczenia 1, uczniowie zauważają zmiany zachodzące w próbówce. Kreda i woda samoczynnie rozwarstwiają się (kreda opada na dno i można z nad niej zlać wodę). W celu dokładniejszego rozdzielenia tych substancji uczniowie zlewają wodę przez sączek.

Ad. 2. Uczniowie zapoznają się z animacją komputerową przedstawiającą ogrzewanie wody słonej. Woda wyparowuje, a na dnie naczynia pozostaje osad soli. Podobnie rozdzielimy denaturat od wody.

Ad. 3. Używając magnesu, uczniowie rozdzielają szpilki od zapałek. Można również wykonać tę czynność ręcznie.

Ad. 4.     Rozdzielenie oleju i wody przez zlanie lub zebranie warstwy oleju.

10.  Wnioski z przeprowadzonych doświadczeń uczniowie zapisują do zeszytu:

Mieszaniny można rozdzielić poprzez:

a)    odparowanie (krystalizację)

b)    filtrowanie

c)     przy pomocy magnesu w przypadku metali

d)    odstanie i zlanie wody znad osadu

e)     mechaniczne rozdzielenie składników

11. Zadania utrwalające poznany materiał:

Zastanów się do jakiego rodzaju mieszanin należą podane mieszaniny i w jaki sposób można je rozdzielić:

a)     piasek i trociny

b)    ryż i groch

c)     kakao

d)    powietrze

e)     mąka z wodą

12. Ocena aktywności uczniów.

13.  Praca domowa:

Sprawdź w encyklopedii co to jest brąz, mosiądz i złoto jubilerskie. Zapisz w zeszycie gdzie znalazły zastosowanie i jakimi są mieszaninami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin