Niskokaloryczne przekąski.docx

(15 KB) Pobierz

Niskokaloryczne przekąski

Często słyszymy, że nie należy jeść między posiłkami, bo to powoduje, że przybieramy na wadze. Rzeczywistość jest jednak inna. Tak naprawdę powinno się jeść częściej, ale w mniejszych ilościach, ponieważ wtedy nie mamy ochoty na podjadanie. Jeżeli mamy ochotę na „coś”, warto wybierać odpowiednie przekąski. Należy zwracać uwagę na ich jakość, szczególnie jeśli staramy się stracić kilka zbędnych kilogramów. Przekąski dla odchudzających się powinny być lekkie i niskokaloryczne – zapomnijmy więc o czipsach, czekoladkach i ociekających tłuszczem frytkach.

Dobre przekąski

Jedzenie przekąsek w czasie diety odchudzającej nie musi oznaczać, że dieta będzie mniej skuteczna. Dobrze dobrane przekąski mogą pomóc ci:

o                     pobudzić metabolizm, a więc szybsze spalanie kalorii;

o                     usunąć problemy trawienne, takie jak zaparcia;

o                     ograniczyć przyswajanie tłuszczów;

o                     przyspieszyć wzrost tkanki mięśniowej;

o                     pozbyć się napadów wilczego głodu, który często zdarza się przy restrykcyjnych dietach.

Zdrowe i smaczne przekąski powinny zawierać przede wszystkim błonnik, białko, witaminy i składniki mineralne. Szczególnie korzystne dla odchudzających się osób są witaminy z grupy B, które wspomagają metabolizm. Każdy posiłek i przekąska powinny być poprzedzone wypiciem szklanki wody mineralnej. Odpowiednia ilość wody i minerałów w niej zawartych przyspieszy wydalanie toksyn z organizmu.

Niskokaloryczne przekąski: warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce to główne źródło witamin i błonnika w naszej diecie. Na niezbyt silny głód idealne jest jabłko, marchewka lub pomarańcza. Uważaj jednak – niektóre owoce zawierają dużo cukru. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie odchudzającym, częściej sięgaj po warzywa, takie jak seler czy gotowane brokuły.

Zdrowe sałatki warzywne powinny być podstawą naszej diety. Mogą one stanowić pełnowartościowy posiłek, a w mniejszej formie również przekąskę. Łącz warzywa liściaste z pomidorami, ogórkami i kiełkami – błonnik sprzyja zdrowemu odchudzaniu. Bardzo smaczna jest również sałatka z tuńczyka ze szczypiorkiem i majonezem niskotłuszczowym podawana na krakersach lub selerze.

 

Inne zdrowe przekąski

Chociaż odchudzanie bez wyrzeczeń nie istnieje, nie znaczy to, że nie możesz cieszyć się jedzeniem. Pamiętaj tylko, aby wybierać produkty dietetyczne. Orzeszki i ziarna mogą stanowić świetną przekąskę dla osób odchudzających się, pod warunkiem, że w ciągu dnia nie zjemy więcej niż 1 garść lub pół szklanki. Ziarna słonecznika, ziarna dyni, migdały, wiórki kokosowe, orzechy nerkowca są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również witaminy E, jednakże są bardzo kaloryczne. Warto mieć przy sobie garść orzechów – dzięki temu, gdy poczujesz głód, zawsze będzie pod ręką coś do pogryzienia. Stwórz swój własny miks ulubionych bakalii.

Skuteczna dieta nie znaczy, że musisz się głodzić. Między posiłkami wybieraj przekąski niskokaloryczne. Aby zaspokoić większy głód, sięgaj po suszoną wołowinę lub tuńczyka. Taka przekąska doda ci energii i pozwoli wytrwać do kolejnego posiłku.

Przekąski dla odchudzających się mogą być bogate i różnorodne. Obecnie dostępna jest szeroka gama produktów dietetycznych, jak na przykład różnego rodzaju ciasteczka zawierające mnóstwo ziaren lub batoniki muesli. Odchudzanie się wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z małych przyjemności.


Bibliografia

Chełmińska-Wieczorek Z. Nowoczesna dietetyczna książka kucharska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2483-8
Borawska M.H., Piekut J. Smakołyki prosto z ula dla zdrowia i urody, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2929-5
Jensen B. Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000, ISBN 83-86170-61-1
Hołub B. Poradnik dietetyczny dla kobiet, Wektor, Warszawa 2005, ISBN 83-906830-9-1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin