ZABIEG DLA SKÓRY SUCHEJ MŁODEJ.doc

(65 KB) Pobierz
ZABIEG DLA SKÓRY SUCHEJ MŁODEJ, NAPIĘTEJ I ŁUSZCZĄCEJ SIĘ Z NIEBIESKĄ MASKĄ ALGOWĄ NA ZMARSZCZKI MIMICZNE

ZABIEG DLA SKÓRY SUCHEJ MŁODEJ, NAPIĘTEJ I ŁUSZCZĄCEJ SIĘ Z      NIEBIESKĄ MASKĄ ALGOWĄ NA ZMARSZCZKI MIMICZNE

  

  1. Diagnoza skóry twarzy.

Do czynienia mam z młodą osobą o skórze suchej, z tendencją do łuszczenia się, efektem napięcia i przypudrowanej cery. Klientka nie ma widocznych zmian naczyniowych i rozszerzonych porów skórnych.

Cera sucha uwarunkowana jest genetycznie, jest delikatna, przeważnie cienka i wrażliwa. Na skutek niedoczynności gruczołów łojowych oraz słabego nawilżenia łuszczy się, jest szorstka i napięta. Tkanka łączna u osób o skórze suchej jest przeważnie słaba, dlatego wcześnie tworzą się zmarszczki. Około 20 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi, co wymaga podjęcia działań od początku ich występowania. Głównym problemem dotyczącym tej cery jest trudność w wyprodukowaniu odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów przez skórę właściwą. Jest to związane z pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt mało tłuszczu, koniecznego do utrzymania skóry w stanie wymagającej elastyczności. W związku z tym niedobór tłuszczu przyczynia się do odwodnienia skóry, ponieważ jest ona niedostatecznie osłonięta i traci wodę. Z wiekiem proces ten nasila się i skóra staje się coraz bardziej wiotka.

 

  1. Wykaz wskazań i przeciwwskazań do wykonania zabiegu dla cery suchej.

WSKAZANIA:

- odbudowa ochronnego płaszcza lipidowego skóry

- pobudzenie krążenia krwi i chłonki, a także gruczołów potowo-łojowych

- przywrócenie prawidłowego odżywiania i dotlenienia

- skóra po 20 roku życia

- pierwsze oznaki starzenia się skóry

- ujędrnienie i nawilżenie skóry

PRZECIWWSKAZANIA:

- skóra zmieniona patologicznie

- widoczne wszelkie dermatozy

- stany zapalne skóry

 

  1. Wykaz zabiegów dostosowanych do rodzaju skóry i jej stanu z uwzględnieniem czasu i sposobu ich wykonania:

- zabiegi odżywczo-nawilżające, np. na bazie masek kolagenowych ( 60 min)

- zabiegi hipotermiczne polegające na wprowadzeniu lipidów, np. na bazie miękkich masek termicznych czy parafinowych ( 60 min)

- zabiegi dotleniające i ujędrniające, np. na bazie masek plastycznych algowych ( 70 min)

- zabiegi z zastosowaniem lampy Solux z czerwonym filtrem lub lampy Infrarouge( 90 min)

- zabiegi pulweryzacji, np. Vacum Spray ( 10 zabiegów po 10 min)

- zabiegi z masażem ręcznym i próżniowym, które pobudzają przepływ chłonki i aktywność gruczołów łojowych ( 30 min)

- zabiegi nawilżające z wykorzystaniem wapozonu ( 30 min – 60 min)

- zabiegi jonoforezy ( wprowadzenie substancji czynnych) ( 10 zabiegów po 20 min)

- zabiegi Darsonwalizacji ( działanie pobudzające rewitalizację) ( 5-10 min w zależności od rodzaju cery)

- zabiegi jontoforezy z zastosowaniem ampułek głęboko nawilżających ( 10 zabiegów po 20 min)

- zabiegi galwanizacji ( pobudzenie ukrwienia) ( 10 zabiegów po 10 min)

- aromaterapia ( 10- 15 min przy pomocy mgiełki parowej – wapozon)

 

Ja wybrałam zabieg nawilżający z wykorzystaniem wapozonu i plastycznej maski algowej. (85 min)

 

  1. Wykaz niezbędnych środków i preparatów kosmetycznych.

- satynowe mleczko do demakijażu Botoskin Efekt firmy Bielenda

- satynowy tonik w żelu Botoskin Efekt firmy Bielenda

- maseczka rozpulchniająca z olejkiem kukui do masażu twarzy pod wapozonem firmy Bielenda

- peeling termiczny Efekt Dermabrazji firmy Bielenda

- niebieska maska algowa Zabieg na zmarszczki mimiczne firmy Bielenda

- serum ujędrniające z kawiorem Morska Kuracja firmy Bielenda

- luksusowy krem na zakończenie zabiegu firmy Bielenda

- płatki bawełniane

- ręczniki do zabezpieczenia klientki i stanowiska pracy

- chusteczki kosmetyczne

- woda mineralna o temperaturze pokojowej

 

  1. Wykaz środków do dezynfekcji powierzchni, przyrządów, aparatury.

- Aerodein 2000

- IncidurSpray

- Kodan

 

  1. Wykaz aparatury, narzędzi i przyborów zastosowanych w celu wykonania zabiegu.

- łóżko/fotel kosmetyczny

- lampa bezcieniowa

- wapozon

- miska

- gąbeczki kosmetyczne

- ręczniki jednorazowe

- prześcieradło jednorazowe na łóżko

- koc do nakrycia klienta

- miseczka do alginatu

- pędzelek do maseczki

- szpatułka do alginatu

- lampa Wooda

- czepek jednorazowy

- opaska na okolice włosów

 

  1. Plan czynności, które wykonasz w trakcie zabiegu dla skóry suchej z uwzględnieniem czasu i sposobu ich wykonania.

- przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu ( przygotowujemy sobie wszystkie preparaty, urządzenia, pod głowę klienta układamy ręcznik, na głowę klienta nakładamy opaskę na okolice włosów a następnie czepek jednorazowy, kładziemy klienta na łóżku/fotelu kosmetycznym przykrywamy kocem i zabezpieczamy dodatkowo ręcznikiem jednorazowym, następnie do wapozonu wlewamy odpowiednią ilość wody i ustawiamy czas na timerze – 30 min. ( 8 min)

- myję dłonie i dezynfekuję Kodanem, by zapobiec przenoszeniu ewentualnych drobnoustrojów. ( 2 min)

- przy pomocy płatka bawełnianego wykonuję delikatny demakijaż oczu satynowym mleczkiem do demakijażu Botoskin Efekt firmy Bielenda ( 1 ml)od zewnątrz do wewnątrz oka by nie naciągać skóry, następnie przy pomocy dłoni ogrzewam satynowe mleczko do demakijażu Botoskin Efekt firmy Bielenda ( 3 ml), rozprowadzam na twarzy i szyi, wykonując delikatny masaż kolistymi ruchami; przy pomocy miski i letniej wody, zwilżonymi gąbeczkami kosmetycznymi zmywam mleczko i pozostałości makijażu.

Satynowe mleczko do demakijażu Botoskin Efekt firmy Bielenda delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę, przygotowując ją do zabiegu; zmiękcza i regeneruje naskórek, utrzymuje optymalny poziom nawilżenia skóry; neutralizuje wolne rodniki i przeciwdziała starzeniu skóry; nie wysusza warstwy lipidowej naskórka. Zawiera: olej ze słodkich migdałów, Cohobat z płatków róży, koper morski, witaminę E, algi czerwone, Argireline. ( 5 min)

- przeprowadzamy wywiad i diagnozę skóry ( pytania wywiadu dostarczą mi informacji, które pomogą uzupełnić lub potwierdzić diagnozę. Pytania dotyczą tego jak klientka ocenia własną skórę, co się z nią dzieje w ciągu dnia, jak reaguje na kontakt z wodą i kosmetykami, czy ma problemy z alergią, podrażnieniami, zaczerwienieniami. Pierwszym etapem prawidłowej diagnozy jest demakijaż, ocena wizualna przy pomocy lampy bezcieniowej z lupą, bądź przy pomocy lampy Wooda, która wykorzystuje zjawisko fluorescencji. Następnym etapem jest badanie za pomocą dotyku – badamy gładkość, napięcie i elastyczność chwytając fałd skórny 1,3 i 4 palcem lekko ściskając i puszczając ją. Aby zbadać reakcję skóry stosujemy dermografizm – na skórze zaokrągloną szpatułką malujemy wzór i w zależności jak szybko się pojawi zaczerwienienie uzyskujemy informację o wrażliwości. ( 10 min)

- przy braku przeciwwskazań do zabiegu przystępujemy do nałożenia peelingu termicznego Efekt Dermabrazji firmy Bielenda. Nakładamy cienką warstwę przy pomocy pędzelka do maseczek by nie zniszczyć zawartych w peelingu substancji aktywnych ( 5 ml) masujemy ruchami kolistymi omijając okolice oczu. Po aplikacji peelingu może nastąpić rozgrzanie i zaczerwienienie skóry, które mija po kilku minutach. Peeling usuwa martwe komórki naskórka, otwiera i oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, poprawia ukrwienie i dotlenia skórę, pozostawia skórę idealnie gładką, pełną blasku i wyraźnie ożywioną. Zawiera: mineralne kapsułki, które rozgrzewają skórę, otwierają pory i przygotowują do intensywnego zabiegu oczyszczania; mikrokapsułki, które polerują i wygładzają skórę.( 5 min)

- zmywamy peeling letnią wodą przy pomocy miski i gąbeczek kosmetycznych, twarz przemywamy 2-3 razy, by nie pozostały kuleczki zawarte w preparacie. ( 5 min)

- osuszamy skórę przy pomocy chusteczek kosmetycznych, następnie przy pomocy płatków bawełnianych tonizujemy skórę satynowym tonikiem w żelu Botoskin Efekt firmy Bielenda omijając okolice oczu( 3 ml). Działa tonizująco Na skórę przywracając jej naturalne pH, oczyszcza o odświeża skórę, koi i łagodzi podrażnienia, wzmaga oddychanie wewnątrz komórkowe, wzmacnia bariery ochronne skóry, optymalnie nawilża. Zawiera: kompleks nawilżający, melon, fitohormony, skrzyp, kofeinę, proteiny jedwabiu. ( 2 min)

- na skórę nakładamy pędzelkiem maseczkę rozpulchniającą z olejkiem kukui ( 5ml), na twarz ustawiamy nagrzany wapozon, oczy klientki przykrywam zwilżonymi płatkami bawełnianymi. Pod mgiełką na maseczce wykonuję masaż ręczny. Pierwszym ruchem masażu jest głaskanie. Głaskanie polega na mechanicznym usunięciu złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów skóry oraz na przepchnięciu krwi żylnej i chłonki w kierunku dosercowym. Dzięki naprzemiennemu zwężaniu się i rozszerzaniu światła naczyń następuje pobudzenie układu krążenia, ustępują zastoje i obrzęki, przyspiesza się wchłanianie krwiaków powstałych na skutek urazów. Zaczynamy od dekoltu, następnie mięsień obojczykowo – sutkowo - szyjny, podbródek, brodę, mięsień okrężny ust, mięsień śmiechowy,, mięsień jarzmowy, żwacz, fałd wargowo – nosowy, płatki nosa, grzbiet nosa, marszczyciel, mięsień okrężny oka, ósemka wokół oczu, mięsień okrężny oka, czoło. Następnym ruchem masażu jest rozcieranie. Zadaniem rozcierania jest rozdrobnienie i przemieszczenie na obwód wysięków pozapalnych, czy pourazowych krwiaków oraz usunięcie zrostów i zmiękczenie blizn. Zaczynamy od rozcierania dekoltu ruchami kolistymi, ósemka po dekolcie, ruchy koliste od mostka do żuchwy, podbródek, broda, mięsień okrężny ust, mięsień śmiechowy, mięsień jarzmowy, mięsień żuchwowy, fałd wargowo – nosowy, drobniutkie ruchy koliste na płatkach nosa, grzbiet nosa, marszczyciel ósemka, mięsień okrężny oczu, czoło. Kolejnym ruchem jest ugniatanie. Spełnia dwie funkcje: przepychającą krew i chłonkę z naczyń obwodowo leżących do centralnych i ssącą, która po zwolnieniu ucisku zasysa krew i chłonkę w stosunku do miejsca masowanego. Zaczynamy od dekoltu, szyja, podbródek, mięsień okrężny ust, mięsień śmiechowy,, mięsień jarzmowy, żwacz, fałd wargowo – nosowy, płatki nosa, grzbiet nosa- ruch kołyszący, mięsień okrężny oka, czoło. Oklepywanie następuje po ugniataniu. Pod wpływem oklepywania powstają odczyny miejscowe w postaci przekrwienia oraz zmiany pobudliwości obwodowego układu nerwowego. Krótkotrwałe, szybko po sobie następujące sprężyste uderzenia wywołują wyraźne skurcze mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Zaczynamy od dekoltu, szyja, okrężny ust, mięsień śmiechowy, mięsień jarzmowy, żwacz, fałd wargowo – nosowy, okrężny oka, czoło. Wibracja jest to ruch, którego działanie jest zbliżone do działania oklepywania. Stosuje się ją głównie w chorobach nerwów obwodowych, a także dla pobudzenia mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. Wibracja obniża zwiększoną patologicznie pobudliwość, wzbudza włókna mięśniowe, powoduje przyrost tkanki mięśniowej, zwiększa jej elastyczność i siłę. Zaczynamy od dekoltu, szyja, broda z czołem, policzki, broda z czołem, policzki. Następnie wykonujemy ponowne głaskanie dekoltu, następnie mięsień obojczykowo – sutkowo - szyjny, podbródek, brodę, mięsień okrężny ust, mięsień śmiechowy,, mięsień jarzmowy, żwacz, fałd wargowo – nosowy, płatki nosa, grzbiet nosa, marszczyciel, mięsień okrężny oka, ósemka wokół oczu, mięsień okrężny oka, czoło. Ostatnimi ruchami masażu są ruchy modelujące, mają na celu uspokojenie i łagodne wybudzenie, w które zostało się wprowadzonym. Zaczynamy od  dekoltu, szyja, broda z czołem, policzki, broda z czołem, oczy, usta i policzki. Każdy masaż rozpoczynamy i kończymy głaskaniem. Maseczka silnie rozmiękcza i nawilża naskórek, otwiera i rozszerza ujścia gruczołów łojowych skóry. Zawiera: olej kukui, olej palmowy, olej sezamowy, ekstrakt z prawoślazu, ekstrakt z lipy, siemię lniane. ( 15 min)

- po wykonanym masażu wyłączamy wapozon, przygotowujemy niebieską maskę algowa na zmarszczki mimiczne ( rozrabiamy 2,5 miarki alginatu ( 25 ml) na 3 miarki wody mineralnej o pokojowej temperaturze ( 30 ml), rozcieramy ją na gładką konsystencję i nakładamy na twarz i szyję, po kilku minutach maska zacznie tężeć, pozostawiamy maskę na 20 min). Maska zmniejsza i spłyca zmarszczki mimiczne, wyraźnie napina i napręża skórę, ujędrnia i wygładza, działa łagodząco i antystresowo, przywraca elastyczność i blask, głęboko nawilża i poprawia koloryt skóry. Zawiera: anyżek, Boswellia Serrata, algina z brunatnych alg.

- po upływie czasu zwilżam brzegi maski lekko zwilżonym płatkiem bawełnianym i ściągamy ją w całości od boku twarzy i usuwamy pozostałości maski algowej przy pomocy zwilżonej gąbeczki kosmetycznej. ( 5 min)

- aplikujemy serum ujędrniające z kawiorem Morska Kuracja firmy Bielenda ( 4 ml), ampułka zmniejsza szorstkość naskórka, dzięki czemu skóra staje się jedwabiście gładka, ujędrnia i napina skórę, ma właściwości liftingujące, przez co wyraźnie zmniejsza widoczność i głębokość zmarszczek, poprawia koloryt i ogólną kondycję skóry. Zawiera: kawior morski, Centella Asiatica, specjalny kompleks łagodząco-nawilżający. ( 5 min)

- pozostawiamy aż serum zostanie wchłonięte przez naskórek, wklepujemy luksusowy krem na zakończenie zabiegu firmy Bielenda. Krem spłyca zmarszczki mimiczne, powoduje odczucie łagodności i komfortu skóry, regeneruje ochronny płaszcz lipidowy skóry, poprawia elastyczność, jędrność i napięcie skóry, daje długotrwały efekt nawilżenia, ma działanie rewitalizujące i anty wolnorodnikowe. Zawiera: ekstrakt z czerwonych alg ( długotrwale nawilża), naturalne proteiny z zielonego groszku (napinają i uelastyczniają naskórek), fitooleje: z orzecha kukui, babassu, kukurydzy ( bogate źródło kwasu linolowego), witaminę E, fitosterole sojowe ( regenerują płaszcz lipidowy naskórka). ( 5 min)

- sterylizacja powierzchni i usunięcie wszystkich przedmiotów jednorazowego użytku.

 

  1. Analiza i ocena jakości wykonanych zabiegów, w odniesieniu do diagnozy.

- wygładzenie zmarszczek

- wzrost elastyczności i jędrności skóry

- poprawa napięcia skóry

- poprawa owalu twarzy

- głębokie nawilżenie

- zmniejszone łuszczenie się skóry

- odbudowa ochronnego płaszcza lipidowego

- pobudzenie krążenia krwi i chłonki, a także gruczołów potowo-łojowych

- przywrócenie prawidłowego odżywiania i dotlenienie

 

  1. Zalecenia do pielęgnacji cery suchej w warunkach domowych.

- demakijaż mleczkiem kosmetycznym

- tonizacja bezalkoholowa z wyciągiem płatków róż

- na dzień stosowanie kremów, powodujących pobudzenie naturalnych mechanizmów nawilżenia skóry i wzmocnienie jej odporności na podrażnienia z witaminą E i B5 , kwasem hialuronowym, a także wszelkimi olejami odżywczymi

- na noc stosowanie kremów odżywczych zawierających znaczą ilość substancji aktywnych biologicznie, np. wyciągi z pszenicy, kolagen

- ochrona przed promieniowaniem UV, a zimą przed mrozem

- 2x w tygodniu stosowanie masek odżywczych

- stosowanie kremu pod oczy i na szyję

- w domu i pracy powinno nawilżać się powietrze nawilżaczami

- odpowiedni tryb życia, relaks i dieta.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin