Przedszkola i ich rodzaje.doc

(39 KB) Pobierz
Przedszkola i ich rodzaje

Przedszkola i ich rodzaje

             

        Mały brzdąc jest już w odpowiednim wieku, aby zostać przedszkolakiem. Jest to nowa sytuacja również dla rodziców. Przedszkoli jest dość dużo. Prześcigają się one w atrakcyjnych ofertach, które pomagają w kształceniu zdolności maleństwa już od najmłodszych lat. Wybór odpowiedniej placówki jest trudnym zadaniem. Warto, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji wiedzieć, jakie są rodzaje przedszkoli, aby umieścić dziecko w tym najbardziej odpowiednim.

 

 

 

        Pierwsze kroki w przedszkolu to sytuacja dla dziecka nowa, nierzadko stresująca. Warto jest " oswajać " maluszka z tym, że nie zawsze mama albo babcia będą się nim zajmowały. Przed podjęciem decyzji dobrze jest wybrać się wraz z maluszkiem, aby porównać warunki w placówkach. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, jakie relacje panują między wychowawcami a przedszkolakami. Należy kierować się nie tylko własnym odczuciem, ale też obserwować, w której placówce dziecko czuje się najlepiej. Dobrze dobrana kadra w przedszkolu znacznie ułatwia rozstanie z rodzicami i pierwsze kroki ku samodzielności.

 

        Rodzice maja prawo skonsultować się z psychologami, którzy opiekują się przedszkolami na określonym terenie bądź też pracują w poradniach psychologiczno- pedagogicznych. Dobrze jest porozmawiać ze znajomymi, którzy maja dziecko w wieku przedszkolnym.

 

        Przy doborze odpowiedniej palcówki należy zwrócić uwagę na jej lokalizację. Powinna być ona dostosowana do osoby, która będzie odbierała malucha z przedszkola. Jeżeli rodzice z przyczyn zawodowych nie będą w stanie na czas odebrać maleństwa, to najprawdopodobniej tę rolę przejmie babcia. W takim przypadku dobrze, jeśli przedszkole będzie blisko jej miejsca zamieszkania.

 

        Warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w danym przedszkolu. Z pewnością nie jest godna polecenia placówka, w której są małe, ciemne sale. W salach powinna być wydzielona część przeznaczona wyłącznie do spożywania posiłków. Dobrze jest sprawdzić, czy przedszkole posiada swój plac zabaw, na którym mogą bawić się dzieci przy odpowiedniej pogodzie. Jeżeli placówka nie będzie posiadała ogrodu zabaw, to należy zorientować się czy w pobliżu jest miejsce, gdzie maluchy mogą się swobodnie bawić.

 

        Dobra lokalizacja, przestronne sale, to nie wszystko. Należy zwrócić uwagę na to jak liczne są grupy. Pierwsze tygodnie spędzone w przedszkole nierzadko są bardzo stresujące. Mniejsza grupa pozwoli wychowawcy na bardziej indywidualne podejście do każdego dziecka. Dobrze jest zorientować się, czy dana palcówka ma przed sobą perspektywy. W żadnym wypadku nie należy wybierać takiej, której lada moment grozi zamknięcie. Zmiana przedszkola może niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Część maluszków bardzo przeżywa każdą zmianę.

 

        Coraz więcej przedszkoli organizuje " dni otwarte ", podczas, których rodzice mogą zapoznać się z warunkami panującymi w danej palcówce. Mają prawo spytać się o to, czy kadra jest odpowiednio wykwalifikowana. Maja okazję do obserwacji, w jaki sposób są prowadzone zajęcia oraz jakie metody wychowawcze stosują panie przedszkolanki.

 

        Najbardziej powszechne są przedszkola państwowe. Są one mniej kosztowne od prywatnych, co nie oznacza, że mają gorsze warunki przynajmniej, jeśli chodzi o kadrę. Nierzadko jednak w przedszkolach państwowych odstrasza już sam budynek. Okna nie są wymieniane, ściany wymagają malowania. Trzeba, jednak przyznać, że obecnie przedszkola państwowe dbają o stan budynku. Oczywiście w miarę możliwości. W placówkach państwowych za każde dodatkowe zajęcia płaci się oddzielnie. Rodzice sami decydują, na które z nich będzie chodziła ich pociecha. Wybór jest spory.

 

        Jeżeli u dziecka zauważono wady postawy, to dobrze jest wybrać przedszkole, które oferuje zajęcia korekcyjne. Jest to szczególnie ważne, bo im wcześniej się ćwiczy, tym łatwiej skorygować wady.

        Większość przedszkoli organizuje dla swoich podopiecznych zajęcia ruchowe. W niektórych placówkach dzieci zabierane są na basen. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Ćwiczenia uczą rywalizacji, rozwijają koordynację wzrokowo- ruchową. Pozwalają lepiej orientować się w przestrzeni, a także zwiększają odporność organizmu na infekcje. Warto, jednak zwrócić uwagę na to, czy przedszkolaki ćwiczą w odpowiednich strojach i maja zapewniona prawidłową opiekę. Informacje te powinny być udzielone na prośbę rodziców.

        Okres przedszkolny to czas, w którym dzieci mogą rozwijać swoje zdolności. Trudno w tak młodym wieku stwierdzić, że maluszek ma talent do śpiewania, rysowania, tańca. Dobrze jest, aby dziecko mogło spróbować różnych rzeczy, by rozpoznać, w jakiej dziedzinie jest uzdolnione. Trzeba, jednak pamiętać, że nie można pozbawiać maleństwa czasu do zabawy, która jest niezwykle ważna. To dzięki niej uczy się zdrowej rywalizacji, godzenia się z porażką, współpracy w grupie. Ponadto zabawa pobudza wyobraźnię.

        Rodzice maja też wybór pomiędzy przedszkolami prywatnymi, niepublicznymi i społecznymi. Placówki te działają na podobnych zasadach. Ich cena jest zależna od ofert. Niektóre z nich są profilowane. Różnica między przedszkolami prywatnymi i niepublicznymi, a społecznymi jest taka, że placówki prywatne i niepubliczne są zakładane przez osoby prywatne, natomiast przedszkola społeczne tworzone są przez różnego rodzaju organizacje.

        Przedszkola niepaństwowe mają różne priorytety. Są takie, które kładą duży nacisk na dbanie o środowisko, inne z kolei uczą jak dbać o zdrowie. Program takiej placówki jest zależny od jego profilu. W przypadku przedszkoli prozdrowotnych organizuje się wycieczki, opracowuje się odpowiednia dietę. Taki rodzaj przedszkola jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które muszą stosować dietę.

        W przedszkolach o profilu artystycznym specjaliści uczą dzieci technik tańca, technik malarskich, śpiewu. Przedszkola prywatne są dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy długo pracują. Placówki te są dłużej otwarte. Ze względu na mniejszą liczbę przedszkolaków w grupie łatwiej jest wychowawcom dostosować się do indywidualnych potrzeb dziecka i wykorzystać ich spontaniczność. To bardzo ułatwia pokonywanie barier w dorosłym życiu.

        Pediatra i psychoanalityk F. Dolto opracowała tzw. " Zielone Domy ". Są to spotkania, na które mogą przychodzić już dzieci dwuletnie, by pierwsze samodzielne kroki w przedszkolu nie były takie trudne. Dzieci stopniowo oswajają się z nową sytuacją przy boku kochających rodziców.

 

        Dzieci w wieku przedszkolnym stosunkowo szybko przyswajają obcy język. Wykorzystują to również przedszkola, w których nauka przeprowadzana jest w atmosferze zabawy. W ten sposób język obcy jest traktowany przez przedszkolaki jak twór żywy. Dodatkowo motywujące jest to, że do placówek tych uczęszczają dzieci obcojęzyczne. Stanowi to zachętę dla innych, by doskonalili umiejętność wypowiadania się w języku obcym.

 

        Niektóre przedszkola maja oddziały integracyjne, gdzie dzieci zdrowe przebywają razem z niepełnosprawnymi. Tak sytuacja przynosi obopólne korzyści. Niepełnosprawni mają większą motywację do tego, aby się rozwijać zarówno fizycznie jak i umysłowo. Doskonalą swoją mowę, a także umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Nierzadko taka sytuacja może przyczynić się do gwałtownych postępów w rehabilitacji. Zdrowe przedszkolaki wychowywane w takiej atmosferze nie traktują niepełnosprawnych jako innych. Pomagają im, starają się ich zrozumieć. Tym sposobem staja się one bardziej wrażliwe na potrzeby ludzi.

 

        Niestety przedszkola z oddziałami integracyjnymi nie są tak rozpowszechnione. Niemniej jednak stanowią bardzo ważną pomoc w rozwoju niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać, że rodzice maja prawo upomnieć się o takie placówki w swojej gminie. Taka interwencja nie zawsze jest skuteczna. Warto zebrać się w większą grupę, nawiązując kontakty z innymi rodzicami, którzy borykają się z tymi samymi problemami.

 

        Przedszkola muszą być odpowiednio przygotowane do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych. Przede wszystkim musi się tam znajdować winda. Ponadto potrzebne są specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich, szersze drzwi. Przystosowane specjalnie na potrzeby niepełnosprawnych powinny być również urządzenia sanitarne, m.in. powinna być inna wysokość umywalek.

 

        Coraz większa popularność zdobywają przedszkola oparte na pedagogice Marii Montessori. Dziecko jest otaczane szacunkiem przez wychowawców, którzy pozwalają na samodzielne podejmowanie decyzji przedszkolakowi. W ten sposób uczy się odpowiedzialności za podejmowane decyzje. W placówkach tych uczy się maluchy samodzielności. Przedszkolaki pomagają w przygotowaniu posiłków, np. kroją owoce. Grupy mają po 20 osób. W każdej z nich są dzieci w różnym wieku. Pedagodzy przygotowują dla każdego dziecka indywidualny plan rozwoju, który jest modyfikowany w zależności od potrzeb i zdolności.

 

        Ciekawą propozycją jest przedszkole steinerowskie. Rozwija się w nim twórcze myślenie. Pedagog wykonuje różne czynności z dzieckiem. Razem tworzą pomoce dydaktyczne, zabawki. Ważna jest tu współpraca wychowawców z rodzicami. Do tego typu przedszkola uczęszczają dzieci zarówno zdrowe jak i niepełnosprawne.

 

        " Świat baśni " to stowarzyszenie, które przyczyniło się do stworzenia przedszkoli prowadzonych przez psychologów, którzy pracują w oparciu o baśnie znane od pokoleń. Są one odczytywane w pełnych wersjach. Czytanie odbywa się zawsze w tych samych warunkach. Okna są zasłonięte, a dzieci słuchają bajek przy zapalonych świecach. Po przeczytaniu przedszkolaki wykonują rysunki, bawią się w teatr. Umożliwia to poznanie lęków dziecka i tym samym pomaga w ich przezwyciężeniu.

 

        Przedszkole jest ważnym elementem usprawniającym rozwój. To właśnie tutaj maluch usamodzielnia się, uczy się jak radzić sobie w kontaktach z rówieśnikami. Jest to również czas na zabawę, której nie można dziecku ograniczać.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin