Jak czytać szybciej.doc

(76 KB) Pobierz
Jak czytać szybciej - od zaraz - podstawowe wskazówki

Jak czytać szybciej - od zaraz - podstawowe wskazówki

 

 

na podstawie art. Paula R. Scheele:
"Easy Tips for Faster Reading" - www.learningstrategies.com

Niektóre z poniższych wskazówek mają zastosowanie głównie w odniesieniu do książek i dłuższych artykułów, inne do czytania prasy codziennej.

Jak czytać publikacje przeglądowe i czasopisma (także naukowe).


Przeglądaj swobodnie publikację.



Zacznij od przejrzenia publikacji - od początku lub też od końca, tak, aby zorientować się co w niej jest, gdzie można znaleźć poszczególne części, rozdziały.

Potraktuj to jako rozrywkę! Nie przejmuj się szczególnie drobiazgami, natomiast staraj się zwrócić uwagę na jakieś wyróżniające się części, tytuły - to wszystko, co "rzuca się w oczy".

Zwróć uwagę na te części, które są dla Ciebie szczególnie ważne. Jeśli uczysz się do egzaminu i miałeś zamiar przeczytać tą publikację "od deski do deski", jeśli trudno Ci jest określić co jest najważniejsze, zadaj sobie pytania typu "do czego, niezależnie od egzaminu, mogę to wykorzystać". Zastanów się, czym się interesujesz. Prawie każdy artykuł, z dowolnej dziedziny, można w jakiś - być może bardzo oryginalny, niekonwencjonalny sposób, powiązać z własnymi zainteresowaniami.

Kiedy znajdziesz coś interesującego, pomyśl, jak możesz to wykorzystać. Czytanie (może za wyjątkiem beletrystyki) powinno być aktywnością ukierunkowaną na wyszukiwanie informacji!

Po przejrzeniu struktury tekstu określ ile czasu zamierzasz poświęcić na wydobycie z niego wszystkich potrzebnych informacji. I staraj się tego trzymać!


Korzystaj z powyższych wskazówek - prawie natychmiast przekonasz się, że aktywne czytanie, ukierunkowane przez pytania, które ma określone cele, jest dużo efektywniejsze i przyjemniejsze!

Możesz wydobyć 80% informacji w ciągu 20% czasu, jakiego potrzebujesz aby przeczytać cały tekst.



Przeczytaj tytuł, nagłówki, tytuły poszczególnych rozdziałów czy sekcji. Przeczytaj pierwsze i ostatnie zdanie w każdym paragrafie, zwróć też uwagę na wyrażenia wydrukowane pogrubioną czcionką lub wyróżniające się w inny sposób. Poświęć chwilę uwagi na każdy wykres i rysunek.

Spędź 1 - 2 minuty przeglądając artykuł, aby znaleźć główną myśl i podstawowe wnioski. Zadaj sobie pytanie, czy to jest to, czego szukasz? Jeśli nie, zostaw ten artykuł i znajdź inny. Jeśli tak, to czy już wiesz wystarczająco dużo? Jeśli nie - przejrzyj raz jeszcze artykuł, tym razem wolniej i dokładniej.

Zatrzymuj się aby dokładnie przeczytać tylko te części,w których znajdują się odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytania. Jeśli poświęcisz krótką chwilę na zadanie sobie pytań, o to co jest najważniejsze przed rozpoczęciem czytania, zyskasz na czasie, a rozumienie tekstu i tak wzrośnie ponad to, co mógłbyś zapamiętać czytając ten tekst w tradycyjny sposób.

Zatrzymaj najważniejsze artykuły.

Pokaż je znajomym. Wykorzystaj je powtórnie. Jeśli uznałeś je za ważne, postaraj się powrócić do nich na chwilę - powtórne przejrzenie treści, nawet pobieżne, sprawi, że będziesz pamiętał ją wielokrotnie dłużej.
 

Jak czytać artykuły i raporty naukowe?


Przeczytaj dowolny artykuł naukowy w 15 minut!



Na wydobycie najważniejszych informacji z każdego, nawet najtrudniejszego raportu potrzebujesz nie więecj niż 10-15 minut, łatwo i bez trudności.

Na koniec dnia pracy przyjrzyj się raportowi, który masz przed sobą. Nie powinno Ci to zająć więcej niż dwie minuty. Przeczytaj tytuł, spis treści, zakończenie, obejrzyj strukturę raportu. Określ 2-3 pytania, na które chcesz poznać odpowiedzi na podstawie treści tego raportu.

ZATRZYMAJ SIĘ! Nie czytaj dalej. Następnie przerzuć wszystkie strony raportu, zatrzymując wzrok na każdej nie dłużej niż przez sekundę. Spróbuj zgadnąć, gdzie znajdują się odpowiedzi na Twoje pytania. NIE CZYTAJ TEKSTU! Resztę zostaw na następny dzień.

Rano wróć do raportu. Wyszukaj odpowiedzi na postawione poprzedniego dnia pytania, ale postaraj się, żeby nie zajęło Ci to więcej niż 7-8 minut.

Na koniec zastanów się, czy nie ma jeszcze dodatkowych bardzo ważnych informacji, które powinieneś wydobyć z tego raportu. Jeśli są, wyszukaj odpowiedzi, ale poświęcaj na to więcej niż 4-5 minut.

Jak być na bieżąco z prasą codzienną w 15 minut

Wskazówka 1: Ignoruj informacje powtarzające się.


Wiadomości się powtarzają: wczoraj była zapowiedź wydarzenia, dziś jest szczegółowy opis, a w jutrzejszej prasie będą komentarze ekspertów i podsumowania.

Kiedy czytasz prasę, magazyny oraz czasopisma, omijaj wszystko, co już wiesz. Bądź pewny, że pozyskujesz te informacje, których potrzebujesz.

Jeśli nie zabijasz właśnie nadmiaru wolnego czasu, nie czytaj prasy od deski do deski! Określ, czego chcesz się dowiedzieć z dzisiejszej prasy - to ogromnie przyspiesza wyszukiwanie informacji. Nawet wtedy, kiedy cel, który sobie postawisz będzie bardzo ogólny, np. "Chcę dowiedzieć się, co nowego na Warszawskiej giełdzie", ograniczasz liczbę stron, które musisz bardziej szczegółowo przejrzeć przynajmniej o 50%, a często nawet o 90%.

Jasny cel zwiększa szybkość czytania, zdolność do zlokalizowania interesujących Cię informacji, oraz stopień zapamiętania i zrozumienia.
Poświęć na przejrzenie gazety rano nie więcej niż 10-15 minut. Lekka presja czasowa wpłynie na zwiększenie Twojej koncentracji i szybkość wyszukiwania istotnych informacji. Jeśli znajdziesz nagłówki dłuższych tekstów, które "powinieneś" lub "chciałbyś" poznać, odłóż to do wieczora - bardzo często okaże się, że wieczorem będzie to już historia, tekst nie wart poświęcenia mu kilkunastu minut.

Wskazówka 2: Czytaj tylko nagłówki, pierwszy oraz ew. ostatni akapit.
Przeczytaj nagłówki w całej gazecie, wybierając te artykuły, które uważasz za warte przejrzenia. Przeczytaj pierwszy akapit takiego artykułu. Reporterzy zawierają zwykle 80% informacji w pierwszym, otwierającym akapicie.

Skorzystaj z następującej procedury:

Zadaj sobie pytanie, czego konkretnie chciałbyś się dowiedzieć z danego artykułu. Jeśli pobieżne przejrzenie wykaże, że tego typu informacji nie ma w nim, zostaw go w spokoju.
Po przejrzeniu całego artykułu wybierz interesujące Cię szczegóły. Czytaj tylko te akapity, które ich dotyczą. Nie staraj się czytać każdego słowa, chyba że masz nieskończoną ilość wolnego czasu.
Kiedy skończysz z jednym artykułem, przejdź do kolejnego, przeczytaj go w ten sam sposób.

Jak natychmiast zwiększyć wydajność czytania



Przed przystąpieniem do lektury trudnego tekstu poświęć kilka chwil na rozluźnienie. Zamknij oczy, weź 2-3 głębokie, spokojne oddechy. Powiedz sobie w myślach, że potrafisz przeczytać ten tekst w całkowitym skupieniu, wydobyć z niego kluczowe informacje, oraz zrozumieć i przyswoić je w takim stopniu, aby osiągnąć swój cel.

Brzmi to jak zwyczajna auto afirmacja, ale zabezpiecza przed odcięciem dostępu do ogromnych zasobów umysłowych, które ułatwiają (a niekiedy wręcz umożliwiają) przyswojenie ważnych informacji.
Przekonaj się sam! Kilkadziesiąt sekund przygotowań potrafi drastycznie polepszyć rezultaty, jakie osiągniesz podczas kolejnej godziny, poznając nowy materiał.

 

 

6 minut ćwiczeń w tygodniu - do szybkiego czytania

 

 

Trening oparty na systemie Speed Reading 2000

(patrz też program "Speed Reading 2000" w sekcji "Software")

Czego potrzebujesz przed rozpoczęciem nauki?

Przygotuj drukowany tekst, którego jeszcze nie znasz. Powinien on być wydrukowany w niezbyt szerokich szpaltach - świetnie nadają się do tego gazety lub czasopisma.

Przygotuj też zaostrzony ołówek

Ile czasu powinieneś poświęcić na ćwiczenia?

Wystarczy około 2 minut dziennie, najlepiej co dziennie lub co dwa dni. Nie za często! Twój mózg musi mieć czas na utrwalenie nowo nabytych umiejętności!
Oczywiście, kiedy tylko zaczniesz czytać chociaż odrobinę szybciej niż dotychczas, staraj się korzystać z tej umiejętności za każdym razem, kiedy czytasz gazety, czasopisma czy inne teksty. Pamiętaj, że to raczej nie zastąpi przedstawionych tutaj ćwiczeń - w trakcie ćwiczeń najważniejszy jest rytm czytania, zaś w trakcie codziennej lektury zrozumienie tekstu.

Start!

UWAGA! Pierwsze ćwiczenia uczą zachowania stałego tempa przesuwania wzroku po tekście! Ich zadaniem jest wyrobienie czysto mechanicznych ruchów Twoich oczu.

Ołówek w dłoń i do dzieła. Ponieważ szalenie ważnym elementem tego sposobu nauki szybkiego czytania jest stały rytm, dlatego jeśli nie masz metronomu, możesz sobie pomagać w utrzymaniu rytmu puszczając bardzo cicho jakąś rytmiczną muzykę. Na początek zwróć uwagę na swoje reakcje podczas wykonywania następującego ćwiczenia:

(1 - 2 paragrafy, nie dłużej niż minuta)

Zachowując stałe tempo, dość wolne (mniej więcej co sekundę), czytaj kolejno po jednym słowie (spójniki i inne krótkie słowa możesz łączyć razem). Przy każdym słowie wskazuj go końcówką ołówka, a następnie odczytaj to słowo w myśli. Po czym przejdź do kolejnego słowa.

*Teraz wykonaj to ćwiczenie*

Okropnie wolno, czyż nie? Teraz będzie łatwiej:

(1 - 2 paragrafy, nie dłużej niż minuta)

Zachowując stałe tempo, czytaj kolejno po dwa słowa - podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu. Przy każdym takcie wskazuj ołówkiem miejsce pomiędzy dwoma słowami, tuż pod nimi.

*Teraz wykonaj to ćwiczenie*

Powinieneś się już zacząć przyzwyczajać do rytmicznego przesuwania wzroku po tekście. Teraz dopiero zaczną się ćwiczenia, które mogą - tylko na początku - pogorszyć rozumienie czytanego tekstu. Ale nie martw się! Po kilkunastu dniach ćwiczeń zaczniesz zauważać, że zapamiętujesz o wiele więcej niż przed rozpoczęciem nauki - Twoim celem jest 100% zapamiętanie przeczytanego tekstu.

Oto kolejne ćwiczenie, podobne do pierwszych dwóch.
(2 - 4 paragrafy, nie dłużej niż 2 minuty)

Zachowując stałe tempo, czytaj kolejno po trzy słowa. Przy takiej szerokości pojedynczego spojrzenia, powinieneś być w stanie przeczytać jeden wiersz w przeciętnej gazecie "dwoma" spojrzeniami. Ale uwaga! całkiem możliwe, że nie będziesz w stanie "objąć spojrzeniem" trzech słów na raz. Nie przejmuj się tym teraz. Na tym etapie ćwiczeń Najważniejsze jest, abyś przesuwał wskaźnik, a za nim swój wzrok, rytmicznie co trzy słowa. Nawet, jeśli nie dajesz rady przeczytać skrajnych liter, nie szkodzi! Musisz najpierw przyzwyczaić swój wzrok do rytmicznego przesuwania się po tekście. Zrozumienie przyjdzie w kolejnym etapie.

Pamiętaj!:

·         Przy każdym takcie wskazuj ołówkiem miejsce na środku, pod trzema słowami.

·         Narzuć sobie na tyle szybki rytm, abyś nie miał czasu przeczytać trzech słów zatzymując wzrok kolejno na każdym z nich! Jeden takt = jedno spojrzenie w ślad za ołówkiem

·         Jeśli linijka składa się np. z pięciu słów, rozbij je na dwa spojrzenia (3 + 2 słowa)

*Teraz wykonaj to ćwiczenie*

Jeśli czytanie kolumny tekstu w gazecie w taki sposób, z pełnym zrozumieniem, sprawia Ci wciąż kłopot, powtarzaj to ćwiczenie kilkukrotnie, starając się zawsze zachować stałe, dość szybkie tempo. Dopiero wtedy przejdź do kolejnego ćwiczenia.

To już ostatnie w tej serii ćwiczenie poszerzania pola spojrzenia
(nie dłużej niż 2 - 3 minuty)

Zachowując stałe tempo, przeczytaj kilka artykułów zatrzymując wzrok tylko raz w wierszu. W dodatku nie dokładnie na środku - w pierwszym wierszu trochę z prawej, w kolejnym trochę bardziej w lewo i tak dalej - przesuwając wzrok takim zygzakiem, masz w centrum pola widzenia więcej treści, niż gdybyś przesuwał go po prostu z góry na dół. Dzieje się tak, ponieważ Twoje oczy potrafią odczytać tekst nie tylko na prawo i lewo od centrum pola widzenia, ale także w górę i w dół (chociaż do tego nowego sposobu widzenia będziesz musiał się zapewne dopiero przyzwyczaić.

To już koniec krótkiego treningu. 

Autorzy systemu Speed Reading 2000 sugerują, że taki trenig, kontynuowany systematycznie, umożliwi czytanie z szybkością do 2000 słów na minutę. Nie jest to więc "ferrari" wśród technik szybkiego czytania. Ale ta cena! Dwie minuty ćwiczeń co dwa dni! Chyba żadna z innych technik nie stawia tak minimalnych wymagań przed osobą zamierzającą poprawić swoją technikę czytania. Warto spróbować.

 


Program umożliwia naukę szybkiego czytania. Działa na zasadzie tachistoskop'u. Nauka polega na odczytywaniu napisów, które są pokazywanie w migawkach. Odczytany napis należy wpisać. Następnie program stwierdza poprawność odpowiedzi. 
Przy powolnym czytaniu na wyraz patrzymy często dwa razy. Na początek i na koniec wyrazu. Przy krótkiej migawce nie mamy wyjścia wyraz musimy przeczytać jednym spojrzeniem.

Użytkownik w programie ma pełną możliwość ustawienia różnych parametrów migawki. 
Może ustalić między innymi:

Ustalenie tekstu w migawce:

·         Wybór pliku txt, z którego ma być pobierany tekst

·         Ustalenie ilości migawek

·         Ustalenie ilości linii

·         Możliwość ustalenia konkretnej ilości znaków w linii

·         Możliwość ustalenia ilości znaków w linii poprzez wyznaczenie przedziału

·         Możliwość ustawienia końca linii na przecinku lub kropce

·         Możliwość wyświetlania w linii tylko pojedynczych wyrazów

·         Możliwość losowania linii

Sprawdzania poprawności tekstu

·         Możliwość nie rozróżniania wielkości liter

·         Możliwość wyświetlania tekstu bez sprawdzanie poprawności jego odczytania

Wyświetlanie tekstu (migawka):

·         Ustalenie ilości migawek

·         Justowanie wyświetlanego tekstu

·         Ustalenie rodzaju czcionki wyświetlanego tekstu

·         Ustalenie długości czasu wyświetlanej migawki

·         Możliwość dynamicznej zmiany długości czasu wyświetlanej migawki względem poprawnych odpowiedzi

·         Wyświetlanie poprzednio wpisanego tekstu.

Wyświetlane informacje w raporcie po zakończeniu serii migawek:

·         Zsumowana długość czasu wyświetlanych migawek

·         Ilość migawek

·         Ilość migawek odczytanych poprawnie za pierwszym razem

·         Ilość migawek powtórzonych

·         Czas pisania poprawnie odczytanych migawek

·         Czas pisania nie poprawnie odczytanych migawek

·         Możliwość zapisu danych do pliku

Program umożliwia wpisanie się na listę rankingową, w której brane są pod uwagę:

·         Ilość migawek

·         Średnia ilość znaków na migawkę

·         Średni czas trwania migawki

Ogólne informacje

·         Główny formularz programu ma możliwość ustawienia "widoku" jego elementów. Może być także rozszerzany.

·         Wszystkie ustawione parametry programu są zapisywane do pliku ini podczas zamknięcia programu, tak, że gdy użytkownik ponownie uruchamia program ma natychmiastowo ustawione poprzednie parametry.

·         Program posiada plik pomocy.

·         Dostępna jest wersja instalacyjna programu

Dużą zaletą programu jest także to, że przy uruchomieniu programu automatycznie jest wczytywana seria migawek. Użytkownik, który po raz pierwszy uruchomił program żeby wystartować serię migawek musi jedynie wcisnąć SHIFT + ENTER. Informacja o potrzebie wciśnięcia tych klawiszy pojawia się w komunikacie na wstępie programu.
Z punktu widzenia matematycznego jest to świetne narzędzie generujące dane statystyczne. Program posiada możliwość zapisania danych o przebiegu wyświetlania serii migawek (czas migawki, tekst wyświetlony, tekst wpisany) w postaci pliku txt. Format zapisania danych w tym pliku umożliwia importowanie danych w programach obsługujących bazy dane.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin