Scenariusz lekcji dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Moja rodzina
Temat: Przygotowujemy się do Dnia Matki w naszej klasie.
Tematyka szczegółowa:
· swobodne wypowiedzi uczniów nt. "Moja mama" na podstawie własnych doświadczeń i wiersza J. Suchorzewskiej "Mamo",
· formułowanie odpowiedzi na pytanie "Za co kochamy swoje mamy" z wykorzystaniem materiału słownikowego,
· ćwiczenia w obliczaniu sum, różnic i iloczynów w zakresie 100,
· wspólne wykonanie dekoracji na Dzień Matki - słoneczka, laurki
Umiejętności:
· rozwijanie sprawności umysłowych i osobistych zainteresowań,
· współdziałanie w zespole i grupie,
· skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach,
· budowanie więzi międzyludzkich i przygotowanie do publicznych wystąpień.
Cele:Uczeń:
· umie z miłością i szacunkiem mówić o matce,
· wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat,
· wie, jak sprawić przyjemność najbliższej osobie,
· liczy w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, oblicza iloczyny w zakresie 20,
· umie współdziałać w grupie,
· potrafi zaśpiewać piosenkę.
Metody:
· zmodyfikowana inscenizacja,
· mapa skojarzeń,
· zmodyfikowana dywanik pomysłów.
Formy:
· zbiorowa,
· zespołowa,
· indywidualna.
Środki dydaktyczne:
· rebus,
· nagrania piosenek "Pomogę mamusi", "A ja wolę swoją mamę",
· wiersz "Mamo" J. Suchorzewskiej,
· list od Skrzata,
· rozsypanka wyrazowa, wzór drzewa,
· puzzle matematyczne (praca zróżnicowana).
- rysunek do wycięcia - kwiaty
Przebieg zajęć
1.Przywitanie się- literowanie i sylabizowanie swoich imion. Marsz po kole, cwiczenia oddechowe
2. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest hasło "Dzień Matki" (załącznik 1) , wklejenie rebusu do zeszytu. 3.Uczniowie ustalają, kiedy obchodzimy to święto - odszukanie daty w kalendarzu.
4. Nawiązanie do planów dotyczących sposobu uczczenia tego szczególnego dnia.
5. Swobodne wypowiedzi na temat "Moja mama" o jej zajęciach domowych, zawodowych oraz wzajemnej miłości w rodzinie.
6. Nauka piosenki pt. ‘Pomogę mamusi" metodą analityczno – percepcyjną.
- zaśpiewanie piosenki przez nauczyciela
- podanie tytułu
- wysłuchanie piosenki z kasety
- dzieci próbują spiewać z nauczycielem i podkładem z kasety
- nauka frazami
- śpiewanie grupami
7. Wysłuchanie wiersza J. Suchorzewskiej "Mamo" (załącznik 2)
8. Wypowiedzi oceniające chłopca i jego zachowanie się.Ustne redagowanie odpowiedzi na pytania:- Czy zdarza się wam zachowywać w podobny sposób?- Co należy zmienić w swoim postępowaniu, aby odciążyć mamę od obowiązków i sprawić jej przyjemność?
9. Spotkanie ze Skrzatem, który znany jest z tego, że chętnie pomaga innym - odczytanie listu (załącznik 3).
10. Wypowiedzi na temat pomysłu Skrzata - odrysowanie swoich dłoni na kartce, wycięcie i wpisanie w palce swoich zobowiązań, odczytanie.
11. Za co my kochamy swoje mamy?Praca w grupach jako dekoracja na Dzień Matki - układanie wybranych wyrazów na gałązkach drzew(załącznik 4).
12. Wysłuchanie piosenki pt. "A ja wolę moją mamę".
13. Rozmowa nt. sposobów wyrażania miłości, wdzięczności i przywiązania do matki - praca samodzielna - puzzle matematyczne.Obliczanie sum, różnic i iloczynów, przyklejenie w odpowiednie miejsce na kartce, odczytanie haseł (załącznik 5).Przyklejenie do zeszytów, wybranie trzech haseł-zobowiązań (takie, o których dzieci rzadko pamiętają) i przepisanie ich.
14. Laurka dla mamy - indywidualna praca dzieci.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Rebus
Wiersz J. Sucharzewskiej "Mamo"
- Mamo, zapnij mi guziki!- Mamo, wciągnij mi buciki!- Mamo, zawiąż sznurowadło!- Mamo, podnieś, bo coś spadło!- Mamo, przynieś mi łyżeczkę!- Mamo, popraw poduszeczkę!We dnie, w nocyWieczór, ranoCiągle tylko:- Pomóż, mamo!Za to beczeć umiem sam.- Znasz takiego?- Bo ja znam.
ZAŁĄCZNIK NR 3
List
Drogie dzieci!Znam wasze mamusie. Bardzo je lubię. Martwi mnie jednak ich ciężka praca. Chętnie bym im pomógł, ale jestem już zbyt stary i słaby. Wy natomiast możecie wykonać pewne prace w domu, aby waszym mamusiom było lżej.Proponuję, abyście wykonali taką pomocną dłoń, która będzie przypominała wam o waszych obowiązkach domowych.Liczę na was, dzieciaki!Skrzacik
ZAŁĄCZNIK NR 4
Rozsypanka wyrazowa
rozumie, pomaga, całuje, pieści, troszczy się, pociesza, doradza, pilnuje, martwi się, wspiera mnie, zachęca, dba o mnie, pielęgnuje, dogadza, opiekuje się, zamartwia się, niepokoi się, dodaje otuchy, dopinguje, przytula mnie, krzyczy, złości się, dokucza mi, rozkazuje, odpycha, tuli, kocha, denerwuje się, martwi się
Hasła powstałe po ułożeniu puzzli matematycznych
A ja wolę swoją mamęPewnego razu Kinga spotkała Wikinga,mieszkał na obrazku i zrywał się o brzasku.I zwiedzał wielkie morzai Kindze było go żal.ref.: A ja wolę moją mamę,co ma włosy jak atrament.Złote oczy jak mój miśi płakała rano dziś.Pewnego dnia Dorota znalazła w lesie kota,wzięła, więc go do domu zamiast dać byle komu.I świetnie się bawilii w zgodzie sobie żyli.ref.: A ja wolę moją mamę,A ja wolę moja mamę,Co ma włosy jak atrament,Złote oczy jak mój miśMoże się uśmiechnie dziś.
Pomogę mamusiChoć mam ręce małe i niewiele zrobię, Pomogę mamusi, nich odpocznie sobie.(bis)Zamiotę izdebkę, umyję garnuszki,Niech się tu nie schodzą, łakomczuszki muszki.(bis)I braciszka uśpię, w białej kolebusi,Chociaż tym pomogę, kochanej mamusi.(bis)
ZAŁĄCZNIK NR 6 Rysunek do wycięcia przy wykonywaniu laurki dla mamy
mikania19