Wiosenne_dodawanie.doc

(26 KB) Pobierz

                                                                            

 

              Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 -letnich

 

Temat zajęcia: Wiosenne dodawanie.

 

Cele operacyjne:

-doskonalenie umiejętności dodawania

-utrwalenie znajomości cyfr w zakresie 10

-dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela

 

Cele szczegółowe:(dziecko...)

-zna cyfry od 0 do10;

-umie dodawać;

-układa i czyta zapisy matematyczne;

-zna i używa znaki „+”  „=”;

-umie współzawodniczyć;

-dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela;

-zna piosenki i wiersze o tematyce wiosennej;

 

Przebieg:

 

1.Śpiewanie piosenki „Na promyku słońca...”

2. „Dobierz zapis do obrazka” - nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające określone sytuacje, wybrane dziecko przynosi pasujący do obrazka zapis matematyczny.

3.Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz „Wiosna”.

4. „Dywanik”- nauczyciel prezentuje dywanik z cyframi. Zabawa polega na wykonywaniu poleceń nauczyciela:

-stań na cyfry i nazywaj je,

-stań na dwie cyfry i dodaj je,

-stań na takie cyfry aby wynik ich dodania wyniósł 5, 8 itp.

-stań na cyfry większe od 5,

5.Recytacja wiersza „Na raz...”

6.Zabawa ruchowa „Pod cyferką”

-dzieci biegają dowolnie, na sygnał siadają przy wybranej cyferce(paliki). Dzieci kontrolują, aby pod cyfrą siadła odpowiednia liczba dzieci. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania.

7. „Żabki” –na dywanie rozłożone są żabki, pod którymi znajdują się cyfry od 0 do 5. Wybrane dziecko odkrywa dwie żabki i próbuje dodać cyfry. Pozostałe dzieci pomagają w razie występujących trudności.

8. „Koperty”- dzieci otrzymują koperty z cyframi i znakami matematycznymi. Nauczyciel do dwóch wazonów wkłada  kwiaty, dzieci układają zapis matematyczny zgodny z zaistniałą sytuacją.

9. „Szósteczka”- gra dydaktyczna. Dziewczynki, chłopcy, rodzice tworzą trzy zespoły, które walczą o punkty. Na dywanie znajdują się zakryte karty z cyframi, przedstawiciele zespołów odkrywają dwie wybrane przez siebie, jeśli ich suma wynosi 6 (6i0, 2i4, 5i1, 3i3) biorą je, jeśli nie, zakrywają. Wygrywa zespół który ma najwięcej par.

10. Karty pracy- dzieci otrzymują kartki z kwiatami. Dodają cyfry znajdujące się na dwóch listkach, wynik dodawania (cyfry przygotowane na stole), przykleją u góry, na łodydze. Następnie rysują tyle płatków kwiatka ile wskazuje cyfra.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin