glony rodzaje.docx

(13 KB) Pobierz

Glony możemy podzielić na: glony nitkowate, sinice, glony brunatne i glony zielone. Pamiętajmy, że nie jest to podział obowiązujący w systematyce jednak użyteczny dla nas. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę i informacje niezbędne dla posiadających akwarium.

 

Glony nitkowate to rośliny zwykle zielone lub brunatnozielone porastające szyby, kamienie i liście roślin w postaci gęstych kępek. Można je również spotkać w formie kłębków zielonych, twardych nitek. Egzotyczni przedstawiciele zostali zawleczeni do zbiorników z importowanymi roślinami. Wiele z nich przypomina osadzone na brzegach liści ciemne pędzle, czasem długości do 10 mm. Jeśli chodzi o glony nitkowate to mają one raczej nieszkodliwy wpływ na rośliny wyższe jak i na innych mieszkańców akwarium.

 

Dostarczanie do wody dodatkowego dwutlenku węgla może ograniczyć rozprze¬strzenianie się glonów na nowe liście roślin. Jest to spowodowane faktem, że doskonałym podłożem dla egotycznych gatunków, tworzących gęste pędzelki są osady węglanu wapnia występujące na liściach roślin, a będące skutkiem niedoboru C02 rozpusz¬czonego w wodzie. Liście silnie zarośnię¬te glonami powinno się usunąć z akwa¬rium.

Sinice chętnie rozmnażają się w akwariach zanieczyszczonych, gdzie znajduję się duża ilość resztek organicznych. Należy regularnie usuwać te osady, aby zmniejszyć populację tych glonów.

 

Glony brunatne, czyli głownie okrzemki występują w akwariach, w których obserwujemy niedobór światła. Nie należy mylić glonów brunatnych z brunatnicami, które występują w morzach.

 

Glony zielone można spotkać na liściach i szybach akwariów, gdzie tworzą zielonkawy osad, co może zmniejszać walory dekoracyjne. Jednak nie jest to szkodliwe i świadczy o właściwy składzie wody. Z twardszych liści roślin należy je ścierać ręką lub szorstką drewnianą bagietką. Natomiast do oczyszczania szyb akwarium możemy użyć specjalnych przyrządów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin