System równoważny tylko dla jednego pracownika.doc

(23 KB) Pobierz
System równoważny tylko dla jednego pracownika

System równoważny tylko dla jednego pracownika?

Czy można wprowadzić system równoważny tylko dla jednego pracownika – np. na jego wniosek? W jakim trybie? Czy trzeba wówczas zmieniać przepisy zakładowe, czy wystarczy zapis np. w umowie o pracę tego pracownika? Czy może on być jedynym pracownikiem rozliczanym w miesięcznym okresie rozliczeniowym?

Po spełnieniu określonych warunków można wprowadzić system równoważny dla jednego pracownika.

Systemy i rozkłady czasu pracy
Proste wyjaśnienia skomplikowanych przypadków
Doradzają doświadczeni eksperci
www.prawo-pracy.com.pl

  1. System równoważny w umowie o pracę – może nie wystarczyć
    Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w przepisach wewnątrzzakładowych (układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu). Z tego względu jest bardzo wątpliwe, czy można stosować system czasu pracy, nieprzewidziany w tych aktach, np. na podstawie umowy o pracę.
  2. Rozwiązaniem może być zapis o wniosku pracownika
    Choć prawo nie przesądza tego, można przyjąć, że jest dopuszczalne zapisanie w przepisach zakładowych, że określony system czasu pracy, np. równoważny, będzie stosowany nie do wszystkich pracowników działu, lecz na indywidualny wniosek pracownika.
  3. Indywidualny okres rozliczeniowy
    Wydaje się, że można również zapisać, iż na wniosek pracownika wprowadza się okres rozliczeniowy, właściwy dla systemu równoważnego, inny niż do ogółu pracowników. (np. 1-miesięczny, a do innych 4-miesięczny w podstawowym systemie czasu pracy).

Podstawa prawna:

·                      art. 135, art. 150 Kodeksu pracy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin