Synapsa.doc

(22 KB) Pobierz
Synapsa

Synapsa

 

           Synapsa jest połączeniem pomiędzy dwoma neuronami lub pomiędzy neuronem a efektorem. Połączenie między neuronem a komórką gruczołową to połączenie nerwowo-gruczołowe natomiast między neuronami a komórką mięśniową to połączenie nerwowo-mięśniowe lub końcowa płytka ruchowa.

           Połączenia synaptyczne mają charakter chemiczny. Tu komórki pre i postsynaptyczne dzieli duża przestrzeń (ok. 20 nanometrów) i jest to tzw. szczelina synaptyczna. Impuls elektryczny docierający do zakończeń komórki nerwowej nie jest w stanie tej szczeliny przeskoczyć dlatego mechanizm chemiczny przeprowadza pobudzenie przez tą szczelinę. Impuls docierający do kolbki synaptycznej w zakończeniu aksonu presynaptycznego stymuluje wydzielanie neurotransmitera do szczeliny synaptycznej.

           Neuroprzekaźnik dyfunduje przez maleńką szczelinę i wpływa na przepuszczalność w komórce postsynaptycznej. Dostateczna ilość neurotransmitera powoduje depolaryzacje błony postsynaptycznej do poziomu progowego i potencjał czynnościowy rozprzestrzenia się. W kolbkach nieprzerwanie zachodzi synteza neurotransmiterów. Energia potrzebna do syntezy znajduje się w ATP mitochondriów w kolbkach. Potrzebne enzymy produkowane są w ciele komórki i transportowane są do kolbek synaptycznych. Wyprodukowany neurotransmiter otoczony zostaje tzw. pęcherzykami synaptycznymi.

           Potencjał czynnościowy dociera do kolbki powodując zmianę potencjału błony presynaptycznej co z kolei uczynnia kanały Ca2+ . Kationy powodują fuzję pęcherzyków synaptycznych i uwolnienie ich zawartości do szczeliny synaptycznej.

           Neurotransmitery łączą się z receptorami dendrytów w komórkach postsynaptycznych gdzie w wyniku tego połączenia powstaje potencjał czynnościowy w komórce postsynaptycznej. I wszystko znów się powtarza od nowa.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin