poradnik Sim City 4_jak zacząć.doc

(1973 KB) Pobierz
Poradnik do gry SimCity4: Część Pierwsza – Jak zacząć

Poradnik do gry SimCity4: Część Pierwsza – Jak zacząć?

Na początek wybierzmy mapę małego rozmiaru o płaskim terenie. Nie jest to konieczne, ale będzie to pewnym ułatwieniem.

Całą mapę zasadzamy drzewami – usuwają one smog i przez to wspomagają rozwój miasta.

Następnie zakładamy miasto klikając na ikonę trybu burmistrza.

Włączamy na razie pauzę. W jednym rogu mapy budujemy elektrownię węglową i ustawiamy jej fundusze na 50$. W przeciwnym rogu budujemy sieć ulic i strefę mieszkalną i obok niej handlową. W pewnej odległości od niej umieszczamy strefę przemysłową. Wszystkie niskiego zagęszczenia. Łączymy strefy liniami energetycznymi i doprowadzamy je do elektrowni. Powinniśmy otrzymać coś takiego:

Pamiętajmy, że optymalną szerokością stref jest 6 pól (tak jak na rysunku).

Na rysunku usunąłem część drzew dla lepszej czytelności.

Teraz wyłączamy pauzę i czekamy chwilę. Po kilku miesiącach czasu gry powinna się zabudować cała mieszkalna, pewna cześć przemysłowej i odrobina handlowej. Zastanówmy się dlaczego tak się stało. Spójrzmy na zapotrzebowanie:

Widzimy, że jest popyt na strefę mieszkalną. Dlatego zabudowała się nam cała strefa mieszkalna. Na strefy handlową i przemysłową nie ma popytu i dlatego one się nie rozwijają dalej. Więcej mieszkańców przy takiej wielkości strefy mieszkalnej się nie wprowadzi więc nie ma zapotrzebowania na nowe miejsca pracy w przemyśle i handlu. Ponieważ jest popyt na mieszkania stwórzmy nową strefę mieszkalną. Nowi mieszkańcy znajdą pracę w pustych (aktualnie) strefach.

W miarę jak do nowej strefy wprowadzają się mieszkańcy rośnie popyt na strefy handlową i przemysłową. Także część domostw już stworzonych w związku z popytem powiększa się. Gdy miasto osiągnie populację 500

mieszkańcy zechcą aby postawić siedzibę burmistrza. Umieszczamy ją w niewykorzystanej części strefy handlowej obok strefy mieszkalnej. Ponieważ podwyższa ona wartość ziemi w pobliżu mogą pojawić się domki klasy średniej ($$).

Ponieważ ciągle utrzymuje się popyt na strefę mieszkalną zbudujmy coś większego od domków jednorodzinnych! Budujemy wieżę ciśnień i prowadzimy od niej rury aby cały teren miasta był nawodniony. Ponieważ rury nawadniają obszar w promieniu 6 pól najbardziej racjonalne wydaje się budowanie ich w odległości 12 pól. Ale koszty konserwacji rur nie są wielkie więc nie musimy się tego trzymać. Teraz aby mogły się zbudować większe domy nakładamy strefę mieszkalną średniego zagęszczenia na nasze strefy mieszkalne. Trzeba poczekać dłuższą chwilę, aż pojawią się większe budynki. Gdy powstanie pewna ich ilość rozwój zahamuje sie. Może też braknąć prądu, wtedy zwiększamy fundusze elektrowni na 100$. Spójrzmy na zapotrzebowanie: Jest popyt na strefę przemysłową a na mieszkalną nie ma go. Jest to spowodowane tym, że aby mogli przybywać nowi mieszkańcy niezbędne są miejsca pracy (czyli przemysł) a strefa przemysłowa już jest pełna. Dlatego wyznaczamy nową strefę przemysłową. Gdy się rozwinie budujemy nową mieszkalną.

 


Po dalszej rozbudowie mamy coś takiego:

Zbudowałem aleję, celem lepszej komunikacji. Mając takie miasto pora stworzyć klasę średnią! W tym celu musimy poprawić edukację i ochronę zdrowia. Budujemy szkołę podstawową, przychodnię, komisariat i straż pożarną. burzymy fabryki sąsiadujące ze strefą mieszkalną i tworzymy tam parki. Cały czas budujemy strefy wedle zapotrzebowania. Tworzymy lepsze szkoły. Wyznaczmy też obszar pod wysypisko śmieci. Gdy zajdzie taka potrzeba, czyli gdy w przychodni braknie miejsc mimo funduszy ustawionych na maksimum, postawmy szpital. Możemy obniżyć podatki na strefy średniej i wyższej klasy. Na tym etapie mogą się pojawić puste budynki, ale jest to normalne na tym etapie rozwoju miasta i nie należy się tym przejmować. Jedynie gdy ich liczba zbyt wzrośnie będzie to sygnał że w mieście źle się coś dzieje.

Rozwijamy dalej miasto tworząc strefy (przede wszystkim) handlowe a także mieszkalne. Przemysł, ponieważ powoduje smog możemy sobie odpuścić. Powinnyśmy mieć prawie całą mapę zabudowaną. Drogi łączymy z krańcem mapy. Gdy zbudujemy sąsiada to miasto się rozwinie bardziej.

Tak oto otrzymaliśmy dobrze rozwinięte miasto. Dzięki temu miastu poznałeś podstawy tworzenia metropolii. Wkrótce obok tego miasta powstaną większe na większych mapach. Ale to już temat na drugą część poradnika, która będzie dostępna już niedługo. Mam nadzieję, że ten poradnik wam się przydał.

 

Tekst autorstwa Tow.IMPona (C) 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. Napisany dla strony Sim City 4 Strefa

Zgłoś jeśli naruszono regulamin