REGENERACJA KARTRIDŻY.doc

(2633 KB) Pobierz
Generalne wskazówki dotyczące regeneracji

Generalne wskazówki dotyczące regeneracji

 

 

Regeneracja kartridży Epson jest w zasadzie jednakowa niezależnie od typu zasobnika. Jednakże kluczem do sukcesu jest znalezienie miejsca, w którym należy przebić otwór, przez który będziemy napełniać kartridż.

 

Poniżej zamieszczamy kilka rysunków wskazujących to miejsce w zależności od typu zasobnika.

 

Generalna zasada: miejsca przebicia szukamy w pobliżu otworów odpowietrzających, jednakże należy unikać napełniania przez otwory odpowietrzające. W momencie napełniania otwór odpowietrzający odprowadza powietrze z kartridża.

 

Należy pamiętać, że napełnianie najlepiej przeprowadzać zaraz po zużyciu atramentu, a jeśli pusty kartridż chcemy przechowywać, należy go włożyć do szczelnej, foliowej torebki wraz z kawałkiem szmatki nasączonej wodą (aby nie wysechł). Szczególnie istotne jest powolne napełnianie.

 

Należy napełniać NIE SZYBCIEJ niż 1 ml na 10 sekund. Pozwala to na rozprowadzanie tuszu w gąbce, która znajduje się w kartridżu. W czasie napełniania otwór, przez który drukarka pobiera tusz jest zaklejony taśmą, a po zakończeniu usuwamy taśmę (nie zawsze jest to konieczne, ponieważ w momencie osadzania zasobnika w drukarce taśma ta jest przebijana). Po uzupełnieniu tuszu ZAWSZE zaklejamy otwór, przez który napełnialiśmy, ale NIGDY NIE zaklejamy otworów odpowietrzających.

 

NIE NALEŻY również napełniać poprzez otwór wylotowy (otwór, przez który drukarka pobiera tusz)

 

UWAGA: Większość dostępnych na rynku taśm klejących nie nadaje się do zaklejania otworów, które przebiliśmy w celu regeneracji. Dlatego też otory te należy zakleić wodoodpornym klejem szybkoschnącym (np. butapren), uważając, aby klej nie przeniknął do środka. Można też użyć kleju silikonowego na ciepło (tzw. glutu)

 

Nie wskazane jest mieszanie tuszów, zwłaszcza pigmentowych z barwnikowymi. Można stosować tusz barwnikowy w drukarkach pigmentowych ale po uprzednim przepłukaniu kartridża płynem czyszczącym wewnętrznym (aplikowanym jak tusz w ilości 2 cm3). Również nie polecane, ale w większości przypadków nie przestrzegane jest mieszanie tuszy tego samego rodzaju (np. barwnikowych) ale różnych producentów. Zdarzają się przypadki zwarzenia tuszu tzn. wytrącenia grudek, które skutecznie zatykają dysze.

 

Igłę wprowadzamy do kartridża nie głębiej niż 5 mm. Głębsze wprowadzenie uszkadza zasobnik !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FILLING HOLE - miejsce przebicia

 

 

 

 

 

Instrukcja Epson C80, C82

 

Instrukcja regeneracji Epson Stylus C 80 (T0321, T0322, T0323, T0324)

 

Instrukcja napełniania kartridża:

1. Przed napełnieniem kartridża należy wywiercić otwór w miejscu pokazanym na zdjęciu.

2. Resetujemy chip za pomocą resetera

3. Zaklejamy otwory wylotowe atramentu. Można do tego celu użyć taśmy samoprzylepnej
4. Założyć igłę na strzykawkę i nabrać właściwą ilość atramentu. Do kartridża czarnego (T0321) aplikujemy 35 ml. W przypadku kartridża kolorowego (T0322, T0323, T0324) wartość ta wynosi 15 ml

5. Włożyć igłę w otwór napełniający (na głębokość około 1 cm) . Powoli wstrzykiwać atrament do wnętrza kartridża. Pojemnik ma bardzo skomplikowaną budowę (atrament musi dostać się do poszczególnych wewnętrznych komór). Z tego powodu atrament aplikujemy BARDZO POWOLI.
6. Zdejmujemy taśmę z otworów wylotowych atramentu (odsysamy niewielką ilość atramentu z otworu)
7. W miejscu, gdzie wierciliśmy otwór przyklejamy taśmę samoprzylepną.
8. Zainstalować kartridż w drukarce i uruchomić procedurę wyrównywania atramentu.
9. Najlepszą jakość wydruku otrzymamy po upływie około 24 godzin od napełnienia.

 

UWAGA: zamiast zatyczek można użyć dobrej jakości plastra. Lepsze efekty daje zastosowanie kleju wodoodpornego typu butapren lub glutu na gorąco. Można również wykonać zatyczkę z kawałka korka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instrukcja napełniania kartridża Lexmark 10N0016 i 10N0217

 

1. Igłę delikatnie wwiercamy w niewielką szczelinę widoczną pośrodku daszka przykrywającego kartridż tak, aby igła wbiła się do środka cała swoją długością. Igła wbija się w gąbkę, która wypełnia wnętrze kartridża

 

 

2.  Ze strzykawki z atramentem ściągamy zatyczkę i przyłączamy ją solidnie do igły zagłębionej w kartridżu. Powoli wstrzykujemy 10ml tuszu pomagając sobie dołączonym tłoczkiem. Uwaga! Od pewnego czasu w kartridżach nr 17 jest montowana wewnętrzna przegroda, dlatego maksymalna ilość tuszu jaką możemy wlać do 17 to 5-6 ml.

 

 

3.  Wyciągamy strzykawkę z igłą z kartridża. Igłę należy zabezpieczyć w plastikowej osłonie. Strzykawkę z pozostałą ilością tuszu należy uszczelnić zatyczką, aby móc wykorzystać go przy kolejnym napełnieniu.

4.  Ze sprawnego kartridża po poprawnym napełnieniu tusz nie wycieka. Przyłożenie bibuły (papieru toaletowego) do dysz drukujących powoduje odbicie czarnego wyraźnego prostokącika (kartridż dobrze podaje tusz). Gdy tak nie jest (kartridż częściowo przyschnięty lub tusz jeszcze nie dotarł do dysz) należy szczelnie objąć ustami część daszka z otworem, w który wlaliśmy tusz i dość mocno dmuchnąć- zmuszamy tusz do wypłynięcia przez dysze (kilka kropelek). Można też użyć gruszki dla niemowląt lub strzykawki z odpowiednio spreparowaną uszczelką na końcu lub też użyć specjalnego adaptera, który nakłada się na głowicę i odsysa tusz przez dysze.

5.  Po pomyślnym napełnieniu jeśli zachodzi taka potrzeba dokładnie oczyszczamy zwilżoną szmatką (chustką higieniczną) okolice dysz i styki elektryczne, instalujemy kartridż w drukarce i wykonujemy czyszczenie dysz oraz kalibrację.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instrukcja napełniania kartridża Lexmark 10N0026 i 10N0227

 

Metoda 1 (bez odrywania daszka)

Zalety: nie trzeba rozbierać kartridża - nie istnieje problem poprawnego styku między kartridżem a drukarką.

Wady: nie widać poziomu tuszu w poszczególnych przegrodach - możliwość przelania i przebarwienia kolorów. 

1.  W daszku należy wykonać otworki w miarę dokładnie w miejscach zaznaczonych na zdjęciu

2. Otworki wykonujemy wwiercając igłę w plastik daszka. Wbrew pozorom czynność ta nie sprawia trudności. Otworki te znajdują się bezpośrednio nad otworami wlewowymi tuszu wewnątrz kartridża.

2.  Ze strzykawek ściągamy zatyczki i zakładamy igły. Następnie wbijamy we wcześniej przygotowane otworki na głębokość maks. 3/4 ich długości. Nie wolno wbijać głębiej, gdyż można przebić sitko zakrywające kanalik doprowadzający tusz do dysz. Wstrzykujemy maks. 3 ml tuszu każdego koloru. Ponieważ kolory nie zużywają się jednakowo, najlepiej dolewać tylko brakujący tusz np. żółty

3.  Następnie napełniony kartridż, jeśli jest taka potrzeba oczyszczamy zwilżoną szmatką (chustką higieniczną) w okolicy dysz i styków elektrycznych, instalujemy w drukarce i wykonujemy czyszczenie dysz oraz kalibrację. Ewentualne przebarwienia ustępują po wydrukowaniu kilku stron.

 

Metoda 2 (z oderwaniem daszka)

Zalety: widać poziom tuszu w poszczególnych przegrodach - możliwość precyzyjnego dolania tuszu.

Wady: problemy z dokładnym przyklejeniem daszka - możliwość niedokładnego styku między kartridżem a drukarką (objawiająca się przerwami w wydruku).

 

1.  Używając noża należy podważyć i oderwać daszek od reszty kartridża (Zdj. 1). Żeby uniknąć kłopotów z właściwym przymocowaniem daszka po napełnieniu, powinniśmy przyłożyć nóż do rogu kartridża i przesuwać go dookoła blisko krawędzi. Dzięki temu nie odetniemy plastikowych "kołeczków", które wystają z daszka kartridża i wchodzą w otwory wlewowe.

 

2. W środku są trzy komory wypełnione gąbkami. W nich po dokładnym przyjrzeniu się widzimy ślady po wlewanym fabrycznie tuszu.

3.  Ze strzykawek ściągamy zatyczki i nakładamy igły. Wbijamy igły na głębokość maksymalnie 2/3 ich długości. Nie wolno wbijać głębiej, gdyż można przebić sitko zakrywające kanalik doprowadzający tusz do dysz. Wstrzykujemy maksymalnie po 3 ml każdego tuszu - nie wolno pomylić kolorów. Pomagamy sobie tłoczkiem. UWAGA: nie sugerować się tym, że po napełnieniu tuszem nie widać go u góry gąbki. Fabrycznie tusz zalega w dolnej części gąbki. Ponieważ kolory nie zużywają się jednakowo najlepiej jednorazowo dolewać po 3 ml tylko brakującego koloru

4.  Test, którego koloru brakuje wykonuje się przy pomocy programu sterującego drukarki "czyszczenie dysz" - brak lub niepełny pasek koloru podpowiada, którego trzeba dolać. Po sprawnym napełnieniu i przyłożeniu bibuły do dysz powinien odbić się obraz trzech wyraźnych kolorowych plamek. Brak danego koloru plamki świadczy o tym, że ta część dysz jest zaschnięta lub tusz jeszcze nie dotarł do dysz.

5. W takim przypadku należy dmuchnąć w jeden z dwóch otworów danej przegrody (drugi należy zatkać palcem) - tusz przemieści się do dysz. Można też użyć gruszki dla niemowląt lub strzykawki z odpowiednio spreparowaną uszczelką na końcu lub też użyć specjalnego adaptera, który nakłada się na głowicę i odsysa tusz przez dysze. Ewentualne przebarwienia ustępują po wydrukowaniu kilku stron.

6.  Po uzupełnieniu tuszu przyklejamy daszek do reszty kartridża przy pomocy dołączonej taśmy samoprzylepnej lub klejem, ale drugi sposób sprawia niepotrzebny problem przy kolejnym napełnieniu.

7.  Po pomyślnym napełnieniu jeśli zachodzi taka potrzeba dokładnie oczyszczamy zwilżoną szmatką (chustką higieniczną) okolice dysz i styki elektryczne, instalujemy kartridż w drukarce i wykonujemy czyszczenie dysz oraz kalibrację. Ewentualne przebarwienia ustępują po wydrukowaniu kilku stron. Przy następnym napełnieniu wystarczy tylko odkleić taśmę.

 

 

 

Instrukcja napełniania kartridża Lexmark 13400HC, 13620HC, 12A1970, 17G0050, 48, Xerox 8R7881 oraz kilka modeli IBM, Samsung, Kodak.

 

1.  Igłę delikatnie wwiercamy w niewielką szczelinę widoczną pośrodku daszka przykrywającego kartridż tak aby igła wbiła się do środka całą swoją długością. Igła wbija się w gąbkę, która wypełnia wnętrze kartridża

 

 

2.  Ze strzykawki z atramentem (20ml) ściągamy zatyczkę i przyłączamy ją solidnie do igły zagłębionej w kartridżu. Powoli wstrzykujemy 20 ml tuszu pomagając sobie dołączonym tłoczkiem.

 

 

3.  Wyciągamy strzykawkę z igłą z kartridża. Igłę należy zabezpieczyć w plastikowej osłonie.

4.  Ze sprawnego kartridża po poprawnym napełnieniu tusz nie wycieka. Przyłożenie bibuły (papieru toaletowego) do dysz drukujących powoduje odbicie czarnego wyraźnego prostokącika (kartridż dobrze podaje tusz). Gdy tak nie jest (kartridż częściowo przyschnięty lub tusz jeszcze nie dotarł do dysz) należy szczelnie objąć ustami część daszka z otworem, w który wlaliśmy tusz i dość mocno dmuchnąć- zmuszamy tusz do wypłynięcia przez dysze (kilka kropelek). Często można spotkać też specjalne adaptery, które pozwalają na odessanie tuszu przez dysze.

5.  Po pomyślnym napełnieniu jeśli zachodzi taka potrzeba dokładnie oczyszczamy zwilżoną szmatką (chustką higieniczną) okolice dysz i styki elektryczne, instalujemy kartridż w drukarce i wykonujemy czyszczenie dysz oraz kalibrację.

 

 

 

 

Instrukcja napełniania kartridży Lexmark 13619HC, 12A1980, 17G0060, 15M0120, 19 i innych kolorowych o tej samej budowie.

 

1.  Używając noża należy podważyć i oderwać daszek od reszty kartridża. Najlepiej zacząć od rogu, przemieszczając nóż dookoła kartridża. Są też zestawy, w których zaleca się wiercenie lub wypalanie otworów w górnej części kartridża, ale nie polecamy takiego rozwiązania ze względu na małą kontrolę nad poziomem tuszu w komorach, co sprzyja przelaniu i przebarwieniu.

2. W środku są trzy komory wypełnione gąbkami. W nich po dokładnym przyjrzeniu widzimy ślady po wlewanym fabrycznie tuszu.

3.  Ze strzykawek ściągamy zatyczki i nakładamy igły. Wbijamy igły prawie na całą długość. Wstrzykujemy maksymalnie po 5 ml każdego tuszu - nie wolno pomylić kolorów. Pomagamy sobie tłoczkiem.

UWAGA: nie sugerować się tym, że po napełnieniu tuszem nie widać go u góry gąbki. Fabrycznie tusz zalega w dolnej części gąbki. Ponieważ kolory nie zużywają się jednakowo najlepiej jednorazowo dolewać po 5 ml tylko brakującego koloru. Można oczywiście więcej , ale należy być przygotowanym na szybkie odessanie części tuszu, aby uniknąć przelania do innych komór.

4.  Test, którego koloru brakuje wykonuje się przy pomocy programu sterującego drukarki "czyszczenie dysz" - brak lub niepełny pasek koloru podpowiada, który trzeba dolać. Po sprawnym napełnieniu i przyłożeniu bibuły do dysz powinien odbić się obraz trzech wyraźnych kolorowych plamek. Brak danego koloru plamki świadczy o tym, że ta część dysz jest zaschnięta lub tusz jeszcze nie dotarł do dysz.

5.   W takim przypadku należy dmuchnąć w jeden z dwóch otworów danej przegrody (drugi należy zatkać palcem) - tusz przemieści się do dysz. Można też użyć gruszki dla niemowląt lub strzykawki z odpowiednio spreparowaną uszczelką na końcu lub też użyć specjalnego adaptera, który nakłada się na głowicę i odsysa tusz przez dysze. Ewentualne przebarwienia ustępują po wydrukowaniu kilku stron.

6.   Po uzupełnieniu tuszu przyklejamy daszek do reszty kartridża przy pomocy dołączonej taśmy samoprzylepnej  lub klejem, ale drugi sposób sprawia niepotrzebny problem przy kolejnym napełnieniu.

 

7.   Następnie napełniony kartridż jeśli jest taka potrzeba oczyszczamy zwilżoną szmatką (chustką higieniczną) w okolicy dysz i styków elektrycznych, instalujemy w drukarce i wykonujemy czyszczenie dysz oraz kalibrację. Przy następnym napełnieniu wystarczy tylko odkleić taśmę.

 

 

Instrukcja napełniania kartridża Lexmark 18L0032

 



 

 

1.Instrukcja napełniania kartridża czarnego (Black) 18L0032 (82):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



1. Przed napełnieniem czarnego kartridża należy powiększyć otwór na górzekapturka zabezpieczającego przy pomocy 1-2 mm wiertła, szydła lub t.p.

2. Założyć igłę na strzykawkę i nabrać tusz.

3. Włożyć igłę w otwór napełniający i wbić delikatnie w gąbkę

wypełniającą kartridż.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin