Pasowanie_malucha_2008_JESTEM_PRZEDSZKOLAKIEM.doc

(57 KB) Pobierz
JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM

JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM

SCENARIUSZ  UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA ZUCHA MALUCHA

Grupa wiekowa 3 latki 

Prowadząca:

Data: 19.11.2009 r.      

OBSZAR EDUKACYJNY:

-          odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.                                                                                 

Cele ogólne:

-          kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną,

-          prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki, prace plastyczne,)

-          uczestnictwo w zabawach zespołowych, zbiorowych dających możliwość obserwowania siebie na tle innych i budowania obrazu własnego „ja”.

-          przyjęcie dzieci do grona przedszkolaków,

-          nawiązanie bliższego kontaktu z dziećmi oraz ich rodzicami,

-          tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,

-          integrowanie się we wspólnej zabawie,

-          wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola

-          zachęcanie rodziców do współdziałania

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

-          bierze czynny udział w zabawie

-          śpiewa przedszkolne piosenki

-          słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczycielki

-          potrafi zaprezentować swoje umiejętności

-          współdziałać w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,

-          czuje się członkiem społeczności przedszkolnej;

-          czerpie radość ze wspólnego z rodzicem pobytu w przedszkolu;

-          buduje swoją pozytywną samoocenę (czuje się dowartościowane);

 

Metody:

czynne, słowne, aktywizujące

Środki dydaktyczne:

-          scenografia, płyty z nagraniami piosenek, znaki uśmiechniętej i smutnej buzi, dyplomy, upominki, list od Misia

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie gości

Witam pięknie wszystkie dzieci

Witam wszystkich Rodziców i panie,

Przyszła pora - moi mili -

rozpocząć nasze spotkanie.

 

Kiedy jesień jest wokoło,

wtedy wszystkim jest wesoło.

Gdzieś daleko lecą ptaki,

a w przedszkolu - przedszkolaki

dzielnie spełnią swe zadanie,

bo dziś będzie pasowanie

na dzielnego przedszkolaka

bo to już tradycja taka!!!

Najpierw wszyscy zaśpiewamy,

trochę w rączki poklaskamy

 

My jesteśmy krasnoludki

Jabłuszko

Deszczyk

 

II. Część:

 

1. Odczytanie listu od MISIA - podanie dzieciom oraz rodzicom zadań do wykonania.

List od MISIA

Hej Przedszkolacy !

Serdecznie Was pozdrawiam. Często zaglądam przez okno do Waszego Przedszkola i widzę jak miło spędzacie czas na zabawie. Bardzo podoba mi się jak śpiewacie moją ulubioną piosenkę o Przedszkolaczku.

Teraz mam dla Was zadania do wykonania, które powinien wykonać

WZOROWY  PRZEDSZKOLAK            

Wierzę, że Wam się uda. Życzę powodzenia.                                                                                    Wasz Przyjaciel Miś

W kopercie znajduje się wykaz umiejętności, którymi  powinien wykazać się WZOROWY  PRZEDSZKOLAK

Nauczyciel: Popisywać się będą dzieci, zaś państwo oceniać ich umiejętności. Po każdym wykonaniu przez dzieci zadania poproszę o ocenę:

-                Jeżeli będziecie państwo zdania, że dobrze zostało wykonane zadanie to wówczas proszę o podniesienie „uśmiechniętej buzi” oraz o okrzyk: „ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”

-                Jeżeli jednak nie będziecie państwo zadowoleni z występu dzieci należy podnieść do góry „smutną buzię” i powiedzieć: „Oj, nie, nie - było źle!!!

 

1. Umiejętność - przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę - dzieci śpiewają piosenkę Jestem sobie przedszkolaczek

 

Proszę rodziców o ocenę zadania.      

 

2. Umiejętność - przedszkolak potrafi recytować wiersz - Irena Suchorzewska „Mam trzy latka”

Mam trzy latka, trzy i pół,

Brodą sięgam ponad stół.

Do przedszkola chodzę z workiem

Mam fartuszek z muchomorkiem.

Pantofelki ładnie zmieniam,

Myję ręce do jedzenia.

Zjadam wszystko z talerzyka,

Tańczę, kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku,

O tchórzliwym koziołeczku

I o piesku, co był w polu,

Nauczyłam się w przedszkolu. 

 

Proszę rodziców o ocenę zadania.

 

3. Umiejętność - przedszkolak potrafi się gimnastykować (piosenka) 

Musicie wykazać się wielką odwagą i przejść przez kładkę z wodą”
( ławeczka do ćwiczeń gimnastycznych pod nią rozciągnięty niebieski materiał)

Proszę rodziców o ocenę zadania.

 

4. Umiejętność - przedszkolak potrafi sprzątać zabawki

(n-l wysypuje na środek sali różne zabawki – dzieci odkładają je na właściwe miejsce).

Proszę rodziców o ocenę zadania.

 

5. Umiejętność przedszkolak dużo wie o otaczającej przyrodzie, potrafi okazywać emocje – dzieci śpiewają piosenkę: „Szepty i okrzyki”

Proszę rodziców o ocenę zadania.

 

6. Umiejętność przedszkolak potrafi samodzielnie jeść i nie krzywi się - dzieci wypijają sok z cytryny.

Proszę rodziców o ocenę zadania

 

7. Umiejętność przedszkolak potrafi się ubrać - każde dziecko szuka czapki oraz kapci i ubiera je.

 

Proszę rodziców o ocenę zadania

 

8. Umiejętność przedszkolak potrafi pięknie rysować, malować i lepić z plasteliny. Prezentacja prac dzieci .

 

Proszę rodziców o ocenę zadania

 

Podsumowanie zadań wykonanych przez dzieci

Czy przedszkolaki zdały swój pierwszy egzamin i będą mogły złożyć ślubowanie?                                    Na to pytanie poproszę o odpowiedź naszych szanownych gości, którzy bardzo uważnie przyglądali się i słuchali Was. 

                                                                                                            

Super poszły Wam zadania

więc zapraszam do ślubowania.

Wyciągnijcie dwa paluszki,

równiuteńko złączcie nóżki,

wszystkiego uważnie słuchajcie

i wyraźnie powtarzajcie.

 

9. Uroczysta przysięga przedszkolaków

Do przedszkola już chodzimy,

wielu rzeczy się uczymy,

a dziś Wam tu przyrzekamy

być dobrymi kolegami,

grzecznie bawić się i fikać,

wszystko zjadać z talerzyka,

nie grymasić i nie szlochać,

naokoło wszystkich kochać.

 

10. Wręczenie drewnianego ołówka p. dyrektor.

Pasowanie – dziecko przechodzi przez symboliczne drzwi przedszkola, po pasowaniu otrzymuje dyplom.

- wręczenie dyplomu i upominku.

11. Umiejętność Zadanie dla rodziców – potrafią śpiewać

- piosenka Panie Janie (rozdanie kartek ze słowami piosenki ).                                       

Proszę dzieci o ocenę: „ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”                                                                                   

IV. Zakończenie

Dziękuję wszystkim za aktywny udział w dzisiejszej uroczystości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin