Scenariusze mdla 5-latków.doc

(97 KB) Pobierz

W GRUPIE DZIECI PIĘCIOLETNICH

 

 

 

 

 

Prowadząca: mgr Małgorzata Dedio- nauczyciel mianowany

 

Obserwująca: Elżbieta Kuchta- praktykantka

 

Czas obserwacji: Od 12.05.2005r.do18.05.2005r.

 

 

 

TEMAT KOMPLEKSOWY:

 

NA MAJOWEJ ŁĄCE

 

Cele ogólne:

 

- Poznanie środowiska przyrodniczego- łąki.

 

- Kształcenie umiejętności posługiwania się lornetką.

 

- Angażowanie wielu zmysłów w poznawanie i przeżywanie przyrody.

 

Cele operacyjne - dziecko:

 

- rozpoznaje i nazywa owady(mrówka, motyl, biedronka, konik polny, pszczoła)

 

- trafnie dostrzega sytuacje humorystyczne w tekście

 

- umie posługiwać się lornetką

 

- potrafi współdziałać w grupie

 

- odtwarza ruchem, gestem określone czynności, treści

 

- stosuje określenia czasu: rano, południe, wieczór

 

- stosuje określenia: blisko, daleko, nisko, wysoko

 

- stosuje określenia: szybko, szybciej, powoli, najwolniej

 

Metody:

 

- słowne

 

- problemowe

 

- własnych doświadczeń

 

- elementy dramy

 

Środki dydaktyczne:

 

- ilustracje, sylwety do wierszy i opowiadań

 

- kartoniki ze spójnikiem „i” oraz wyrazem „to”

 

- kartoniki z obrazkami i podpisami

 

- biedronki do zabawy Kropki biedronki

 

- materiały do zajęć plastycznych: kartki, kredki, papier kolorowy, no życzki, klej, makaron, farby, miękki drut

 

- książka Pięciolatek to potrafi, cz.II

 

- Wycinanka, cz.II

 

- M. Bogdanowicz, Ruch i piosenka dla najmłodszych, Fokus, Gdańsk 2001

 

- K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1988

 

- H. Kruk, Wybór literatury…, WSiP, Warszawa 1991

 

- W. Kot, Antologia wierszy dla dzieci, KAW, Rzeszów 1986

 

- U. Smoczyńska – Nachtman, Rozśpiewane przedszkole, WSiP, Warszawa 1982

 

Do góry strony

 

 

 

SCENARIUSZ I

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawy indywidualne dzieci.

 

2. Zabawa ćwicząca słuch fonematyczny- dzieci odgadują nazwy, w których znajduje się wymieniona głoska.

 

3. Ćwiczenia poranne – zestaw I ( K. Wlaźnik, Wychowanie…, s. 134)

 

4. Przygotowanie do śniadania i śniadanie.

 

5. Realizowanie treści edukacyjnych. Poznawanie naturalnego środowiska przyrodniczego podczas wycieczki na łąkę.

Słuchanie i omawianie wiersza M. Buczkówny Łąka

 

 

 

- Na łąkę trzeba iść rano

 

Kiedy jeszcze jest rosa-

 

Cichutko przystanąć

 

I słuchać

 

Jak brzęczy pszczoła jak bąk a jak osa

 

Patrzeć jak skrzydła motyli

 

Zamykają się i otwierają

 

Jak mała biedronka

 

Na łódce z listka płynie

 

Po zielonym kołysaniu-

 

A potem trzeba się pochylić

 

Nad każdym kwiatem

 

I zapytać jak ma na imię.

 

 

Ćwiczenie Słuchanie ciszy. Dzieci starają się siedzieć przez chwilę z zamkniętymi oczami w ciszy, dzieląc się później wrażeniami z tego doświadczenia.

Zaproszenie dzieci na wycieczkę na łąkę. Planowanie trasy wycieczki i tego, co chcemy zobaczyć;

- pakowanie przydatnych na łące przedmiotów: lornetek, bloków rysunkowych i kredek, kocyków,

- przypomnienie zasad właściwego zachowania się.

Zabawy eksploracyjne na łące z wykorzystaniem lornetek:

- oglądanie roślin, wąchanie ich,

- obserwowanie owadów, płazów, ptaków, motyli,

- rozpoznawanie i nazywanie obiektów.

Ćwiczenie Słuchanie ciszy. Dzieci omawiają swoje doznania zmysłowe.

Rysowanie kredkami wybranego obiektu z natury. Dzieci siedzą na kocykach

    i rysują, trzymając kartki na twardych okładkach bloku i podkładkach.

Oglądanie prac – każde dziecko wypowiada się krótko na temat własnej pracy.

Zbieranie na łące „skarbów”, które można zabierać do przedszkola.

 

6. Przygotowanie do obiadu i obiad.

 

7. Porównywanie łąki, na której dzieci były na wycieczce z jej ilustracją w książce

 

     ( Pięciolatek to potrafi, cz. II, s. 58 ) .Naklejanie brakujących elementów.

 

8. Wycinanie nożyczkami z kolorowego papieru na temat Łąka, nacinanie pasków zielonego papieru, wycinanie kwiatków, motyli i biedronek.

 

9. Zabawy w kącikach zainteresowań.

 

Do góry strony

 

 

 

SCENARIUSZ II

 

 

 

1. Zabawa indywidualna dzieci.

 

2. Zabawa matematyczna Kropki biedronki. Dzieci otrzymują biedronki z kropkami po jednej stronie. Ich zadaniem jest domalowanie flamastrem tak samo położonych kropek po drugiej stronie. Wcześniej mogą przykładać lusterko do jednej połowy.

 

4. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania Bocian i żaby.

 

5. Przygotowanie do śniadania i śniadanie.

 

6. Realizowanie treści edukacyjnych Posługiwanie się pojęciami określającymi  upływ czasu, tempo wykonywanych czynności.

 

 

 

Słuchanie wiersza J. Ruth Żabka i bocian

 

Pytała żabka bociana,

 

Co robi na łące z rana

 

Na to bocian: „Kle, kle, kle,

 

Nie wiesz, że jem śniadanie?”

 

Dziwowała się w pogodę:

 

„Pan tak bardzo lubi wodę,

 

Dlaczego pan duma w błocie,

 

Możeś chory, panie bociek?”

 

Na to bocian z wielką swadą:

 

„Szykuję się do obiadu”.

 

Pytała żabka wieczorem,

 

Gdy księżyc wschodził za borem:

 

„Co robisz, panie bocianie.

 

Przecież już pora na spanie.”

 

A bocian z poważną miną:

 

„Będę jadł żaby, dziecino.”

 

Od tej pory żabka mała

 

Już bociana nie pytała.

Omawianie wiersza, ze zwróceniem uwagi na pory dnia. Stosowanie określeń czasu: „rano”, „południe”, „wieczór”.

Podawanie przez dzieci własnych przykładów, co robią w określonej porze dnia.

Omawianie scenki Na łące. Stosowanie określeń: blisko, daleko, nisko      (np. kret, mrówka),wysoko (np. motyl, ptak).

Wyszukiwanie zwierząt, które mogą być i wysoko i nisko, np. biedronka, motyl.

Zabawa ruchowa Motyle. Dzieci naśladują lot motyla przy muzyce. Gdy muzyka przycicha, motyle siadają na kwiatkach. Im muzyka zaczyna być głośniejsza, tym wyżej lecą motyle.

Wyszukiwanie zwierząt, które poruszają się szybko i wolno.

Słuchanie i omawianie wiersza A. Oppmana Ślimak. Stosowanie określeń tempa wykonywanych czynności: szybko, szybciej, powoli, najwolniej itp.

 

- Ładny ślimaku,

 

Tyś mały przecie,

 

Ciężko ci chodzić

 

Z domkiem na grzbiecie.

 

-Chociaż mi ciężko,

 

Niech już tak będzie,

 

Za to mieszkanie

 

Mam z sobą wszędzie…

 

-Mój ty ślimaku,

 

Pokaż mi rogi,

 

A ja ci sera,

 

Dam na pierogi.

 

-Dzięki za ten prezent,

 

Do nóg upadam,

 

Ja nie pierogi,

 

Lecz listki jadam.

Wyszukiwanie zwierząt, które mogą dźwigać ciężary, np.: wielbłąd, słoń, osiołek itd.

Zabawa ruchowa Ślimak. Dzieci próbują wygiąć swoje ciało, tworząc figurę podobna do kołyski.

 

7. Przygotowanie do obiadu i obiad.

 

8. Łączenie zbiorów o takiej samej liczbie elementów ( Pięciolatek to potrafi, cz. II, s. 59).

 

9. Zabawa teatralna. Dzieci przygotowują samodzielnie sylwetki bociana i żab i wykonują przedstawienie według A. Świrszczyńskiej Zabawa w żaby i bociany

 

Żaba:        Idzie żabka na spacerek, gdzie słoneczko i wiaterek.

 

Żaba II:   Skacze żabka – skik, skik, skik! Nie dorówna żabce nikt.

 

Bocian:    Idzie bocian na spacerek, gdzie słoneczko i wiaterek.

 

Żaby:      Mówi bocian: kle, kle, kle!

 

Bocian:    Wszystkie żabki złapać chcę!

 

Żaba:        Siostro żabko, kto to chodzi?

 

Żaba II:   To pan bocian w trawie brodzi.

 

Żaby:      Uciekajmy, hyc, hyc, hyc! Nie zobaczy bocian nic!

 

Żaba:        Próżno bocian żabek szuka, próżno długim dziobem stuka.

 

Żaby:        Choć tu żabek cały tłum, nic nie znajdziesz – kum, kum, kum.

 

Bocian:    Tu słyszałem gdzieś kumkanie, tutaj bocian was dostanie.

 

Żaby:        Choć tu żabek cały tłum, nic nie znajdziesz – kum, kum, kum.

 

Bocian:    Nic nie znajdę. To ci los! Że zmartwienia zwieszam nos.

 

                                                                                   Kle, kle, kle.

 

10. Zabawy indywidualne.

 

Do góry strony

 

 

 

SCENARIUSZ III

 

 

 

1. W ranku zabawy indywidualne lub grupowe.

 

2. Zabawa z chustą animacyjną Wiosenny spacer. Kilkoro dzieci wchodzi na chustę i na hasło „ kładziemy się na trawie” wykonuje polecenie zajmując zieloną część chusty,  „kąpiemy się w jeziorze” – niebieską część, „siadamy na piasku” – żółtą część. Następnie dzieci zmieniają się, a polecenia mogą być wydawane w innej kolejności.

 

3. Przygotowanie do śniadania i śniadanie.

 

4. Realizowanie treści edukacyjnych. Rozważanie czym jest szczęście. Stosowanie spójnika „i” w  odpowiedziach oraz poznanie jego zapisu graficznego.

Odgadywanie zagadki:

 

Szczęście przynosi,

 

Gdy ma cztery listki,

 

Jaka to roślina?

 

To jest…(koniczyna)

Słuchanie opowiadania E. Barskiej, M. Głogowskiego Czterolistna koniczyna.

 

Na calutkiej łące była z pewnością tylko jedna taka, jedyna.

 

Krysia z niedowierzaniem obracała ją w palcach. Czterolistna koniczynka.

 

- Przyniesiesz mi szczęście? – zapytała.

 

- Tobie? Nie – odpowiedziała koniczynka. – Tobie może przynieść szczęście tylko kwiat paproci. Pod warunkiem, że z nikim się nie podzielisz – pamiętasz, prawda?

 

Ja mogę przynieść szczęście temu, komu zechcesz mnie ofiarować. Zastanów się, komu chciałabyś mnie dać?

 

- Mamie – szepnęła Krysia. – A może Tatusiowi? Babci? Albo dziadziusiowi… Tak! Tak bardzo kocham dziadziusia… Magdzie? To moja najlepsza przyjaciółka…

 

       - Nie umiem wybrać – poskarżyła się Krysia. – Nie wiem, komu mam cię oddać. I co  teraz będzie?

 

   - Teraz przyniosę szczęście im wszystkim – uśmiechnęła się koniczynka.

 

   - Nie mówiłam wcale, że masz wybierać. Chodziło o to, komu chcesz mnie podarować.

 

   A chciałabyś im wszystkim, czyż nie?

 

   - Tak! Właśnie tak! – roześmiała się Krysia, jakby była najszczęśliwszą dziewczynką na

 

   świecie.

Omawianie opowiadania. Przykładowe pytania:

 

- Z kim Krysia chciała się podzielić szczęściem?

 

- Co to jest szczęście? Czym ono może być dla mamy i taty, czym dla babci i   dziadka,

 

       czym dla Krysi i Magdy?

 

- Czy szczęście jest jednakowe dla wszystkich?

 

- Czy wystarczy znaleźć czterolistną koniczynę, aby być szczęśliwym?

 

- Co trzeba robić by być szczęśliwym? itp.

Gromadzenie obrazków z podpisami w pary, stosowanie spójnika „i” (umieszczonego na kartoniku), wyjaśnienie go:

 

         Mama i tata

 

       Babcia i dziadzio

 

       Krysia i Magda

Zabawa w parach Ja i…Dzieci poruszają się przy muzyce, na jej przerwę dobierają się parami

 

5. Rysowanie przedmiotów do pary (Pięciolatek to potrafi, cz.II, s.61)

 

6. Rozwiązywanie rebusów Kogo można spotkać na łące? (Pięciolatek to potrafi, cz.II, s.61).

 

7. Przygotowanie do obiadu i obiad.

 

8. Zabawa matematyczna Motyle. Dzieci dodają kolejno przylatujące motyle, 

 

         następnie odejmują je (motyle odlatują).

 

9. Wyjście na plac zabaw, udostępnienie dzieciom wiaderek i łopatek – 

 

         zabawy w piasku.   

 

Do góry strony

 

 

 

SCENARIUSZ IV

 

 

W ranku zabawy dowolne wg zainteresowań.

Zabawa czytelnicza – układanie napisów z obrazkami.

 

Dzieci układają napisy, łącząc kartoniki z wyrazem „to” z dotychczas poznanymi wyrazami na kartonikach obrazkami. Odczytują równoważniki zdań, np.

 

 

 

To         kura

 

 

 

Dzieci, które są chętne, dodają kartonik ze spójnikiem „i” tworząc zdania np.

 

 

 

To   kura  i  kogut

Przygotowanie do śniadania i śniadanie.

Realizowanie treści edukacyjnych. Poznanie ciekawostek przyrodniczych na podstawie opowiadań M. Kownackiej.

Odgadywanie zagadek:

 

Znacie takiego konika,

 

Który zawsze w trawie cyka?  ( konik polny )

 

Wesoło skacze, ale ucieka,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin