avast.doc

(76 KB) Pobierz
avast

avast! 4 Professional jest zaawansowanym, technologicznie oprogramowaniem służącym do zabezpieczenia Twojego komputera przed atakiem wirusów. Wersja ta przeznaczona jest do zabezpieczenia komputerów PC pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego MS-Windows.

 

Nowy rdzeń (jądro)  avast'a cechuje prawie  stuprocentowa skuteczność wykrywania wirusów oraz wysoka skuteczność wykrywania tzw. "koni trojańskich" przy zachowaniu wysokiej wydajności działania i niewielkiego obciążenia środowiska w którym jest używany.
Rdzeń avast'a posiada certyfikat ICSA.

 

Prosty interfejs użytkownika jest dostępny jest przy uruchomieniu skanowania "na żądanie", za pomocą tego panelu można ustawiać podstawowe parametry działania avast'a, dostęp do plików poddanych kwarantannie, modułu aktualizacji sygnatur antywirusowych oraz podgląd zdarzeń odbywa się z poziomu panel podstawowego.

Wygląd panela może być przez użytkownika zmieniony poprzez pobranie ze strony producenta różnych tzw. nakładek graficznych (skin).

 

Zawansowany interfejs użytkownika (tylko wersja Professional) daje możliwość zmiany zawansowanych funkcji programu. Możliwe jest utworzenie zadań w których definiuje się szczegóły skanowania:

 

·         Obszar skanowania (katalog, dysk, plik lub kilka katalogów i dysków);

·         Rodzaj skanowanych plików;

·         Sposób skanowania;

Raz zdefiniowane zadania mogą być następnie wielokrotnie wykorzystane. Z poziomu tego panelu dostępny jest tzw. "scheduler", który pozwala na określenie jakie czynności związane ze skanowaniem i kiedy mają być podejmowane.

 

Ochrona rezydentna (ochrona w czasie rzeczywistym) komputera to jedno z najważniejszych zadań jakie pełni program antywirusowy - zabezpiecza komputer przed "infekcją".
Na ochronę rezydentną avast'a składają się następujące moduły:

 

 

Ochrona systemu plikowego - zabezpiecza przed dostaniem się wirusów do komputera poprzez kopiowanie plików z nośników wymiennych (napędy CD-ROM, DVD-ROM, stacja dysków elastycznych, napędy ZIP i inne) oraz przez sieć (sieć lokalna LAN, Internet, Intranet, sieci bezprzewodowe i inne).

 

Ochrona poczty elektronicznej - zabezpiecza przed wirusami rozprzestrzeniającymi się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Na ochronę poczty elektronicznej składają się dwa niezależne moduły

 

 

Skaner SMTP/POP3/IMAP - współpracujmy z każdym oprogramowaniem do obsługi poczty elektronicznej operujący za pośrednictwem w/w protokołów (np.: Outlook Express)

 

 

Skaner dla MS Outlook - jako specjalny dedykowany tylko dla MS Outlook moduł skanera całkowicie przezroczysty, nie wymagający żadnej konfiguracji.

 

Całkowicie nową cechą systemu ochrony poczty elektronicznej, która pojawiła się od wersji 4, jest system analizy heurystycznej. Zastosowanie tej technologii pozwala na wykrywanie nowych, nieznanych wirusów i robaków. Analiza heurystyczna polega na przeprowadzaniu serii złożonych testów mających na celu wykrycie charakterystycznych dla wirusów cech. Zbyt duża ilość oznak (podejrzanych cech) spowoduje wysłanie ostrzeżenia o możliwości infekcji użytkownikowi systemu, pozostawiając mu ostateczną decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu przesyłki. Czułość skanera analizy heurystycznej, może być zmieniana przez użytkownika.

 

 

 

Blokada skryptów (tyko w wersji Professional). Moduł ten kontroluje wykonywanie skryptów wykonywanych w ramach systemu operacyjnego oraz wszystkich skryptów wywoływanych przez przeglądarki internetowe (Internet Explorer, Netscape Navigator oraz Mozilla).

 

avast! posiada wbudowany mechanizm automatycznych aktualizacji, aktualizowana jest zarówno baza sygnatur wirusów jak i samo oprogramowanie. Aktualizacje wykonywane są przyrostowo tzn. pobierane są tylko te elementy, które uległy zmianie, dzięki czemu znacznie zredukowane jest obciążenie połączeń internetowych pobierania aktualizacji. W przypadku gdy system posiada tzw. stałe łącze do Internetu, aktualizacja przeprowadzana jest w tle w sposób całkowicie nie absorbujący użytkownika. Dla komputerów, które nie są połączone do Internetu na stałe (np.: komputery przenośne), aktualizacje pobierane są automatycznie przy każdorazowym połączeniu do sieci Internet. Istnieje również możliwość "ręcznej" aktualizacji, polegającej na pobraniu aktualizacji w postaci pliku ze strony producenta i zapisaniu go na nośniku wymiennym.

 

PUSH updates
Jest to unikalna technologia aktualizacji bazy sygnatur wirusów polegająca na tym, że proces aktualizacji inicjowany jest przez serwer firmy ALWIL a nie przez program zainstalowany na komputerze, dzięki temu aktualizacja następuje w kilka minut po tym jak najnowsza wersja zostanie opublikowana przez producenta a to z kolei gwarantuje, że oprogramowanie chroniące system przed wirusami jest zawsze aktualne

 

Virus Chest (obszar kwarantanny)
Jest to specjalny wydzielony katalog na zainfekowane pliki w systemie, w którym można przechowywać zainfekowane pliki, a nawet z nimi pracować. Katalog ten jest izolowanym miejscem z którego dostęp do reszty systemu nie jest możliwy, a zatem nie ma niebezpieczeństwa infekcji systemu

 

Integracja z systemem
Dzięki integracji z systemem operacyjnym, użytkownik ma możliwość uruchomienia procesu sprawdzania katalogu lub pliku bezpośrednio z poziomu Windows Explorer, poprzez wybranie odpowiedniej opcji za pomocą myszki. Nie ma potrzeby uruchamiania programu avast! z poziomu managera aplikacji.
Bardzo przydatną funkcją programu jest opcja skanowania w czasie startu systemu, która pozwala na unieszkodliwienie wirusów zanim zostaną uruchomione w systemie. Opcja ta pozwala na usunięcie wirusów, które są aktywne i nie da się ich usunąć ponieważ zainfekowane pliki mają status otwartych. W takiej sytuacji avast! "sugeruje" ponowne uruchomienie systemu z opcją skanowania w czasie rozruchu, gdzie za pomocą konsoli można usunąć zainfekowane pliki.
Po zainstalowaniu oprogramowania pojawi się możliwość skanowania systemu w czasie aktywności wygaszacza ekranu.

 

Skaner AV jako polecenie
Dzięki opcji komendy skanowania (z lini poleceń) istniej możliwość tworzenia własnych plików wsadowych, lub stosowania innych zaawansowanych technik, służących do ochrony systemu przed wirusami.

 

 

GŁÓWNE CECHY PROGRAMU

Rdzeń systemu:

Aktualizacje

Prawie 100% skuteczności
Bardzo dobra wydajność
Niewielkie wymagania dotyczące wielkości pamięci RAM
Certyfikat ICSA

System przyrostowych aktualizacji zapewniający minimalne obciążenie łącz internetowych oraz minimalizujący czas pobierania aktualizacji
Automatyczne aktualizacje
Aktualizacja średnio 2x w tygodniu
Technologia PUSH updates zapewniająca natychmiastową aktualizację po jej opublikowaniu.

Interfejs użytkownika

Ochrona rezydentna

Skanowanie pamięci podczas startu systemu
Intuicyjny, prosty interfejs użytkownika
Zawansowany interfejs sieciowy (styl MS Outlook)
Testowanie całych dysków lub wybranych kartotek
Definiowane przez użytkownika zestway testów
Podejmowani akcji na podstawie wyników skanowania (logów)
Zapisywanie historii skanowania
Encyklopedia wirusów
Podgląd historii (logów)
Możliwość dostosowania wyglądu konsoli do własnych upodobań
Menu kontekstowe uruchamiane z poziomu Windows Explorer
Wygaszasz ekranu z opcją skanowania w tle
Skanowanie w czasie startu systemu (BOOT SCAN)
Możliwość uruchomienia skanowania z linii poleceń

Standardowa ochrona systemu plikowego
Skaner poczty SMTP/POP3/IMAP4
Specjalny skaner dla MS Outlook w postaci plugin
Analiza heurystyczna skanowanej pocztyBlokowanie szkodliwych skryptów

Naprawa zainfekowanych plików

Ograniczona zdolność bezpośredniej naprawy szczególnie tzw.: makrowirusów
Naprawa plików przy pomocy tzw.: Virus Recovery Database (VRDB)

Inne

Terminarz zadań
News delivery system: iNews
4 domyślne predefiniowane zadania skanowania
Możliwość zdefiniowania dowolnej liczby testów
Pliki raportów

Wspierane platformy systemowe

Windows 95
Windows 98
Windows Me
Windows NT 4 (oprócz wersji serwer)
Windows 2000 (oprócz wersji serwer)
Windows XP (oprócz wersji serwer)  

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin