liczby naturalne konspekt.doc

(24 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć „Kształtowanie pojęcia liczby naturalnej”

Scenariusz zajęć „Kształtowanie pojęcia liczby naturalnej”.

 

GRUPA: 5-6 – latki

TEMAT ZAJĘĆ: „Bałwanki i cyfry”

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna

 

CELE OGÓLNE:

- Kształtowanie pojęcia cyfry 6.

- Umuzykalnianie dzieci poprzez zabawy przy piosence „Jadą sanie

 

CELE OPERACYJNE; DZIECKO:

- Siada w kole.

- Segreguje koła wg wielkości.

- Układa z kół bałwanki.

- Rozpoznaje i nazywa poszczególne cyfry.

- Wie jak wygląda cyfra 6 – rysuje jej kształt w powietrzu, na kartce, lepi ją z plasteliny.

- Kojarzy cyfrę z liczbą elementów.

- Wykonuje ćwiczenia w książce wprowadzające cyfrowy zapis liczby 6.

- Uczestniczy w zabawie ruchowej, inscenizuje ruchem „zabawę śnieżkami”.

- Słucha piosenki, zna tekst i melodię piosenki Pt. „Jadą sanie” – ilustruje ją ruchem.

- Śpiewa piosenkę indywidualnie lub w małej grupie dzieci.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1. Zaproszenie dzieci do kółeczka.

 

2. „Lepimy bałwanki”. Nauczyciel umieszcza na tablicy papierowe koła: średnie, małe, duże oraz kapelusze w różnych kolorach. Dzieci segregują koła wg wielkości; liczą je, stosując liczebniki główne. Układają z kół bałwanki. Umieszczają pod każdym z nich kartonik z odpowiednią cyfrą. Posługując się liczebnikami porządkowymi, odpowiadają na pytania nauczyciela, np. Który bałwanek ma żółty kapelusz?

 

3. Omówienie wyglądu cyfry 6

a) rysowanie jej w powietrzu i na dywanie

b) modelowanie cyfry 6 z plasteliny, naklejanie jej na tekturkach

 

4. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „odszukaj bałwanki”. Dzieci losują kartoniki z cyframi. Nauczyciel przypina w różnych miejscach w sali obrazki z różną liczbą bałwanków. Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze szukają takiego obrazka, na którym liczba bałwanków odpowiada cyfrze na ich kartoniku, ustawiają się koło niego. Podczas powtórzenia zabawy dzieci zmieniają się kartonikami z cyframi.

 

5. Wprowadzenie cyfrowego zapisu liczby 6 (ćwiczenia w książce Nasza klasa cz. 2, s. 34-35)

- liczenie koralików

- liczenie monet, wróbli na obrazku

- pisanie cyfry 6 po śladzie i samodzielnie

- rysowanie w pętli tylu bałwanków ile oczek jest na kostce i ile wskazuje napisana liczba

- określenie, w którą stronę są zwrócone wróble: pierwszy, drugi, trzeci...

- łączenie cyfry 6 z wyrazami, które mają 6 liter

- uzupełnianie brakujących cyfr w ciągu 1 do 6 i od 6 do 1.

 

6. Zabawa ruchowa „Zabawy śnieżkami”. Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na bębenku. Podczas przerwy w grze naśladują lepienie śniegowych kul i rzucanie nimi przed siebie.

 

7. „Jadą sanie” – słuchanie piosenki, rozmowa nt. tekstu piosenki. Powtarzanie tekstu za nauczycielem i rytmizowanie go głośno i cicho – reagowanie na określone gesty.

 

8. Nauka I zwrotki i refrenu piosenki „Jadą sanie” - ilustrowanie tekstu piosenki ruchem.

 

9. Występy indywidualne lub grupowe – śpiewanie piosenki przez chętne dzieci.

 

10. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i udział w zajęciach.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin