Scenariusz uroczystości grupowej z okazji Dnia Matki i Ojca
Data: 30.05.2005
Grupa: 3 – 4 latki
Treści programowe:
- próby zabawy w teatr – naśladowanie jednej wybranej postaci.
- deklamowanie wierszy z zastosowaniem modulacji głosu.
- słuchanie i śpiewanie piosenek z tekstem o treści zrozumiałej dla dzieci.
- sprawianie radości bliskim poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanymi
upominkami.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi naśladować ruchy granej przez siebie postaci
- umie recytować wiersz
- zna kroki i figury tańca „Siedmiokroczek”
- umie śpiewać piosenki
- potrafi odpowiednio zachować się w trakcie uroczystości
Przebieg:
1. Marsz Orffa – dzieci wchodzą parami przy dźwiękach muzyki, a następnie zajmują miejsca wokół czterech obręczy z akcesoriami postaci bajkowych.
2. Inscenizacja bajki „Czerwony kapturek”
Dzieci podzielone na cztery grupy :
I grupa - Czerwony kapturek
II grupa - Babcia
III grupa - Wilk
IV grupa - Gajowy
Nauczycielka czyta tekst bajki o Czerwonym kapturku, a dzieci reagują na hasło:
Czerwony kapturek – dzieci wstają, naśladują wiązanie czapeczki pod szyją, a następnie spacerują wkoło obręczy i siadają.
Babcia – dzieci wstają i opierając się na lasce chodzą w koło obręczy zgarbione a na koniec siadają.
Wilk – dzieci wstają i otwartymi dłońmi naśladują paszczę wilka, z okrzykiem: „łaaaaa”
Gajowy – dzieci wstają i celują z karabinu do wilka z okrzykiem: „pif paf”
„Bajka o Czerwonym kapturku”
Cz-K wybrał się do B. Mama Cz-K dała dziewczynce prezenty dla B bo B była chora. Cz-K szedł przez las, w którym mieszkał groźny W. Lasem opiekował się G, który był odważny i nie bał się W. Kiedy W żerował w lesie zobaczył Cz-K, który szedł do B. W zatrzymał dziewczynkę i zapytał – dokąd idziesz Cz-K?
- do B odpowiedział Cz-K
- a gdzie mieszka B?- zapytał W Cz-K
- B mieszka za leśniczówką G – odpowiedziała dziewczynka i się rozstali.
W pobiegł do B i ja zjadł. A G w tym czasie spacerował po lesie. Cz-K dotarł do domku B i ze zdumieniem zapytał ją: Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy, uszy i zęby?
- żeby cię lepiej widzieć, słyszeć i zjeść Cz-K i wilk pożarł dziewczynkę, a potem zasnął.
G przechodząc obok domku B wszedł do środka i zobaczył W. Domyślił się co się stało, rozciął brzuch W, a z niego wyskoczyła B i Cz-K zdrowe i wesołe. G zaszył brzuch W i wyprowadził go daleko w głąb lasu.
I od tego czasu Cz-K, B, G, W żyją w zgodzie i nie robią sobie krzywdy.
3. Piosenka „Dziewuszka” – dzieci pokazują wymienione w piosence części ciała (dziewczynki)
4. Piosenka – hymn grupy – „My jesteśmy krasnoludki” – dzieci demonstrują ruchem słowa piosenki.
5. Recytacja wiersza – chłopcy
Mamo chcę duży urosnąć,
Chcę abyś była wesoła latem zimą i wiosną.
A gdy jesienią spadną liście, nastaną słoty,
Przyniosę Ci w podarunku uśmiech złoty.
6. Taniec „Siedmiokroczek”
7. Recytacja wiersza – dziewczynki
Mam jabłuszko czerwone, jeszcze mokre od rosy
Dla kochanej Mamusi słodkie jabłko zaniosę.
Pomogę w pracy Mamie, zrobię wielkie sprzątanie
Niech się nie trudzą Mamusi dłonie
Niech odpocznie dziś sobie w słonku na balkonie.
8. Piosenka „Żabki” – inscenizacja (dwie żabki i bocian)
9. Piosenka „Święto Mamy i Taty”
10. Recytacja wiersza „Tatusiu” (wszyscy)
Tatusiu w dniu Twojego święta jest ktoś, kto o tobie pamięta,
Pamięta o Tobie i składa Ci życzenia, aby spełniły się wszystkie marzenia.
Żyj w szczęściu i radości, a uśmiech niech Ci życie uprości.
11. Piosenka „Małe bączki” – inscenizacja ruchowa.
12. Śpiewanie wspólne „Sto lat”
13. Wręczanie upominków – broszki dla Mam, breloczek dla Tatusiów.
14. Wspólny poczęstunek i zabawa.
mgr Grażyna Trombik
maril123