WRZESIEŃ wpisy do dziennika(2).doc

(227 KB) Pobierz
WRZESIEŃ

WRZESIEŃ

 

Temat kompleksowy : I. JESTEM W PRZEDSZKOLU

 

I.1. Temat dnia: Nasze imiona

 

Środki dydaktyczne:

naklejki z imieniem, kredki, kubeczki, kartki do rysowania, tacki papierowe w kolorach kredek.

Proponowane działania:

1. Powitanie dzieci

N-l wita wszystkie dzieci, które wchodzą do sali. Przedstawia się, pyta o imię dziecka, rozmawia chwilę, nawiązuje pozytywny kontakt. Pokazuje łazienkę – mówi o jej przeznaczeniu, salę – zachęca do zabawy zabawkami.

2. Zabawa popularna przy piosence „Mało nas”

N-l śpiewa popularną piosenkę i wywołuje imię kolejnego dziecka. Zaprasza, by podeszło do n-la i nakleja mu naklejkę z imieniem. Na zakończenie zabawy wszystkie dzieci kłaniają się.

Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba.

Jeszcze nam, jeszcze nam ... (imię dziecka) tu potrzeba.

3. Zabawa „Kto ma tak na imię ...?”

Dzieci rozproszone siedzą na dywanie. N-l prosi, by pomachała ręką osoba, która ma na imię … (imię dziecka). Reszta dzieci wita ją brawami.

1. Zabawa „Kto ma” (wg M. Bogdanowicz)

Dzieci siedzą w kole. N-l rymowanką zaprasza, by wstały dzieci, które mają wymienione zabawki, np. kota, piłkę, misia, itd.

Kto ma ... niech wejdzie do koła,

ukłoni się pięknie

i hej, hej zawoła!

Dziecko woła: Hej, hej!, a reszta grupy odpowiada: Hej, hej!

2. Zabawa integracyjna „Gdzie jesteś?” (wg M. Bogdanowicz)

Gdzie jesteś ... (imię)? – mówi n-l

Jestem tu! – mówi dziecko, wchodzi do środka koła

A gdzie jest ... (imię)? – mówi nauczyciel do dzieci

Jest tu! – mówią dzieci i wskazują ręką

na dane dziecko

3. Popularna zabawa paluszkowa „Goście”

N-l, mówiąc wierszyk, rytmicznie wykonuje odpowiednie ruchy palców obu dłoni:

Mamo, – spotykają się kciuki

mamo! – spotykają się palce wskazujące

Co? Co? Co? – spotykają się palce środkowe

Jadą goście! – spotykają się palce serdeczne

No to co? – spotykają się palce małe

Dzień dobry! Dzień dobry! – palce środkowe zaginają się („w uścisku”)

Cmok, cmok, cmok. – spotykają się palce środkowe („całuski”)

1. „Leżakowanie”

N-l pomaga dzieciom podczas rozbierania się i ubierania się. Mówi głośno, jaka jest kolejność czynności, upewnia je, że po odpoczynku przyjdą po dzieci rodzice. Włącza cichą muzykę relaksacyjną, opowiada bajkę, głaszcze i uspokaja dzieci, zapewnia o miłości rodziców i że wrócą do domu po zajęciach w przedszkolu.

2. Zabawa popularna „Mało nas” – powtórzenie I.1.

3. Poznajemy „Kącik kredek”

N-l pokazuje, gdzie są kartki i kredki do rysowania (najlepiej grube, w oprawie drewnianej, włożone do kubeczka) i rozdaje je chętnym dzieciom. Zaczyna sam rysować do słów wierszyka i zachęca dzieci do rysowania:

Kropeczka, kropeczka, (oczy)

Kreseczka, kreseczka, (nos i usta)

dorysuj koło (owal twarzy)

i już jest wesoło.

Na zakończenie zabawy n-l kładzie tacki papierowe w kolorach kredek i zachęca, by dzieci poukładały na nich kredki w odpowiednim kolorze.

I.2. Temat dnia: Mój znaczek

 

Środki dydaktyczne:

komplet znaczków indywidualnych z tasiemkami, wiersz I. Salach Czyste ręce, skakanki, pary przedmiotów z łazienki i szatni.

Proponowane działania:

1. Zabawa integracyjna „Żółwik”

Dzieci stoją w rozsypce. N-l wita się z dziećmi, mówiąc: Witaj... Jasiu (imię dziecka) i „robi żółwika” (powitanie piąstkami). Zachęca, by dzieci w ten sposób przywitały się między sobą.

2. Popularna zabawa grupowa „Balonik”

N-l zaprasza chętne dzieci do utworzenia kółeczka i recytuje znaną rymowankę. Dzieci stoją blisko siebie, trzymając się za ręce, następnie cofają się, aż na koniec – upadają na podłogę.

Baloniku mój malutki,

rośnij duży okrąglutki.

Balon rośnie, że aż strach,

przebrał miarę, no i ... trach!

1. Zabawa „Kto ma taki znaczek”

N-l rozkłada na dywanie wszystkie znaczki. Dzieci podchodzą kolejno i wyszukują swój znaczek, zakładają go na szyję, a następnie siadają na dywanie. N-l podsumowuje każdy wybór: podaje jego nazwę i imię dziecka, np. „Brawo, to miś – to jest znaczek Jasia”.

2. Wysłuchanie wiersza I. Salach Czyste ręce

N-l zaprasza dzieci do łazienki i podczas demonstracji mycia rąk recytuje wierszyk:

Dziś od rana plusk w łazience,

to maluchy myją ręce.

Najpierw w wodzie opłukują,

potem mydłem nasmarują.

Znowu woda – istny cud!

w umywalkę puk, puk, puk!

Jeszcze tylko kran zakręcę

i już czyste moje ręce.

Podczas kolejnej recytacji dzieci wraz z nauczycielem ilustrują ruchem treść wiersza. N-l przypomina kolejność czynności. Dzieci odszukują w łazience swoje znaczki rozpoznawcze.

3. Zabawa tropiąca „Idziemy do szatni”

N-l nakleja cienką taśmę malarską na podłodze tak, by koniec znalazł się w szatni i zaprasza dzieci, by poszły „gęsiego”, tzn. jedno za drugim, wzdłuż wyznaczonej trasy. Zaprasza dzieci, by podeszły do półeczki ze swoim znaczkiem rozpoznawczym i usiadły na ławeczce. Pokazuje dzieciom, jak

wiesza się kurtkę, gdzie na półce stawia się buty oraz jaka jest zawartość worka (bielizna na zmianę).

Dzieci tą samą drogą wracają do sali.

4. Zabawa „Co do czego pasuje?”

N-l układa na dywanie po dwie pary przedmiotów z łazienki i szatni, np. ręcznik, mydło, worek, kapcie i prosi, by chętne dziecko dobrało je w sensowne pary.

1. Popularna zabawa grupowa „Balonik” – powtórzenie I.2.

2. Zabawa dydaktyczna „Czyj to znaczek?”

N-l zaprasza kolejno dzieci i wykłada na stoliku 2 lub 3 różne znaczki rozpoznawcze (jeden jest wywołanego dziecka) i prosi, by wskazało na swój znaczek. Chwali każde dziecko, które rozpozna swój znaczek, mówi, np.: „Brawo! To jest miś z kokardą – to jest znaczek ... (imię, np. Jasia”). Następnie obok znaczka dziecka kładzie drugi taki sam do pary i podając kolejno dwa pozostałe znaczki prosi, by teraz ono dobrało znaczki do pary.

 

 

I.3. Temat dnia: Zabawa w przedszkolu

 

Środki dydaktyczne:

odtwarzacz kompaktowy, CD – piosenki W naszym przedszkolu Kołysanka dla misia , chusta animacyjna lub duży materiał, pluszaki (najlepiej misie).

Proponowane działania:

1. Zabawa na powitanie „ Ja jestem ..., ty jesteś…”

Dzieci stają w kole. N-l wita się ze wszystkimi dziećmi, wymienia swoje imię i podaje rękę kolejno wszystkim dzieciom: Ja jestem (imię n-la). Ty jesteś (imię dziecka), itd.

2. Popularna zabawa grupowa „Balonik” – powtórzenie piosenki W naszym przedszkolu

W naszym przedszkolu

1. Hej, i - dzie - my, hej, i - dzie - my, dro-bny krok, lecz rów - ny ja - ki.

Ma-szeru - ją, ma - sze-ru - ją, ma - sze - ru - ją przed - szko - la - ki.

Hej- że hej, hej - że hej, ma-sze-ru - ją przed-szko - la - ki. - la - ki.

Kołysanka dla misia

1. Ci - chu - teń - ko już sia - da - my i za - ję - cia za - czy - na - my. Ci - cho - sza, ci - cho - sza, ci - cho - sza.

1. Hej, idziemy, hej, idziemy,

drobny krok lecz równy jaki.

Maszerują, maszerują, maszerują przedszkolaki.

Ref. Hejże hej, hejże hej, maszerują przedszkolaki.

2. Na podłodze z klocków dworzec,

kolejowe w koło znaki.

To się bawią, to się bawią, to się bawią przedszkolaki.

Ref. Hejże hej, hejże hej, to się bawią przedszkolaki.

Po wysłuchaniu pierwszej zwrotki (drugą wprowadzamy w późniejszym terminie) dzieci odpowiadają na pytanie: Co robiły przedszkolaki z piosenki? Następnie w trakcie kolejnego słuchania wszyscy maszerują swobodnie po sali (n-l pokazuje, jak należy maszerować i jak ułożyć ręce na biodrach).

Z chwilą zatrzymania nagrania dzieci stają twarzą do n-la i wykonują taki sam gest powitalny, jaki demonstruje n-l. Na zakończenie informujemy dzieci, że gdy usłyszą tę piosenkę, sprzątają zabawki i ustawiają się przy drzwiach – tworzą „pociąg”. Będzie to sygnał do wyjścia z sali, np. na rytmikę, do ogrodu przedszkolnego, na spacer itp.

2. Próby śpiewania refrenu piosenki W naszym przedszkolu (CD)

Dzieci siedzą na podłodze i powtarzają za n-lem słowa refrenu. N-l wypowiada słowa bardzo wolno, klaszcząc na każde hejże hej. Następnie wszyscy wstają i powtarzają dalszą część refrenu (maszerują przedszkolaki), maszerując w miejscu. Naukę poprzedzamy i przeplatamy ćwiczeniami oddechowymi, np. naśladowanie wiatru – dmuchanie naokoło siebie, rozpędzanie chmur na niebie – dmuchanie w górę.

3. Zabawa rytmiczno-ruchowa przy piosence W naszym przedszkolu (CD)

W trakcie zwrotki dzieci maszerują po całej sali z rękoma na biodrach. Na refren zatrzymują się, klaszczą na słowach hejże hej, po czym do końca refrenu maszerują w miejscu, wymachując swobodnie rękoma lub obracają się naokoło własnej osi z rękoma na biodrach.

1. Zabawa integracyjna przy piosence Kołysanka dla misia (CD)

Każde dziecko trzyma w ręku pluszaka (najlepiej misia). W trakcie słuchania piosenki dzieci kołyszą swojego pluszaka (usypiają go). Po zakończeniu piosenki ostrożnie, tak by nie obudzić misia, zanoszą go na miejsce.

2. Zabawa integracyjna „Kto ma” – powtórzenie I.1.

Dzieci siedzą na dywanie w rozsypce. N-l mówi: Kto ma ... (wymienia cechę wyglądu lub samopoczucia, np. dziś dobry humor, długie włosy) i zaprasza, by wstały dzieci, które identyfikują się z tą cechą, a pozostali biją brawo.

3. Zabawa integracyjna do piosenki Kołysanka dla misia (CD)

Na dużym materiale lub chuście animacyjnej kładziemy kilka pluszaków. W takt muzyki dzieci kołyszą materiałem tak, by pluszaki kołysały się równo z muzyką i nie spadły na podłogę. Po zakończeniu piosenki kładziemy chustę na podłodze, a dzieci ostrożnie, tak by nie obudzić pluszaków, chodzą

naokoło chusty (skradają się na palcach, palec wskazujący na ustach). Po zakończeniu piosenki „zasypiają” koło pluszaków.

 

 

I.4. Temat dnia: Dzień w przedszkolu

 

Środki dydaktyczne:

taca, klocki plastikowe, zabawki przedszkolne, wiersz W. Grodzieńskiej Obiad, pacynka misia, naczynia z kącika kuchennego, lalki, tarcze gimnastyczne, talerz, łyżka, waza, łyżka wazowa, serwetki, kawałek brystolu, klocki, plastikowe naczynia z kącika kuchennego różnej wielkości, klocki.

Proponowane działania:

1. Zabawa „Powitanie”

N-l prosi, by chętne dziecko zasłoniło oczy i odgadło, kto się z nim przywitał. Drugie z dzieci, wskazane przez n-la, wita się z kolegą, mówiąc głośno „Dzień dobry, Kasiu (imię odgadującego)”.

2. Zabawa „Śniadanko”

Dzieci kolejno układają na tacy po kilka klocków plastikowych i na prośbę n-la zanoszą śniadanie zabawkom zgromadzonym w sali: lalce, misiowi, pajacowi, pluszakom: kotkowi, pieskowi, itp.

3. Zabawa popularna „Balonik” – powtórzenie I.2.

1. Wysłuchanie wiersza W. Grodzieńskiej Obiad

N-l w kąciku kuchennym zachęca dzieci do zabawy, recytując wierszyk, animuje treść pacynką misiem:

Trzeba spieszyć się z obiadem, Już bije dwunasta.

Będzie zupa z czekolady, kotleciki z ciasta.

Smaży, sieka, mała Hania, budyń waży z mleka.

Bo przy stole głodna lala Już z widelcem czeka.

A wtem milczkiem do kuchenki zakradł się niedźwiadek

i wylizał wprost z rynienki całą czekoladę.

2. Zabawa w kąciku „Gotujemy obiad”

N-l rozpoczyna zabawę w kąciku kuchennym w sali. Pokazuje naczynia i mówi, co do czego służy. Zainteresowane dzieci włącza do zabawy – prosi dzieci, by zamieszały łyżeczką w garnkach, podały naczynia i sztućce, posiekały na desce. Ustawia naczynia w szeregu, wkłada miseczki różnej wielkości jedną w drugą, itd. Dzieci przejmują inicjatywę w zabawie, karmią lalki i misie, posługują się w zabawie słowem: „proszę”.

3. Zabawa z tarczami gimnastycznymi „Sprzątanie po obiedzie”

N-l rozkłada na stoliku talerzyki – kolorowe tarcze gimnastyczne. Prosi, by dzieci posprzątały talerze i położyły jeden na drugim – dzieci kolejno układają piramidę.

4. Zabawa „Obiad w przedszkolu”

N-l prezentuje zachowanie się przy stole: po umyciu rąk, siada na krzesełku, przysuwa się do stołu, ustawia na nim talerz, przy nim kładzie łyżkę, nalewa zupę z wazy, mówi smacznego, udaje że je, na koniec wyciera usta serwetką i mówi „dziękuję”. Podczas posiłku n-l przypomina, jak należy się zachować przy stole, a dzieci po skończeniu posiłku, mówią głośno: „dziękuję”.

1. Ćwiczenie narządów artykulacyjnych „Pieczemy ciasto na podwieczorek”

Dzieci siadają na dywanie, słuchają przepisu na ciasto i naśladują nauczyciela:

– bierzemy jajka i cukier – wysuwamy i wsuwamy język

ucieramy – oblizujemy szeroko otwarte usta

dosypujemy mąkę – wysuwamy i wsuwamy język

smakujemy – mlaskamy

dodajemy bakalie, rodzynki, migdały – wysuwamy i wsuwamy język

ciasto rośnie – nabieramy powietrze w policzki

wyciągamy ciasto z piekarnika – wysuwamy i wsuwamy język

studzimy gorące ciasto – dmuchamy

kosztujemy – poruszamy buzią, żujemy

oblizujemy okruszki – sięgamy językiem do kącików ust

wyrażamy zadowolenie – cmokamy.

2. Układanie serii „Zmywarka” (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej)

N-l prosi, by dzieci włożyły naczynia do zmywarki, wkładając je od najmniejszego do największego. Demonstruje za pomocą klocków różnej wielkości, kładąc je we właściwej kolejności na kwadratowym kawałku brystolu. Dzieci układają w ten sam sposób klocki lub plastikowe naczynia z kącika kuchennego: kubeczki, talerzyki, miseczki, łyżeczki, garnuszki, itp.

 

 

I.5. Temat dnia: Serce dla każdego

 

Środki dydaktyczne:

odtwarzacz kompaktowy, CD – piosenka W naszym przedszkolu wiersz Cz. Janczarskiego Koledzy, serce wycięte z brystolu, czerwona farba plakatowa, gąbka, marker, szarfa żółta i czerwona, sznurek lub guma (ok. 3 m), żółte i czerwone zabawki.

Proponowane działania:

1. Zabawa integracyjna „Powiedz swoje imię”

Nauczyciel prosi, by wszystkie dzieci razem wymawiały kolejno podane imiona:

głośno, cicho, wesoło, powoli – sylabami, z klaskaniem, itp.

2. Zabawa rytmiczno-ruchowa przy ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin