konspekt zajec praktycznych - neurologia (2).doc

(80 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

KONSPEKT  ZAJĘĆ  PRAKTYCZNYCH

 

Wydział Nauki o Zdrowiu

WUM w Warszawie

 

Kierunek: Pielęgniarstwo

 

Rok studiów III

 

Grupa

 

Liczba studentów w grupie ( 10 osób)

 

Miejsce zajęć Klinika  Neurologii

                           

Temat:  Problemy pielęgnacyjne chorego po udarze mózgu

             

 

 

 

Cele kształcenia

 

Cel ogólny Przygotowanie studentów do sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym
po udarze mózgu.

 

 

Cele szczegółowe:

 

Dziedzina poznawcza

              Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

 

·         omówić etiologię udaru mózgu

·         przedstawić zasady leczenia chorych po udarze mózgu

·         wymienić problemy pielęgnacyjne pacjenta unieruchomionego

 

 

Dziedzina psychoruchowa

              Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

·         wykorzystywać różne metody do zbierania danych o podopiecznym,

·         diagnozować problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu,

·         wykonać samodzielnie zabiegi pielęgnacyjne

·         wykonać samodzielnie zabiegi aseptyczne

·         wdrażać pacjenta do samoopieki/samopielęgnacji

·         uczestniczyć w procesie rehabilitacji pacjenta

·         edukować pacjenta/rodzinę w zakresie pielęgnacji

 

 

Dziedzina afektywna

·         Aktywnie współpracuje w zespole terapeutycznym

·         Wykazuje zaangażowanie w podejmowane działanie pielęgnacyjne

·         Przejawia poczucie odpowiedzialności za  podejmowane działania.

 

 

             

 

 

Plan zajęć (czynności nauczania)

  1. Wprowadzenie studentów w pracę oddziału (instruktaż wstępny)
  2. Realizacja bieżących zadań pielęgniarskich wynikających ze specyfiki oddziału neurologicznego.
  3. Ocena stanu, planowanie, realizacja i ewaluacja opieki nad chorym po udarze mózgu.
  4. Seminarium
  5. Instruktaż końcowy – podsumowanie  pracy studentów w oddziale.

 

Zastosowane metody nauczania: zajęcia praktyczne, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.

Seminarium: opis przypadku, pogadanka

 

             

Ewaluacja (pytania do studenta związane ze zrealizowanym tematem)

 

 

Umiejętności wynikowe

              Po zrealizowaniu tematu zajęć student potrafi:

·         zapobiegać powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia u pacjenta po udarze mózgu

 

Literatura: 

Członkowska Anna „Leczenie w neurologii  ” PZWL 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOK  ZAJĘĆ  PRAKTYCZNYCH

 

INSTRUKTAŻ WSTĘPNY               730 - 745

 

Ø      kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie listy, sprawdzenie umundurowania)

Ø      odczytanie raportu pielęgniarskiego,

Ø      wstępna kontrola wiadomości studentów

Ø      przydział sal i obowiązków podczas dyżuru, wyznaczenie studenta pełniącego funkcję pielęgniarki zabiegowej oraz opatrunkowej

Ø      ukierunkowanie studentów na realizację zadań bieżących wynikających z specyfiki oddziału

Ø      wyznaczenie studenta do napisania raportu z dyżuru.

 

PRACA STUDENTÓW W ODDZIALE               745  - 1245

 

PRZERWA NA ŚNIADANIE  10-10.20              ( studenci wychodzą po dwie osoby, wyjście zgłaszają nauczycielowi.

 

SEMINARIUM: 12.00- 12.45.

temat: Problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu.

(plan zajęć seminaryjnych – zał. 1)

 

 

INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY               podczas całego dyżuru kontrolowanie pracy studentów.

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności studenta

 

 

ü      udzielanie wyjaśnień przy wykonywaniu zadań zawodowych

§         demonstrowanie profesjonalnych zachowań i postaw

 

ü      stworzenie warunków do realizacji zadań zawodowych,

 

ü      pomoc przy stawianiu diagnozy pielęgniarskiej,

 

ü      kontrola wykonywanych przez studentów czynności pielęgnacyjnych,

 

 

§         ocena zaangażowania studenta w prace

§         ocena stopnia samodzielności w podejmowanych działaniach

 

 

 

 

 

 

 

ü      kontrola postawionej diagnozy pielęgniarskiej ocena trafności hierarchii wskazanych problemów pielęgnacyjnych,

ü      kontrola zachowania studenta podczas wykonywania obowiązków zawodowych:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ü        kontrola wykonywanych zabiegów aseptycznych

 

ü      prowadzenie rozmowy z podopiecznym,

ü      wykorzystanie różnych metod do zbierania danych o podopiecznym,

§         prowadzenie wywiadu z pacjentem

§         ocena stanu pacjenta przez ukierunkowana obserwację

§         wykorzystuje właściwe metody komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym

§         udział w obchodzie lekarskim

§         okazywanie zainteresowania problemami pacjenta

ü      określenie problemów pielęgnacyjnych u podopiecznego objętego opieką pielęgniarską,

§         ocena deficytu pacjenta w zakresie samoopieki

§         pomaganie choremu w procesie adaptacji do warunków szpitala

ü      ustalenie hierarchii problemów oraz planowanie opieki pielęgniarskiej u pacjenta po udarze mózgu,

ü      wykonanie czynności pielęgnacyjnych,

§         pomoc pacjentowi w utrzymaniu higieny osobistej

§         pomoc przy karmieniu pacjentom- dobieranie  i wykorzystywanie różnych technik karmienia,

§         zapobieganie skutkom długotrwałego unieruchomienia (zmiana pozycji ciała, prowadzenie gimnastyki oddechowej

nacieranie oklepywanie klatki piersiowej, ocena miejsc narażonych na powstawanie odleżyn)

§         monitorowanie paramentów życiowych

§         monitorowanie diurezy

§         dokumentowanie podejmowanych działań pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązująca dokumentacją

§         prowadzenie edukacji pacjenta i rodziny odnośnie zasad pielęgnowania

§         wdrażanie pacjenta do samopielęgnacji

§         organizacja czasu wolnego pacjenta

 

ü      wykonanie zabiegów aseptycznych,

§         pobieranie materiałów do badań diagnostycznych

§         wykonanie kaniulacji żył obwodowych

§         podłączanie wlewów kroplowych

§         założenie cewnika do pęcherza moczowego

 

ü      pomoc koleżankom, kolegom podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych u pacjentów unieruchomionych,

ü      ewaluacja wykonywanych czynności pielęgniarskich u pacjenta z udarem mózgu

 

 

 

 

 

INSTRUKTAŻ KOŃCOWY              12...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin