PROPONOWANE TREŚCI PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNE i przykładowe scenariusze.doc

(50 KB) Pobierz
Proponowane treści przyrodniczo – ekologiczne w klasach I – III możliwe do zrealizowania w zielonej szkole

5. PROPONOWANE TREŚCI PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNE

         DLA KLAS I – III I SZKOLNYCH KÓŁ LOP

ORAZ PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

-          Zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku (warunki życia roślin i zwierząt w okresie zimy).

-          Ochrona roślin i zwierząt.

-          Obserwacje przyrodnicze.

-          Rozpoznawanie i nazywanie pospolitych drzew i krzewów.

-          Życie roślin i zwierząt w różnych porach roku.

-          Czynniki warunkujące rozwój roślin (gleba, światło, temperatura, wilgotność).

-          Zmiany położenia słońca w ciągu dnia na sklepieniu nieba (dzień i noc, wschód, zachód, północ, południe; wyznaczanie głównych kierunków za pomocą słońca i kompasu).

-          Pogoda i jej elementy (temperatura, wiatr, zachmurzenie, rodzaje odpadów).

-          Kalendarz pogody. Zmiany pogody w poszczególnych porach roku. Elementy krajobrazu.

-          Warunki życia w lesie(gleba, woda, światło, temperatura).

-          Znaczenie przyrodnicze i gospodarcze lasu.

-          Praca służby leśnej.

-          Ochrona lasów przed pożarami.

-          Rośliny rosnące w naszych lasach (drzewa, krzewy, rośliny zielne).

-          Warstwowa budowa lasu.

-          Rodzaje lasów (liściaste, iglaste, mieszane).

-          Zwierzęta żyjące w lasach.

-          Krążenie wody w przyrodzie.

-          Warunki życia w wodzie,

-          Strefy roślin wodnych,

-          Zwierzęta wodne i wodno lądowe,

-          Przystosowanie roślin i zwierząt do życia w wodzie,

-          Odpoczynek nad wodą.

-          Kierunki i znaki na mapie. Czytanie mapy.

-          Parki krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody.

-          Ochrona naturalnych zasobów przyrody.

-          Rozpoznawanie i ochrona roślin i zwierząt żyjących na łące.

-          Zioła i ich wykorzystanie.

 

 

 

CELE

 

W wyniku realizacji programu uczeń powinien zdobyć podstawowe wiadomości w zakresie:

 

-          elementarnych pojęć w zakresie ochrony środowiska,

-          poznania różnych gatunków roślin i zwierząt

-          poznania różnych środowisk przyrodniczych oraz sposobów poznawania przyrody,

-          propagowania idei ochrony przyrody przez popieranie działalności organizacji ekologicznych,

-          znajomość korzyści wynikających z racjonalnego i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody,

-          wiedzy na temat jak zachować i utrzymać zdrowie z wykorzystaniem medycyny niekonwencjonalnej,

 

W trakcie realizacji programu uczeń powinien opanować następujące umiejętności praktyczne:

-          posługiwanie się planem i mapą

-          dokonywanie obserwacji i opanowanie wyników w postaci tabel, wykresów, diagramów...,

-          korzystanie z wszelkich dostępnych źródeł informacji,

-          gromadzenie materiałów w spójną tematyczną całość.

 

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

 

-          spotkania z ciekawymi ludźmi,

-          wycieczki do miejsc o największych walorach przyrodniczych,

-          analiza planów i map w aspekcie walorów krajobrazowo – turystycznych,

-          obserwacje warstwowej budowy lasu oraz roślin i zwierząt występujących w poszczególnych warstwach,

-          oglądanie filmów, zdjęć, katalogów o miejscach przyrodniczo cennych,

-          wykonanie prac plastycznych – „Piękno przyrody ojczystej”,

-          wykonanie zielnika,

-          gry i zabawy w środowisku przyrodniczym,

 

 

 

 

PROPONOWANE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

TEMAT: DRZEWA W NASZYM LESIE

CELE

WIADOMOŚCI

Uczeń: - wie, jak zbudowane jest drzewo,

-          zna podział na drzewa iglaste i liściaste,

-          zna nazwy wybranych drzew.

UMIEJĘTNOŚCI

Uczeń: - potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat,

-          potrafi rozpoznać wybrane drzewa (sosna, buk, dąb) po liściach owocach i korze,

-          umie wziąć odcisk z kory drzew

POSTAWY

Uczeń: - właściwie zachowuje się w lesie,

-          interesuje się przyrodą,

METODY PRACY: obserwacja, pokaz, pogadanka, zabawa dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:wiersz pt. „Las”, ilustracje drzew, liści , owoców, kory, białe kartony, kolorowa kreda, przewodnik „Drzewa naszych lasów” – R. Sobczak lub inne przewodniki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.      Przypomnienie zasad obowiązujących podczas wycieczki do lasu.

2.      Odczytanie fragmentu wiersza Stanisława Karaszewskiego pt.

 

„Las”

 

                                    Najważniejsze w lesie są drzewa

                                    Ich korzenie, pnie i korony,

                                    Od drzew niższe i mniejsze są krzewy,

                                    Runo leśne, ten dywan zielony!

 

                                    Dachem lasu – gałęzie i liście,

                                    Ścianą lasu – pnie w korę obrosłe,

                                    Wśród korzeni są ciemne piwnice,

                                   Korytarze i ciemne podziemia.

 

                                   Są tam drzewa wysokie, iglaste,

                                   Świerki, sosny, zielone cały rok,

                                   Dęby, klony – to drzewa liściaste,

                                   Wkrótce liście z nich będą spadały!

 

 

3.      Wypowiedzi dzieci na podstawie obserwacji lasu i wysłuchanego wiersza.

-          Z czego zbudowane jest każde drzewo? (korzenie, pień, korona).

-          Jakie jeszcze inne rośliny możemy zaobserwować w lesie?

-          Na jakie dwie grupy, biorąc pod uwagę liście, możemy podzielić drzewa?

-          Jakie znacie drzewa iglaste?

-          Jakie znacie drzewa liściaste?

-          Z których drzew spadają jesienią liście?

-          Które drzewa są zielone przez cały rok?

4.      Zabawa ruchowa „Liście”. Dzieci „liście” wirują na wietrze, raz unosząc się do góry, a raz opadając na ziemię.

5.      Rozpoznawanie drzew po liściach i owocach (wzrokiem i dotykiem).

-          próby nazywania drzew przedstawionych na ilustracji w przewodnikach (dąb, buk, sosna),

-          odszukanie naturalnych okazów wyżej wymienionych drzew,

-          nazywanie owoców tych drzew,

-          porównywanie liści dębu, buka, sosny (dzieci dotykają dłońmi liści tych drzew, opisują swoje wrażenia np. Brzeg liścia dębu ma kształt falisty. Igła sosny jest kłująca. Liść buka porośnięty jest licznymi włoskami itd.),

-          zabawa ruchowa „Stań za...”. Nauczyciel podaje hasło – stań za dębem, - stań za sosną, - stań za bukiem.

Dzieci ustawiają się za wskazanymi drzewami.

-          Zabawa „Kolekcjoner”. Dzieci podzielone na grupy dwuosobowe. Zadaniem każdej pary jest zebranie jak największej liczby liści o różnych barwach i kształtach. Następnie dzieci układają na ścieżce zebrane liście i zapraszają całą grupę na zwiedzanie zorganizowanej w ten sposób kolekcji w naturze.

6.      Rozpoznawanie drzew po korze (wzrokiem i dotykiem).

-          Porównywanie kory wybranych drzew (dzieci dotykają dłońmi dębu, buka, sosny, opisują swoje wrażenia np. Kora dębu jest szorstka, ma wgłębienia i garby. Kora buka jest bardziej gładka, jest falista i nie taka szorstka. Kora sosny jest spękana, gdzieniegdzie widać czerwone plamki.)

-          Praca samodzielna – za pomocą przyłożonej do kory kartki papieru i kolorowej kredy dzieci „pobierają odciski” dębu, buka, sosny, obok naklejają liść z odpowiedniego drzewa.

7.      Zabawa dydaktyczna „Spotkanie z drzewem”. Dzieci obejmują drzewo z zamkniętymi oczami i „uczą się” go za pomocą dotyku, po odejściu na kilka metrów odsłaniają oczy i odnajdują swoje drzewo.

8.      Podsumowanie zajęć: Czego dowiedzieliśmy się podczas wycieczki? Które zadanie podobało się najbardziej i dlaczego?

 

 

 

ZWIERZĘTA LEŚNE

 

CELE

WIADOMOŚCI

Uczeń : - zna wybrane zwierzęta leśne

-          wie, czym się żywią i w jaki sposób zdobywają pożywienie,

-          wie, jak nazywa się granica pomiędzy polem a lasem.

UMIEJĘTNOŚCI

Uczeń: - potrafi rozpoznać i naśladować odgłosy lasu,

-          Potrafi naśladować zwierzęta leśne,

-          rozpoznaje ich ślady,

-          swobodnie wypowiada się na określony temat,

-          dzieli wyrazy na głoski i sylaby.

POSTAWY

Uczeń: - poprawnie zachowuje się w lesie,

-          ma właściwy stosunek do zwierząt.

METODY PRACY: obserwacja, pokaz, pogadanka, ćwiczenia praktyczne.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE; zagadki, ilustracje zwierząt i ich śladów.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1.      Zabawa „ABC’. W trakcie marszu nauczyciel podaje wybraną głoskę. Zadaniem dzieci jest zaobserwowanie w czasie drogi jakiegoś elementu, którego nazwa rozpoczyna się daną głoską.

2.      Wspólne ustalenie zasad obowiązujących podczas wycieczki do lasu:

–    nie hałasujemy, nie straszymy mieszkańców lasu,

–    nie rzucamy śmieci,

–    nie zrywamy i nie depczemy niepotrzebnie roślin,

        z wszystkimi zaobserwowanymi zwierzątkami (chrząszczami, mrówkami, motylami, itp.) obchodzimy się ostrożnie, nie niszcząc ich domów.

3.      Odczytanie przez nauczyciela tablicy informacyjnej. Wyjaśnienie znaczenia słowa ekoton. EKOTON- to granica pomiędzy dwoma środowiskami, lasem a polem.

4.      Zwrócenie uwagi na wygląd drzew na skraju lasu.

-          Jak wyglądają pnie drzew?

-          Dlaczego są powyginane i w którą stronę?

5.      Ćwiczenia słuchowe – dzieci z zamkniętymi oczami wsłuchują się w odgłosy lasu, próbują je nazwać.

6.      Ćwiczenia kształtujące narządy artykulacyjne – naśladowanie przez dzieci różnych odgłosów: wycia wiatru(wuu), szumu wiatru ( sz, sz, sz, ), pukania dzięcioła (puk, puk, puk), odgłosu sowy (uchu).

7.      Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach leśnych ( sarna, zając, wiewiórka, dzik, lis).Załącznik – ilustracje zwierząt.

 

Ma brązowe śliczne oczy, nóżki zgrabne cienkie,

Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą.....................

 

Długie uszy, ogon mały

Przy tym bardzo jest nieśmiały

I z ogonem jak pomponik przez zielone pola goni.

 

Mieszka wśród lasu. orzeszki zjada

W dziupli na zimę zapasy składa.

 

Jest on dziki i jest zły, ma on bardzo ostre kły,

Kto go w lesie spotyka niech na drzewo szybko zmyka.

 

Chytrus z niego nie lada,

Do kurników się skrada.

 

8.      Pogadanka na temat wyżej wymienionych zwierząt: Czym się żywią i w jaki sposób zdobywają pożywienie? Dlaczego zwierzęta leśne często można spotkać na polu?

9.      Rozpoznawanie śladów zwierząt na ilustracji. (załącznik)

10.  Szukanie śladów na skraju lasu. Ustalenie właściciela znalezionych śladów.

11.  Zabawa ruchowa – „Naśladuj zwierzątko”. Dzieci naśladują sposób poruszania się zwierząt.

12.  Podsumowanie zajęć: Co opowiesz innym o zwierzętach leśnych i ich życiu?

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin