konspekt muzyczny.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia do hospitacji diagnozującej "Moje piosenki - zabawy muzyczno-ruchowe"

Konspekt zajęć przedszkolnych


Grupa wiekowa: 4-5 latki.

Temat ośrodkowy: Moja muzyka.
Temat: Moje piosenki – zabawy rytmiczne i muzyczno – ruchowe.


Cele ogólne:
• Rozróżnianie i nazywanie różnych odgłosów i dźwięków
• Znajomość wybranych instrumentów
• Uczestniczenie w zabawach muzyczno-ruchowych, rytmicznych

Cele operacyjne: (dziecko):
• Rozpoznaje nazwę instrumentu po jego dźwięku;

·   Zna i nazywa wybrane instrumenty; rozróżnia ich brzmienie;
• Reaguje określonym ruchem na dźwięk konkretnego instrumentu muzycznego;

·   Poprawnie odtwarza rytm, tworzy własne rytmy;
• Naśladuje grę na wybranych instrumentach perkusyjnych;
• Układa obrazek składający się z 4 elementów i przykleja go na kartce;



Metody pracy:
• Słowna – rozmowa, objaśnienia
• Oglądowa – pokaz
• Czynna – zabawy ruchowe, praca indywidualna.

Forma pracy:
• Z całą grupą
• Indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta CD „Wesołe przedszkole i przyjaciele”, odtwarzacz CD, instrumenty perkusyjne, ilustracje przedstawiające różne instrumenty, obrazki instrumentów pocięte na części, klej, kartki.


Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie piosenką „Witaj…” lub wybraną częścią ciała np. noskiem.


2. Zgromadzenie dzieci w wybranym miejscu w sali, w którym znajdują się przedszkolne instrumenty.


3. Zagadka dotycząca instrumentów:
Mogą być małe, mogą być i duże
Kiedy ich używamy wydają różne dźwięki
Ciche lub głośne.
Zawsze układamy je w kąciku muzycznym.

4. Rozmowa na temat zgromadzonych instrumentów, nazywanie ich.

5. Zabawa słuchowa „Na jakim instrumencie gram?” – wybrane dziecko odwraca się tyłem do dzieci, nauczycielka gra na wybranym instrumencie, dziecko rozpoznaje po dźwięku, jaki to instrument.

6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Instrumenty” – nauczycielka wybiera trzy instrumenty, na których gra w różnej kolejności. Dzieci, gdy usłyszą:
• Tamburyno – wirują, jak płatki śniegu
• Bębenek – tupią nóżkami o podłogę
• Kołatkę – klaszczą w dłonie
Na przerwę w muzyce przykucają.

7. Zabawy rytmiczne:

·         N. wyklaskuje rytm, dzieci powtarzają.

·         N. wystukuje na bębenku rytm, dzieci powtarzają.

·         N. rytmizuje krótki tekst, wystukując jego rytm.

·         Próby samodzielnego rytmizowania tekstu i realizowania rytmu na bębenku (uderzamy dłonią lub palcami ).


8. Nazywanie instrumentów przedstawionych na ilustracjach: gitara, trąbka, bębenek, fortepian, flet, skrzypce. Pokazywanie ruchem, gestem w jaki sposób gra się na danym instrumencie.

 

9. Zabawa ruchowa „Bądź uważny”. Dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie ćwierćnutowym, kiedy usłyszą akcent – przykucają.

10. Praca indywidualna – łączenie w całość pociętego na 4 części obrazka instrumentu i przyklejenie go na kartkę.
 

11. Ocena i wystawka prac dzieci.
 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin