TLUSZCZE-22.12.2007.doc

(330 KB) Pobierz
TŁUSZCZE, TŁUSZCZOWCE, LIPIDY

LIPIDY (TŁUSZCZE)

Tłuszczowce (lipidy) są grupą związków chemicznych związanych z kwasami tłuszczowymi i jednego tylko alkoholu glicerolu (gliceryny) HOCH2CH(OH)CH2OH, i mają ogólną nazwę glicerydy. Ich cechą wspólną jest:

·         względna nierozpuszczalność w wodzie

·         rozpuszczalność w rozpuszczalnikach organicznych, jak eter, chloroform, benzen, itp.

Tłuszcze dzielimy na:

·         tłuszcze właściwe (lipidy proste), do których zaliczamy ważne dla organizmu człowieka tłuszcze, zwane też glicerydami oraz woski,

·         tłuszcze złożone (lipidy złożone), które oprócz gliceryny i kwasu tłuszczowego zawierają dodatkowe grupy. Do tej grupy zaliczamy fosfolipidy zawierające jako grupę dodatkową resztę kwasu fosforowego, następnie cerebryzydy (glikolipidy), które zawierają jako dodatkową grupę cukry i inne.

W skład tłuszczów wchodzą kwasy tłuszczowe zawierające w swojej cząsteczce zwykłe parzystą liczbę atomów węgla. Łańcuch węglowy tych kwasów może być nasycony lub posiadający jedno lub więcej wiązań podwójnych.

Lipidy proste

Do tej grupy tłuszczów zaliczamy te, które spożywamy w pokarmach pod postacią masła, smalcu czy też jako oleje roślinne. Gdy w skład tłuszczów wchodzą kwasy nasycone, wówczas tłuszcze występują w stanie stałym.

Gdy w tłuszczach przeważają kwasy nienasycone, wówczas występują one w stanie ciekłym, w postaci oleju (np. olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy, sojowy, itp.).
Tłuszcze, które spożywamy w różnej postaci są mieszaniną różnych tłuszczów w których proste łańcuchy zawierają do osiemnastu atomów węgla.

Przykłady:

Smalec zawiera:

·         kwasy nasycone odpowiednio do ilości atomów węgla C14 -1%, C16 - 25-30%, C18 - 12-16%,

·         kwasy nienasycone odpowiednio do ilości atomów węgla C16 - 2-5%, C18 - 44-59%

Olej sojowy:

·         kwasy nasycone odpowiednio do ilości atomów węgla C14 - 0,3%, C16 - 7-11%, C18 - 2-5%,

·         kwasy nienasycone odpowiednio do ilości atomów węgla C16 - 0-1%, C18 - 72-94%

Najważniejszymi kwasami tłuszczowymi wchodzącymi w skład glicerydów o charakterze nasyconym są:

·         kwas palmitynowy CH3(CH2)14COOH

·         kwas stearynowy CH3(CH2)16COOH

Kwasy te występują we wszystkich spożywanych tłuszczach.
Najważniejszymi kwasami tłuszczowymi wchodzącymi w skład glicerydów o charakterze nienasyconym są:

·         kwas oleinowy CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH

·         kwas linolowy CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH

·         kwas linolenowy CH3CH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH

BUDOWA CHEMICZNA TŁUSZCZÓW

Tłuszcze właściwe są estrami gliceryny i kwasów tłuszczowych.

W zależności od tego ile reszt kwasowych wiąże się z grupami OH gliceryny, tłuszcze właściwie dzielimy na mono-, dwu- lub trójglicerydy.
 

Przykład: reakcja kwasu palmitynowego z gliceryną. Produktem jest trójgliceryd



 

W reakcji z gliceryną może brać udział większa liczba różnych kwasów tłuszczowych (maksymalnie trzy, czyli tyle ile grup hydroksylowych posiada gliceryna). Powstają wtedy tłuszcze posiadające w cząsteczce różne kwasy tłuszczowe (np. 1-palmityno-2-stearyno-3-oleino-trójgliceryd)
Rozpatrując budowę cząsteczek tłuszczów warto zwrócic uwagę na cząsteczki w których wystepują nienasycone kwasy tłuszczowe. Konfiguracja wokół wiązań podwójnych w cząsteczkach tych kwasów jest zawsze cis albo trans. Przykładem są podstawowe nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. oleinowy, linolowy, linolenowy, w których występuje tylko konfiguracja cis.

Kwas oleinowy

Kwas linolowy



Występowanie konfiguracji cis w nienasyconych kwasach tłuszczowych, przyczynia się do zagięcia łańcucha węglowego w miejscu występowania wiązania podwójnego. Takie zagięcie uniemożliwia bliskie ułożenie takich cząsteczek, a także powoduje, że "nie pasują" one do łańcuchów nasyconych. W rezultacie tłuszcze cis-nienasycone mają obniżoną temperaturę topnienia

W odróżnieniu od kwasów nienasyconych, łańcuchy węglowe w kwasach nasyconych są rozciągnięte liniowo, co ułatwia ich wzajemne dopasowanie się. Im lepsze dopasowanie, tym większe są siły międzycząsteczkowe i tym wyższa temperatura topnienia, co obserwujemy w nasyconych kwasach tłuszczowych.

Reakcje tłuszczów

Pod względem chemicznym tłuszcze są substancjami obojętnymi
Z reakcji, które maja praktyczne zastosowanie należy wymienić:

·         reakcję hydrolizy

·         reakcje uwodornienia (utwardzania olejów)

Reakcja hydrolizy prowadzi do rozkładu na glicerol (glicerynę) i odpowiedni kwas tłuszczowy. Jeżeli hydrolize przeprowadzimy zasadą sodową lub potasową, wówczas oprócz gliceryny otrzymujemy sól kwasu tłuszczowego (mydło)

HOCH2CH(OH)CH2OCOC15H31 + NaOH --> HOCH2CH(OH)CH2OH + C15H31COONa

Reakcja uwodornienia

Znacznie aktywniejsze chemicznie są oleje (nienasycone kwasy tłuszczowe), w których w miejscu wiązań podwójnych mogą przebiegać reakcje. Przykładem takiej reakcji jest reakcja uwodornienia.

CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH + H2 --> CH3(CH2)16COOH

Jeżeli olej poddamy reakcji uwodornienia powstaje wówczas tłuszcz stały, czyli związek o pojedyńczych wiązaniach w cząsteczce. Reakcja ta stosowana jest w produkcji margaryny z olejów
W wyniku uwodornienia zmieniają się nie tylko właściwości fizyczne tłuszczów, ale również - co jest najważniejsze - właściwości chemiczne; np. tłuszcz uwodorniony trudniej jełczeje niż tłuszcz nienasycony. Jełczenie jest skutkiem wytwarzania się lotnych kwasów i aldehydów o brzydkim zapachu. Związki te powstają wskutek ataku tlenu na reaktywne pozycje allilowe w cząsteczkach tłuszczu.

LIPIDY ZŁOŻONE

Do tej grupy związków chemicznych zaliczamy:

·         fosfolipidy

·         cerebryzydy i gangliozydy

·         lipidy izoprenowe



FOSFOLIPIDY

W odróznieniu od tłuszczów prostych w fosfolipidach, jak widać ze wzoru zamieszczonego poniżej, jedna z grup wodorotlenowych glicerolu zestryfikowana jest nie kwasem tłuszczowym, a nieorganicznym kwasem fosforowym.

Przedstawiony związek jest kwasem fosfatytowym, konkretnie lecytyną. Dwie pozostałe grupy wodorotlenowe glicerolu połączone są podobnie jak w tłuszczach prostych, z kwasami tłuszczowymi.
Do fosfolipidów oprócz lecytyny zaliczamy jeszcze; INOZYTOL, SFINGOZYNĘ, SFINGOMIELINĘ i inne.

Z fosfolipidów zbudowane są błony komórkowe; trifosforan adenozyny pełni kluczową rolę w układzie energetycznym organizmów, polegającą na przekształcaniu licznych związków w estry foforanowe; kwasy nukleinowe, warunkujace dziedziczność, są poliestrami kwasu fosforowego.

CEREBROZYDY I GANGLIOZYDY



Cerebrozydy występują powszechnie w komórkach całego organizmu natomiast gandliozydy występują głównie w komórkach zwojowych układu nerwowego.
Są to związki, których składnikiem jest aminoalkohol (sfingozyna), połaczony wiązaniem amidowym z kwasem tłuszczowym. Dodatkowo sfingozyna połaczona jest z cząsteczką cukru (galaktoza)

Lipidy izoprenowe (steroidy) - głównym przedstawicielem jest czterocykliczny alkohol - cholesterol

Do sterydów zalicza się hormony sterydowe i kwasy żółciowe. Wielka różnorodność lipidów izoprenowych występuje w świecie roślin.

 

 

 

TŁUSZCZE, TŁUSZCZOWCE, LIPIDY

Pochodne wyższych kwasów tłuszczowych, najczęściej ich estry z alkoholami jedno- i wielowodorotlenowymi.

Dzielą się na: tłuszcze proste, zbudowane tylko z alkoholu i kwasów tłuszczowych, oraz tłuszcze złożone, które oprócz tych składników zawierają związki dodatkowe.

W GRUPIE TŁUSZCZÓW  PROSTYCH ROZRÓŻNIAMY:

-tłuszcze właściwe, czyli glicerydy, w których alkoholem jest glicerol,
  i….. woski, w których alkoholem jest jednowodorotlenowy alkohol wielowęglowy.
   

 TŁUSZCZE ZŁOŻONE DZIELĄ SIĘ NA:

fosfolipidy, zawierające związane estrowo reszty kwasu fosforowego oraz
 glikolipidy (cerebrozydy, gangliozydy), zawierające komponentę cukrową.
    Wyróżnia się również lipidy izoprenoidowe, obejmujące sterydy i karotenoidy,

zbudowane z jednostek izoprenowych [CH2=CH-C(CH3)=CH2].

Pod względem chemicznym są to związki chemiczne odmienne od tłuszczów. Włącza się je jednak do tłuszczów ze względu na ich rozpuszczalność w rozpuszczalnikach lipofilnych, w związku z czym występują one wspólnie z tłuszczami w ekstraktach tkankowych.
    Tłuszcze pełnią w organizmie zwierzęcym rolę wysokoenergetycznego paliwa. Ich wartość kaloryczna jest dwukrotnie wyższa od wartości kalorycznej węglowodanów i białek. W przeciwieństwie do białek tłuszcze mogą być magazynowane w organizmie w dużych ilościach i stanowią jego główny materiał zapasowy.
    Zapasy tłuszczu chronią narządy wewnętrzne przed uciskiem i uszkodzeniem przez wstrząsy mechaniczne.               -U wielu zwierząt, a zwłaszcza ssaków morskich (np. u fok), stanowią izolację termiczną ustroju. U człowieka tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej stanowi ok. 17% ciężaru ciała.

-Kompleksy tłuszczowo-białkowe zapewniają utrzymanie    prawidłowej sprężystości pęcherzyków płucnych.               -Ułatwiają również wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin: A, D, E, K i cholesterolu pokarmowego. Przemiany tłuszczów są regulowane hormonalnie (insulina, hormon wzrostu, kortykotropina, hormon lipotropowy i tyroksyna)   

Tłuszcze złożone to przede wszystkim fosfolipidy, które stanowią zasadniczy składnik tłuszczów komórkowych.

Fosfolipidy takie jak lecytyny i kefaliny znajdują się w każdej komórce zwierzęcej.

Sfingomieliny są głównym składnikiem tłuszczów mózgu i tkanki płucnej. Są wśród nich także cerebrozydy występujące w mózgu, nadnerczach, nerkach, śledzionie, siatkówce, żółtku jaja, mleczu ryb.

SKŁADNIKI BŁON - LIPIDY

Lipidy oraz białka stanowią dwa podstawowe składniki błon biologicznych. Lipidami nazywamy szeroką grupę cząsteczek charakteryzujących się bardzo złą rozpuszczalnością w wodzie i dobrą rozpuszczalnością w rozpuszczalnikach niepolarnych (np. chloroformie).

 



W błonach komórek przeważającą część frakcji lipidowej stanowią fosfolipidy. Nazwa ta oznacza, że w cząsteczkach tych lipidów "łącznikiem" pomiędzy resztą glicerolu (lub sfingozyny) a resztą alkoholu jest grupa fosforanowa (PO32-).

 

Oprócz fosfolipidów w błonach występują także sterole i glikolipidy.

Cząsteczki lipidów posiadają charakter amfifilowy, to znaczy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin