26.01.2009.doc

(40 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       26.01.2009 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zimowe zabawy na śniegu.

Temat dziennego ośrodka pracy: Zadzwoń w razie niebezpieczeństwa.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         rozumienie pojęcia: policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna

·         znajomość numerów telefonów alarmowych: 997,998,997, 112 i umiejętność ich zapisania.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.
 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Prawidłowo rozpoznaje sygnały dźwiękowe służb ratowniczych.

·         Umie analizować i oceniać sytuacje, w których potrzebna jest pomoc lekarza, policjanta, strażaka .

·         Potrafi w sytuacji zagrożenia korzystać z numerów telefonów alarmowych potrafi powiadomić o wypadku - przeprowadzić rozmowę telefoniczną (wykorzystuje poznane zasady w działaniu) .

·         Umie posługiwać się telefonem.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.
 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.
 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, , nagranie - sygnały dźwiękowe służb ratowniczych, duże napisy na tablicę: Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz zdania - zasady powiadamiania o wypadku, obrazek konturowy

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Odczytanie fragmentu opowiadania "Mali ratownicy" A. Niedźwiedź  zakończony pytaniem:

          "A wy jak sądzicie, przyda mu się nr 999?"

3.      Dyskusja: W jakiej sytuacji można zadzwonić na ten numer?

4.      Podanie tematu i celu zajęć: Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia Dzwonimy po pomoc i wklejenie go do zeszytu.

5.      Posłuchajcie, jaką pomoc będziemy wzywać.

     Uczniowie słuchają odgłosów policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, mówią w jakiej     sytuacji trzeba je wezwać, dopisują na tablicy nr telefonu alarmowego, głośno odczytują. 

       Straż Pożarna                 Policja                      Pogotowie Ratunkowe

            998                              997                                        999 

N: Jest jeszcze jeden nr alarmowy - 112 (z telefonów komórkowych, bezpłatne połączenie)

Czy wolno dzwonić na nr alarmowy dla żartu, dla zabawy? Dlaczego?

 

6.      Ustalenie zasad powiadamiania służb ratowniczych.

            Na tablicy rozsypanka zdaniowa, czytanie i porządkowanie kolejnych czynności.

Wykręcam numer telefonu alarmowego.

Witam się.

Podaję swoje imię i nazwisko.

Mówię co się wydarzyło.

Podaję adres zdarzenia.

7.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

8.      Wspólne układanie rozmów telefonicznych w różnych sytuacjach.

Jesteś w domu z babcią.  

Nagle babcia straciła przytomność! 
Dwóch ludzi włamuje się oknem do mieszkania w twoim bloku. 
Obok twojego bloku dwóch panów bije i kopie chłopca. 
Do mieszkania twojego sąsiada włamuje się złodziej. 

Wybuchł pożar w twoim mieszkaniu ! 

9.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Przeliczanie i porównywanie zbiorów w zakreie 10.

III  Ekspresja

Kolorowanie obrazka przedstawiającego pożar.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

Straż Pożarna      Policja      Pogotowie Ratunkowe

     998             997               999              112

numer alarmowy

Straż Pożarna      Policja      Pogotowie Ratunkowe

     998             997               999              112

numer alarmowy

Straż Pożarna      Policja      Pogotowie Ratunkowe

     998             997               999              112

numer alarmowy

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin