13.01.2009.doc

(48 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       13.01.2009 - wtorek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Temat dziennego ośrodka pracy: W mojej rodzinie.

Czas zajęć: 2 x 45 minut

 

 

 

Cel ogólny:

·         Wymienia członków swojej rodziny.

·         Utrwalenie stosunków przestrzennych (przed, za) – ćwiczenia.

 

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej.

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Doskonalenie sprawności manualnych.

 

 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Potrafi wymienić członków swojej rodziny i nazwać ich stopień pokrewieństwa.

·         Wypowiada się na temat utworu poetyckiego.

·         Umie konstruować zdania .

·         Wzbogaca swoje słownictwo.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Dostrzega cechy charakterystyczne wyglądu i przedstawia je środkami plastycznymi,

·         Określa położenie przedmiotów - za, przed.

 

 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona.

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, krzyżówka, schemat drzewa genealogicznego, papierowe koła z nazwami członków rodziny, albumy rodzinne, tekst do wykreślania, ilustracja rodziny.

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.

3.      Rozwiązanie krzyżówki tematycznej.

4.      Zdefiniowanie pojęcia rodzina na podstawie opowieści dzieci o ich rodzinach.

5.      Swobodne wypowiedzi o rodzinie na podstawie albumów rodzinnych i zdjęć.

6.      Konstruowanie schematu drzewa genealogicznego.
Każdy uczeń losuje koło z nazwą członka rodziny i przykleja w odpowiednim miejscu na schemacie drzewa.

7.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

8.      Zajęcia domowe członków rodziny – pantomima
a) wypowiedzi nt. Jakie czynności wykonują w domu mama, tata, babcia ...
b) „Pomocna dłoń” – Jakie są twoje obowiązki domowe?
Uczniowie obrysowują swoją dłoń na kartce i wycinają. Na palcach wypisują swoje obowiązki domowe. Za pomocą pantomimy przedstawiają swoje obowiązki.

9.      Tworzenie rodziny wyrazu „dom” – karta pracy.  Wykreślanie wyrazu dom w tekście.

10.  Ćwiczenia matematyczne:

o              Wskazywanie elementów według poleceń nauczyciela, (za, przed) na podstawie ilustracji rodziny.

 

IV Zajęcia końcowe

 

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podkreśl wyrazy w tekście,w których ukrył się wyraz "dom".
O domowych duszkach.
W domowym zaciszu obok domowników mogą zadomowić się domowe duszki. W nocy, gdy jest cicho i ciemno, wychodzą ze swoich domków dla lalek, wkładają podomki, kapcie i opowiadają o swoich domostwach. Dobre duszki chętnie zapraszają na plotki bezdomne duszki. Gawędzą wtedy o cieple domowego ogniska. Mówią jak dobrze jest wracać do domciu,w którym czekają miłe, udomowione zwierzaki. Opowiadają o panu domu - urodzonym domatorze.
Domowe duszki omijają nieprzyjazne domy, w których nie ma miejsca dla dobroci i miłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin