Informacje o zespole.rtf

(7 KB) Pobierz

CZERWONE GITARY

********************

Było ich pięciu:

    

Bernard

Dornowski Krzysiek

Klenczon Jurek

Kossela Jurek

Skrzypczyk Heniek

Zomerski

 

      W 1965 roku występowali w sopockim "Non-Stopie". Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: "Bo ty się boisz myszy", "Taka jak Ty", "Licz do stu" i "Pluszowe niedźwiadki".

Nazwali się "Czerwone Gitary" - bo taki był kolor gitar, na których grali. Dodatkowo występował z nimi, mając w programie Zespołu tzw. "swoje okienko" - Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy Najgłośniej w Polsce".

W grudniu 1965 roku odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw Zespole "big-bitowym", było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej.

Pod koniec 1966 roku nagrywają pierwszą płytę długogrającą pt: "To właśnie my", której pierwszy nakład osiąga 160.000 egzemplarzy. W tym czasie rezygnuje ze współpracy z grupą jej szef muzyczny - Jurek Kossela. Jego obowiązki przejmuje Krzysiek Klenczon.

 

 

 

Pozostało ich czterech:

   

Bernard

Dornowski Krzysiek

Klenczon Seweryn

Krajewski Jurek

Skrzypczyk

 

      Rozpoczyna się okres największej popularności Zespołu. Kolejne płyty sprzedawane są w rekordowych nakładach. Wszystkie otrzymują miano "Złotych płyt". W styczniu 1969 roku w Cannes we Francji, zostaje wręczone Zespołowi trofeum "Midem" w postaci marmurowej płyty, w nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi Zespół. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa "The Beatles".

W 1970 roku odchodzi od Zespołu Krzysiek Klenczon.

 

 

 

Pozostało ich trzech:

  

Bernard

Dornowski Seweryn

Krajewski Jurek

Skrzypczyk

 

      Koncertują głównie w dawnym ZSRR, dawnej NRD oraz w USA i znikają z polskich estrad na 14 lat. W tym czasie współpracują z nimi na zmianę: Dominik Kuta (Konrad), Ryszard Kaczmarek i Janek Pospieszalski.

Rok 1991 to powrót Zespołu "Czerwone Gitary" na polskie sceny koncertowe. Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy planowali 38 koncertów sądząc, że chyba tyle wytrzyma z nimi polska publiczność..., zagrali ich 500! Wszędzie przyjmowani entuzjastycznie. Grają i śpiewają dla kolejnego pokolenia Polaków.

Wiosną 1997 roku odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski.

 

 

 

Pozostało ich dwóch:

  

Bernard

Dornowski Jurek

Skrzypczyk

 

      Współzałożyciele Zespołu - jedyni muzycy, którzy grają w "Czerwonych Gitarach" od pierwszego dnia powstania Zespołu.

Zaprosili do współpracy gitarzystę Wojtka Hoffmanna i wokalistę-gitarzystę w jednej osobie - Mieczysława Wądołowskiego. W ciągu półtora roku wykonali olbrzymią pracę. Przygotowali program estradowy i materiał na nową płytę.

Dnia 9 czerwca 1998 roku, w nowym składzie wystąpili w Sali Kongresowej. Koncert został znakomicie przyjęty przez warszawską publiczność. Z Wojtkiem Hoffmannem, Mieczysławem Wądołowskim i ze starymi przyjaciółmi, którzy tworzyli pierwsze dni historii Czerwonych Gitar - Jurkiem Kosselą i Henrykiem Zomerskim nagrali płytę i latem mieli rozpocząć wielką trasę koncertową związaną z jej promocją... aż nagle, na wniosek Seweryna Krajewskiego Sąd uznał, że bez jego zgody koledzy nie mogą używać nazwy "Czerwone Gitary". Po odwołaniu się od tej decyzji, Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że prawa do nazwy pozostają przy istniejącym Zespole.

W 1998r. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów dla wielotysięcznej widowni. Pod koniec roku wyjechali na kilkutygodniową trasę po USA i Kanadzie. W lutym 99r. grali i śpiewali w Niemczech - wszędzie przyjmowani entuzjastycznie.

 

 

 

Po 24 latach, ukazał się nowy album Zespołu

"Czerwone Gitary"

zatytułowany "...jeszcze gra muzyka"

 

 

Zawiera on, jak mówią Benek Dornowski i Jurek Skrzypczyk:

      "dwanaście wspaniałych piosenek. Wspaniałych, bo naszych - naszych, bo tym razem wspólnie nad nimi pracowaliśmy i w ich nagranie włożyliśmy nasze dusze i serca". 

 

Znów jest ich czterech

       

Bernard

Dornowski  Jurek

Kossela  Jurek

Skrzypczyk  Heniek

Zomerski 

 

      - muzycy którzy wraz z nieżyjącym Krzyśkiem Klenczonem stanowili pierwszy skład Czerwonych Gitar.

W czerwcu 1999 roku razem z Wojtkiem Hoffmannem, Mieczysławem Wądołowskim i promowanym przez Zespół, młodym - 24 letnim muzykiem Arkadiuszem Malinowskim, lecz bez Benka Dornowskiego, któremu stan zdrowia (w myśl zalecenia lekarza) nie zezwolił na udział w tak dużej ilości koncertów - ruszyli na wielką trasę koncertową "Lata z Radiem" - od 19 czerwca 1999r. do 4 września 1999r. zagrali 44 koncerty będąc gwiazdą programu. Śpiewali swoje znane piosenki i utwory z najnowszej płyty "...jeszcze gra muzyka". Wszędzie przyjmowani byli bardzo gorąco, a według oceny zarówno producentów programu, jak i swoich fanów Zespół znowu brzmi jak Czerwone Gitary z okresu swojej największej popularności.

DYSKOGRAFIA

To właśnie my

2

3

Na fujarce

Consuela

Warszawa

Spokój serca

Rytm ziemi

Dzień jeden w roku

Port piratów

Rote Gitarren

The Best Of Czerwone Gitary

The Best Of Czerwone Gitary vol.2

The Best Of Czerwone Gitary vol.3

The Best Of

Czerwone Gitary [1]

Czerwone Gitary [2]

Czerwone Gitary

Ballady

Koniec

Gold

...jeszcze gra muzyka

To właśnie my & 2

3 & Na Fujarce

Największe przeboje

KOMPILACJA

 

SINGLE

 

BOOTLEGI I VIDEO

 

  WYWIADY

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin