Jak czyścić i dbać o aparat i obiektyw.doc

(50 KB) Pobierz
Jak czyścić i dbać o aparat i obiektyw

Jak czyścić i dbać o aparat i obiektyw

 

Najczęstszym problemem, który napotykają fotografowie, jest obecność kurzu lub smug na matrycy lub obiektywie aparatu. Mogą one mieć fatalny wpływ na jakość zdjęć.

Czasem błędnie zakłada się, że plamki widoczne na zdjęciach spowodowane są zanieczyszczeniem lustra, wizjera optycznego lub obiektywu, ale zwykle nie to jest przyczyną problemu. Kurz na lustrze lub wizjerze nie ma żadnego wpływu na ostateczny wygląd fotografii. Kurz na obiektywie znajduje się zbyt daleko od ogniska, aby zyskać odpowiednią ostrość. Może tak się zdarzyć sporadycznie w przypadku obiektywu typu rybie oko, ale niezwykle rzadko w przypadku standardowego obiektywu.

Najczęstszą przyczyną jest kurz, który dostał się do wnętrza aparatu i osiadł na przetworniku matrycy. Może do tego dojść jedynie podczas zmieniania obiektywu.

Sony

 

Zaleca się, aby zmieniać obiektyw tylko wtedy, gdy jest to konieczne i należy pamiętać o tym, aby skierować wtedy korpus aparatu ku dołowi. Najlepiej zmieniać obiektyw w miejscu, które nie jest bardzo piaszczyste lub zakurzone.

Należy również upewnić się, że obiektyw jest czysty: podczas zmiany obiektywu należy wyczyścić jego tylną część za pomocą ściereczki z mikrowłókien i zakładać pokrywkę zawsze wtedy, gdy nie jest on używany. Nie należy również zdejmować nasadki aż do chwili, gdy chcemy przystąpić do robienia zdjęć.

Jak sprawdzać przetwornik obrazu

Aby sprawdzić, czy na przetworniku znajduje się kurz, należy wykonać następujące czynności:

1.       Należy zamocować obiektyw na aparacie.

2.       Należy wybrać ręczne ustawianie ostrości (M) za pomocą tarczy i ustawić ostrość na nieskończoność, kompensację naświetlania na +1 i wybrać najmniejszą przesłonę (najwyższa liczba), czyli f/22 lub, w przypadku niektórych obiektywów, f/32.

3.       Należy skierować obiektyw na źródło jednorodnego światła, które zajmie cały obszar obrazu (np. okno lub niebo) i zrobić zdjęcie. Naświetlanie może trwać kilka sekund. Statyw jest niepotrzebny, ponieważ ostrość ustawiona jest na nieskończoność.

4.       Należy obejrzeć zdjęcie. Jeśli pojawią się ciemne plamy, należy wyczyścić matrycę.

Należy pamiętać, że większe wartości przesłony sprawiają, że kurz jest mniej widoczny. Od f/8 stają się one niewidoczne. Jeśli plamy pojawią się na zdjęciach wykonanych przy szerokiej przesłonie, matryca może być uszkodzona i może wymagać naprawy.

 

Jak czyścić matrycę

1.      Wewnętrzny system czyszczenia aparatu

Cyfrowy aparat  jest wyposażony w automatyczny system czyszczenia matrycy, aktywowany każdorazowo przy wyłączeniu aparatu. Filtr dolnoprzepustowy pokrywający powierzchnię matrycy jest wykonany z materiału antystatycznego, który w znacznym stopniu zapobiega przyczepianiu się drobin. Niestety dostawaniu się kurzu nie można całkowicie zapobiec, szczególnie w miejscach silnie zakurzonych.

Jeśli na zdjęciach pojawią się ciemne plamy, można uruchomić dokładne czyszczenie, wybierając funkcję czyszczenia z menu aparatu.

2.      Czyszczenie ręczne

Jeśli w powyższy sposób nie uda się usunąć bardzo lepkich, tłustych drobin (na przykład pyłków roślinnych), można zastosować czyszczenie ręczne.

Należy wybrać funkcję czyszczenia z menu aparatu. Aparat zostanie wyłączony, a po zdjęciu obiektywu będzie można zobaczyć matrycę. Należy skierować aparat ku dołowi i użyć gruszki, aby przedmuchać matrycę.

Czynności te należy wykonać w czystym i nie zakurzonym miejscu.

Nie należy dotykać matrycy za pomocą gruszki. Może to spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

Nie należy dmuchać ustami. Doprowadzi to do dostania się do wnętrza aparatu nie tylko wilgoci, ale również drobin śliny, które mogą uszkodzić matrycę.

Nie zaleca się również korzystania z puszek ze sprężonym powietrzem służących do czyszczenia sprzętu komputerowego (klawiatury itp.). Ciśnienie sprężonego powietrza może doprowadzić do uszkodzenia matrycy oraz do dostania się wilgoci oraz innych zanieczyszczeń do wnętrza korpusu aparatu.

Zaleca się, aby do czyszczenia nie używać pędzelków ani żadnych preparatów czyszczących dostępnych na rynku. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia matrycy oraz filtru dolnoprzepustowego.

 

Jak czyścić i dbać o korpus aparatu i obiektyw

Czyszczenie korpusu aparatu i obiektywu jest niezbędne, aby utrzymać sprzęt w dobrym stanie, ale jest to czynność wymagająca delikatności. Dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie ich w dobrym stanie jest ich należyta pielęgnacja:

Należy zawsze zakładać pokrywkę obiektywu.
Należy przechowywać obiektyw w futerale ochronnym.
Aparat wraz z osprzętem należy nosić w przeznaczonej do tego torbie

W przypadku przebywania w miejscach o dużej wilgotności lub przechodzenia z zimnego do ciepłego miejsca może pojawić się para wodna. Skroplenie pary wodnej może doprowadzić do utleniania niektórych metalowych części wewnątrz aparatu, powodując jego nieprawidłowe działanie. Może również dojść do rozwoju grzybów i pleśni, co spowoduje uszkodzenie sprzętu. Aby zmniejszyć ryzyko, zaleca się przechowywanie w futerale saszetek z żelem krzemionkowym. Żel krzemionkowy umożliwi pochłanianie części wilgoci.

Podczas posługiwania się sprzętem, na korpusie aparatu i obiektywie może dojść do osadzenia się kurzu i innych stałych drobin; pojawić się mogą również odciski palców. Poniżej podano sposób na ich usunięcie bez szkody dla sprzętu.

1.      Korpus aparatu

Przykładowo, po dniu spędzonym na plaży, w zagłębieniach korpusu aparatu mogą pojawić się ziarna piasku. Jeśli nie zostaną one szybko usunięte, mogą przedostać się do tarcz regulacyjnych, powodując przedwczesne zużycie, które sprawi, że aparat nie będzie nadawał się do użytku. Ziarna piasku mogą również spowodować poważne uszkodzenie pierścieni obiektywu.

Najprostszym sposobem usunięcia drobin jest wyczyszczenie zewnętrznej części aparatu za pomocą pędzelka o miękkim włosiu. Nie należy naciskać zbyt mocno, gdyż można w ten sposób zarysować korpus lub ekran LCD.

Jeśli lepkiego kurzu nie można usunąć za pomocą pędzelka, można w tym celu zastosować wacik. Do przedmuchania trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć gumowej gruszki.

Natomiast jeśli korpus aparatu jest zabrudzony trudnymi do usunięcia substancjami (błoto itp.), można z powodzeniem użyć ściereczki z mikrowłókien (dostępnej u optyka) lekko zwilżonej wodą. Mikrowłókna są zalecane, gdyż nie rysują one ekranu LCD.

Nie należy używać żadnych produktów chemicznych, takich jak rozcieńczalniki, benzyna, alkohole, jednorazowe chusteczki odświeżające itp.

2.      Obiektywy

Z obiektywami należy obchodzić się szczególnie ostrożnie. Szkło, z którego wykonane są obiektywy, jest bardzo delikatne i można je łatwo zarysować. Obiektywy należy czyścić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Każde czyszczenie narusza powierzchnię optyczną. Zawsze pozostawia ślady, nawet jeśli nie są one od razu widoczne gołym okiem. Lekko zakurzony obiektyw jest lepszy niż obiektyw zarysowany.

Zdaniem producenta czyszczenie jest konieczne w przypadku zauważenia śladów palców; są one z natury tłuste i mają odczyn kwasowy oraz mogą uszkodzić powłokę antyrefleksyjną obiektywu. Należy usunąć wyschnięte krople deszczu i kropelki wody morskiej, gdyż zawierają kryształy soli, które mogą również uszkodzić szkło.

Usuwanie kurzu i drobin

Najpierw należy użyć gruszki w celu usunięcia większości kurzu. Nie należy dmuchać ustami. Może to doprowadzić do osadzenia się na obiektywie trudnych do usunięcia drobin śliny.

Następnie, używając pędzelka o miękkim włosiu, należy usunąć kurz z obiektywu. Nie należy dotykać włosia pędzla palcami, ponieważ spowoduje to ich zatłuszczenie i doprowadzi do powstania smug. Nie należy naciskać zbyt mocno. Po dniu na plaży, na szkle obiektywu mogą osadzić się mikroskopijne drobiny kwarcu lub krzemionki, a nieodpowiedni sposób czyszczenia może doprowadzić do zarysowania powierzchni optycznej.

Usuwanie tłustych smug i odcisków palców

Ogólna zasada brzmi: nie należy dotykać szkła palcami. Jeśli na szkle pojawią się odciski palców, nie należy ich nigdy usuwać za pomocą ubrania ani chusteczki higienicznej. Włókna, z których są wykonane, są zbyt szorstkie i mogą zarysować szkło.

Należy użyć ściereczki z mikrowłókien, którą trzeba przechowywać w torbie lub pokrowcu, chroniąc ją w ten sposób przed zakurzeniem.
Jeśli konieczne jest użycie płynu w celu usunięcia tłustych smug, nie należy używać w tym celu wody z kranu, ponieważ zawarte w niej sole mogą zarysować szkło.
Zamiast wody z kranu należy zmoczyć ściereczkę z mikrowłókiem w dejonizowanej wodzie i delikatnie, bez przyciskania, wytrzeć powierzchnię szkła .

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin