Krwawnik pospolity.doc

(25 KB) Pobierz
Krwawnik pospolity, tysiaclist (podlaskie), złocien krwawnik, zeniszek, krwawnik

Krwawnik pospolity, tysiaclist (podlaskie), złocien krwawnik, zeniszek, krwawnik

(łac. Achillea millefolium)

Rodzina: Astrowate (Asteraceae)

 

Opis rośliny : roślina osiąga wysokość 50–80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona. Liście są ciemnozielone, w zarysie wąskolancetowate, podwójnie lub potrójnie pierzaste. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy z żółtawym środkiem. Płaskie kwiatostany, utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono.

 

Siedlisko : Pastwiska, łąki i nieużytki od niżu po tereny górskie. Na polach uprawnych jako chwast. Rośnie przeważnie na obszarach o klimacie suboceanicznym i umiarkowanie kontynentalnym.

 

Surowiec zielarski : kwiaty (Millefolii Flos), ziele (Millefolii herba)

 

Opis surowca : Ziele ma przyjemny, aromatyczny zapach i gorzki smak. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).

 

Główne związki : olejek eteryczny (cyneol, azulen, pinen), alkaloidy, garbniki, flawonoidy, cholina, witamina C.

 

Działanie i zastosowanie : przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie. Dzięki przeciwzapalnym, bakteriostatycznym i przeciwskurczowym właściwościom tego surowca, ziele to stosuje się wewnętrznie w postaci naparu przy owrzodzeniach żołądka, jelit i hemoroidach, a także przy krwotokach płucnych, nerek, zbyt silnej i bolesnej menstruacji i krwawieniach wewnętrznych u kobiet. Aktywne substancje krwawnika działają też pobudzająco na wątrobę, woreczek żółciowy, wydzielanie żółci i soków trawiennych, usprawniając tym samym działanie całego układu trawienne· go i przyspieszając przemianę materii. Oczyszczają krew ze szkodliwych substancji, przeciwdziałając równocześnie kumulowaniu się złogów i tworzeniu się kamieni w nerkach, w woreczku żółciowym i innych narządach wewnętrznych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin