Lipa szerokolistna.doc

(23 KB) Pobierz
Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna

Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna

(łac. Tilia platyphyllos)

Rodzina: Lipowate (Tiliaceae)

 

Opis rośliny : Lipa szerokolistna jest to duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 40 m. Korona jest gęsta i rozłożysta. Szerokość pnia może dochodzić nawet do 5 m, a obwód do 16 m. Drzewo długowieczne – może żyć nawet 1000 lat. Gałązki roczne często są owłosione. Kora szarobrązowa, mniej popękana, niż u lipy drobnolistnej.

 

Okres kwitnienia : w końcu czerwca i lipcu

 

Siedlisko : Rośnie w lasach liściastych i zaroślach. Występuje głównie na niżu i w niższych położeniach górskich (naturalny zasięg do 800 m n.p.m., wyżej niż lipa drobnolistna). Wymaga gleb żyznych. Jest rzadsza od lipy drobnolistnej.

 

Surowiec zielarski : kwiaty wraz z podsadkami(Flos Tilia)

 

Główne związki : garbniki, śluzy, pektyny, flawonoidy (ponad 20), fitosterole, terpeny, kwasy organiczne, sole mineralne (między innymi manganu) oraz olejki eteryczne, cukry i niektóre witaminy.

 

Działanie i zastosowanie : napotne, osłaniające, przeciwskurczowe, moczopędneśrodek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt. Kwiatostany posiadają one w pierwszym rzędzie właściwości napotne i przeciwgorączkowe, przy przeziębieniach i zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Lipa znajduje również zastosowanie w chorobach nerek, pęcherza i w nerwicach. Naparem z kwiatu lipowego można także płukać gardło. W warunkach domowych napar z lipy stosuje się przy wszystkiego rodzaju przeziębieniach, grypach, anginie, a także przy bezsenności (napar z 2 łyżek kwiatu na 2 szklanki wrzątku, pijąc po 1 szklance 2-3 razy dziennie). Napar taki dodawany być może także do wody w kąpieli, szczególnie przy nerwicach i trudnościach ze snem.

Miód lipowy posiada zbliżone właściwości do kwiatu lipowego (Roślina miododajna).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin