Łopian wiekszy.doc

(30 KB) Pobierz
Łopian wiekszy (łac

Łopian wiekszy (łac. Arctium lappa)

Rodzina: Astrowate (Asteraceae)

 

Opis rośliny : Łopian to duża roślina zielna, szeroko się rozrastająca. W pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liściową dużych liści, dopiero w drugim roku z korzenia wyrasta łodyga kwiatowa.

 

Siedlisko : łopian jest to pospolity chwast występujący na nieużytkach, przydrożach, starych kompostach, rumowiskach i zaniedbanych ogrodach.

 

Surowiec zielarski : Liście, korzeń, nasiona, owoc

 

Główne związki : Surowiec tego ziela zawiera polifruktozan - inulina - do 45%, substancje białkowe do 12%, tłuszcze, związki żywiczne, olejki eteryczne, glikozydy, goryczki, saponiny, dużo siarki i fosforu, witaminę C oraz liczne związki poliacetylenowe i inne aktywne substancje dotąd mało jeszcze zbadane.

Korzeń/liście: glykozydy, flawonoidy, garbniki, olejki lotne, poliacetyleny, żywice, klej roślinny, inulinę, alkaloidy, olejki aromatyczne.

Nasiona: niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy A i B2.

 

Działanie i zastosowanie : silne działanie bakteriobójcze, grzybostatyczne i przeciwzapalne tych przedostatnich związków wybitni fitoterapeuci zalecają stosowanie tego surowca przy leczeniu różnych chorób skórnych jak liszaje, egzemy, wypryski, przekrwienia, świąd, a zwłaszcza uporczywy trądzik młodzieńczy itp. tak w zastosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Używa się go również jako środka pomocniczego i moczopędnego w reumatyzmie stawowym i mięśniowym, przy złej przemianie materii, lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

 

Używany w leczeniu wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków, a także przy wypadaniu włosów spowodowanym łojotokiem czy łupieżem.

 

Łopian to wspaniały sposób na oczyszczenie krwi oraz środek na przyspieszenie wydalania toksyn z naszego ciała. Ponieważ korzenie, liście oraz nasiona łopianu są gorzkie, pobudzają one trawienie i pracę wątroby, jak również przyspieszają pracę trzustki. Łopian może być używany w celu polepszenia słabego trawienia, lepszego wydalania gazów, rozładowywania wzdęć, niestrawności. Łopian ma właściwości łagodnego środka przeczyszczającego. Zioło to pomaga w przywracaniu przyjaznej flory bakteryjnej w jelitach. Łopian posiada średnie właściwości moczopędne, poprzez mocz pomaga w eliminowaniu toksycznych substancji z organizmu. Łopian może być używany na zapalenie pęcherza moczowego, zatrzymywanie się wody w organizmie, kamienie, piasek nerkowy. Pity jako gorący wywar, powoduje pocenie się, a co za tym idzie pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Łopian jest stosowany na obniżenie gorączki i należy go brać na samym początku infekcji z gorączką. Nasiona łopianu są skuteczne w leczeniu bólów gardła, zapaleniu migdałków, przeziębień oraz kaszlu. Łopian pomaga w przyspieszaniu wyzdrowienia w takich infekcjach jak odra czy ospa. Łopian również pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi u ludzi cierpiących na cukrzycę. Korzeń łopianu pobudza macicę, pomagając w regulowaniu miesiączki. Tradycyjnie wywar z korzenia łopianu był stosowany w celu dodania sił kobiecie rodzącej przed, jak i po porodzie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin