Świetlice socjoterapeutyczne.doc

(33 KB) Pobierz
Wtorek 9

Świetlice socjoterapeutyczne

 

·         Prawne podstawy funkcjonowania świetlic środowiskowych

Świetlice socjoterapeutyczne są rodzajem placówek wsparcia dziennego. Każda świetlica socjoterapeutyczna, podobnie jak wszystkie placówki wsparcia dziennego, muszą spełniać konkretne wymogi, które określa ustawa o pomocy społecznej z 12 marca 2004r. Szczegółowe zasady jej funkcjonowania określa rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 lutego 2005r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych ( DzU z 4 marca 2005r.,nr 37, poz. 331 )

 

(co do tych ustaw to mam wątpliwości, sprawdzę to i jeśli będzie trzeba wyślę jeszcze raz prawidłową wersję tego akapitu)

·         Zadania

Ø      Zadania podstawowe

- wsparcie rodziny w sprawowaniu jej podstawowych funkcji

- zapewnienie pomocy rodzinie i dzieciom sprawiającym problemy wychowawcze,            zagrożonych demoralizacją, przestępczością lub uzależnieniami

- współpraca ze szkołą, ośrodkiem pomocy społecznej i innymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych

Ø      Zadania wynikające ze specyfiki placówki

Ze względu na to, że świetlice socjoterapeutyczne są specjalistycznymi placówkami wsparcia dziennego, oprócz realizowania „podstawowych zadań” ma prowadzić co najmniej jedną z następujących form pracy:

- zajęcia socjoterapeutyczne, realizowane w stałych grupach dzieci, prowadzone przez wychowawcę i terapeutę

- oddziaływanie terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne i logopedyczne

- indywidualne programy korekcyjne realizowane podczas zajęć grupowych lub indywidualnych

- udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych, osobistych na podstawie diagnozy indywidualnej dziecka i jego rodziny

·         Funkcjonowanie

Jak, że świetlice socjoterapeutyczne są tworzone jako odpowiedź na zjawisko dzieci ulicy, ich specyficzne potrzeby wyznaczają jej podstawowe funkcje:

- Funkcja kompensacyjna

Polega na wyrównaniu deficytów emocjonalnych, społecznych, co dokonuje się przez stwarzanie możliwości pobytu w grupie rówieśniczej, gdzie wytwarza im się atmosferę akceptacji, gdzie prowadzone są zajęcia korekcyjne, kompensacyjne, socjoterapeutyczne. Szczególnie chodzi tutaj o wypełnienie pustki emocjonalnej i rozwinięcie talentów dzieci.

- Funkcja opiekuńcza

Polega na organizowaniu opieki po zajęciach szkolnych, pomocy w nauce, odrabianiu zadań domowych, tworzeniu warunków do nauki, pomocy w pokonywaniu trudności w nauce, kontakcie i współpracy ze szkołą, korepetycjach z poszczególnych przedmiotów.

- Funkcja wychowawcza

Jest realizowana przez organizowanie kółek zainteresowań, prowadzenie zajęć plastycznych, technicznych, muzycznych, sportowych, kulinarnych, komputerowych, tanecznych. Uczestnictwo w takich zajęciach umożliwia dzieciom poznanie swoich talentów, pomaga w umiejętności wyrażania siebie, odreagowanie w konstruktywny sposób napięć, jakie wynoszą z domu rodzinnego, a także kształtowanie pozytywnych nawyków organizowania codziennych zajęć.

 

Celem działań opiekuńczych jest:

- wdrażanie wychowanków do przestrzegania zasad współżycia społecznego,

- podnoszenie kultury osobistej,

- kształtowanie pozytywnego stosunku do pracy,

- przygotowanie dzieci do postaw odpowiedzialności i samodzielności

·         Funkcje świetlic socjoterapeutycznych

Ø      Funkcje profilaktyczne

Celem pracy z dziećmi i młodzieżą jest zapobieganie ujawniającym się zaburzeniom ich zachowań. Często profilaktyka obejmuje całą rodzinę podopiecznego świetlicy, chcąc dotrzeć do źródła problemu, ponieważ niezaspokojenie potrzeb dzieci wynika właśnie z nieprawidłowego funkcjonowania rodziny. Odbywa się to np. przez odwiedzanie rodziców w ich domach, organizowanie indywidualnych spotkań i udzielanie porad.

Ø      Funkcje integracyjne

Chodzi tu przede wszystkim o integrację ze środowiskiem lokalnym, współpracę i pomoc lokalnego ośrodka pomocy społecznej lub Centrum Pomocy Rodzinie

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin