Spotkanie_z_przyrodą.doc

(84 KB) Pobierz
Konspekty do zajęć z dziećmi do programu pracy wychowawczej z elementami edukacji ekologiczno- przyrodniczej ,,SPOTKANIE Z PR

Konspekty do zajęć z dziećmi do programu pracy wychowawczej z elementami edukacji ekologiczno- przyrodniczej  ,,SPOTKANIE Z PRZYRODĄ”.

 

Jesień

 

SCENARIUSZ NR 1

 

 

Temat: Stragan- zapoznanie z treścią wiersza pt. ,,Na straganie” J. Brzechwy.                           

             Teatrzyk z wykorzystaniem naturalnych okazów.

 

Cele operacyjne:

1.     Dziecko zna fragmenty wiersza J. Brzechwy ,,Na straganie”.

2.     Dziecko zna i potrafi nazywać i rozpoznawać warzywa występujące w wierszu.

3.     Dziecko potrafi swobodnie improwizować słownie i ruchowo.

4.     Dziecko potrafi zgodnie bawić się z innymi w zrobionym teatrzyku.

5.     Dziecko zna formy grzecznościowe i potrafi je zastosować w praktyce: proszę, przepraszam, dziękuję.

6.     Dziecko wie co oznacza słowo ,,stragan warzywny”, co można na nim kupić.

7.     Dziecko umie podzielić słowa na sylaby- nazwy warzyw.

 

Metody:

         Słowne: rozmowa, recytacja, burza mózgów.

         Czynne: zadań stawianych do wykonania.

         Oglądowe: pokaz, obserwacja.

 

Formy: praca z grupą dzieci i indywidualna

 

Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw występujących w wierszu, zrobiony teatrzyk, imitacja straganu.

 

Przebieg zajęcia

1.     Recytacja wiersza przez wychowawcę- pokaz naturalnych okazów warzyw.

2.     Burza mózgów- wypowiedzi dzieci na temat wiersza:

Ø     Co to jest stragan? Gdzie spotkały się warzywa?

Ø     Co można kupić na straganie warzywnym? Jak trzeba się zachowywać robiąc zakupy? (formy grzecznościowe).

 

Ø     Jak skończyła się kłótnia warzyw?

3.     Powtórna recytacja wiersza- rozdanie dzieciom warzyw (wstają te                              które mają czytane w danej chwili warzywo).

4.     Utrwalenie nazw warzyw- dopasowywanie warzywa do wypowiadanej nazwy. Dzieci starsze- podział nazw warzyw na sylaby.

5.     Zabawa w teatr- dzieci w teatrzyku same robią przedstawienie. Zwracamy uwagę na wypowiedzi całym zdaniem, używanie form grzecznościowych.

6.     Zmiana ról dzieci.

7.     Zabawa ruchowa ,,Stragan”- każde dziecko siedzi na podłodze, przed nim rozłożona szarfa- stragan. Dzieci biegają w rytm muzyki dookoła swoich straganów. Na przerwę w muzyce siadają w swoich straganach i wypowiadają nazwy pokazywanych przez wychowawcę warzyw- dzieląc słowa na sylaby.

8.     Zakończenie zajęcia- zebranie szarf. Odłożenie warzyw do kącika przyrody.

 

 

 

SCENARIUSZ NR 2

 

 

Temat: Wielkie grzybobranie.

 

Cele operacyjne:

1.     Dziecko potrafi nazwać wybrane grzyby- dzieląc je na jadalne i trujące.

2.     Dziecko potrafi ulepić grzybek z plasteliny, stosując odpowiednie kolory. (jadalne bądź trujące).

3.     Dziecko potrafi podzielić na sylaby wyrazy: kozak, las, kura, muchomor, grzyb, drzewo.

4.     Dziecko potrafi utrzymać porządek w swoim miejscu pracy.

 

Metody:

1.     Słowne: rozmowa, burza mózgów

2.     Czynne: zadań stawianych do wykonania

3.     Oglądowe: pokaz, obserwacja

 

     Formy: praca z grupą i indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

         Plastelina, grzybki z plasteliny przygotowane przez wychowawcę (pokaz wzoru), ilustracja lasu i grzybów, podkładki tekturowe do pracy z

plasteliną, ilustracja schematu budowy grzyba, ilustracje grzybów jadalnych i trujących, prawdziwy grzyb.

 

Przebieg zajęcia:

1.     Rozmowa na temat ilustracji ,,Grzybobranie”. Pokaz ilustracji i nazywanie grzybów jadalnych i trujących (wyszukiwanie różnic)- burza mózgów.

2.     Podział wyrazów na sylaby, liczenie sylab w słowach, głosowanie wyrazów (dzieci starsze): las, borowik, prawus, muchomor, kurka, zajączek.

3.     Omówienie budowy grzyba wg schematu (pokaz schematu grzyba), kapelusz, nóżka, korzenie.

4.     Zabawa ruchowa ,,Grzybobranie”- pantomima, dzieci naśladują ruchy grzybiarza: schylają się po grzyby, niosą koszyk, słuchają śpiewu ptaków, odpoczywają pod drzewem.

5.     Praca przy stoliku ,,Plastelinowe grzybki”

Ø     pokaz grzybków wykonanych przez wychowawcę- zwrócenie uwagi na dobór kolorów i porządek w miejscu pracy.

Ø     lepienie grzybów przez dzieci

Ø     zwrócenie uwagi na drobne, charakterystyczne cechy w wyglądzie np. kropki muchomora

Ø     omówienie wykonanych prac

Ø     ustawienie grzybków w kąciku przyrody.

6.     Sprzątnięcie stolików po skończonej pracy.

7.     Podziękowanie za udział w zabawie.

 

 

Zima

 

SCENARIUSZ  nr 1

 

 

Temat: Zwierzęta leśne i ich zwyczaje.

 

Cele operacyjne:

1.     Dziecko umie nazywać i rozpoznawać zwierzęta leśne: sarna, zając, dzik, niedźwiedź, wiewiórka.

2.     Dziecko wie czym odżywiają się i jak zdobywają pokarm wybrane zwierzęta leśne.

3.     Wie, które zwierzęta zasypiają na zimę.

4.     Umie dzielić na sylaby nazwy zwierząt.

5.     Umie wypowiadać się całym zdaniem.

 

Metody:

1.     Zabawowa

2.     Słowna- rozmowa, polecenia.

3.     Naśladowcza

4.     Aktywizująca- burza mózgów.

 

Formy: praca z grupą, praca indywidualna

 

Pomoce dydaktyczne: ilustracja lasu i wybranych zwierząt w nim żyjących: sarna, lis, wiewiórka, niedźwiedź, zając, borsuk, karty pracy dla każdego dziecka- zwierzęta i ich przysmaki.

 

Przebieg zajęcia:

1.     Opowiadanie wychowawcy na temat ilustracji ,,Leśne zwierzęta”. Rozmowa dotycząca obrazka.

2.     Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych. Poznanie sposobu w jaki te zwierzęta zdobywają pożywienie.

Ø     Jak nazywają się zwierzęta pokazane na obrazku?

Ø     Co możesz powiedzieć na temat tych zwierząt?

Ø     Czym żywią się te zwierzęta?

Ø     W jaki sposób zdobywają pokarm?

Ø     Które z tych zwierząt zasypia na zimę?

3.     Podział nazw zwierząt na sylaby.

        S.A.- RNA, LIS, WIE- WIÓ- RKA, NIE- DŹWIEDŹ,  DZIK, ZA- JĄC

     Dzieci starsze- przeliczanie sylab, głosek w słowach.

4.     Zabawa ruchowa- ,,Naśladuj zwierzątko”

           Wąż- pełzanie

            Zając- skoki

            Sarna- bieg na palcach

5.     Praca przy stoliku- połącz zwierzątko z jego przysmakiem.

              Wiewiórka- orzechy

               Niedźwiedź- miód

               Dzik- żołędzie

               Sarna- siano

               Zając- mlecz

6.     Omówienie wykonanej pracy.

7.     Zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem ,,Stary Niedźwiedź”- zmiana ról tak aby każde dziecko było niedźwiedziem.

8.     Zakończenie zajęcia.

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ NR 2

 

Temat: Wycieczka do lasu. Podziwiamy zimowy krajobraz.

 

Cele operacyjne:

1.     Dziecko wie jak poruszać się po jezdni i chodniku.

2.     Dziecko potrafi zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie zimą.

3.     Dziecko umie narysować kredką rysunek na temat: ,,Las zimą”.

 

Metody:

1.     Słowna- rozmowa, instrukcja

2.     Praktycznego działania- wycieczka

3.     Zabawowa

 

Formy: wycieczka z grupą dzieci

 

Pomoce dydaktyczne: kolorowe kredki, kartki z bloku.

 

Przebieg zajęcia:

1.     Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Zapoznanie dzieci z celami pieszej wycieczki do lasu. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Rozpoznawanie i nazywanie ptaków mieszkających w lesie zimą. Rozpoznawanie śladów na śniegu. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad ruchu drogowego, bezpieczne poruszanie się po jezdni i chodniku. Przygotowanie do wycieczki.

2.     Piesza wycieczka do lasu.

Obserwacja przyrody zimą (drzewa, krzewy, ptaki).

Zbieranie eksponatów do kącika przyrody- szyszki, gałązki.

Chwila swobodnej zabawy w lesie- zabawy na śniegu- chodzenie po śladach, śnieżki, udawanie jazdy na nartach.

Powrót do placówki.

3.     Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Rozmowa podsumowująca wycieczkę do lasu.

Ø     Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, gdy nadchodzi zima?

Ø     Jak nazywają się ptaki, które spotkaliśmy w lesie?

Ø     Jak zachowywały się ptaki?

Ø     Co najbardziej podobało ci się w lesie?

 

Ø     Czy lubicie chodzić do lasu?

4.     Dzieci siedzą przy stolikach, na których leżą kartki i kredki.

Rysunek na temat ,,Las zimą”.

Omówienie prac.

Wystawa prac.

      5.  Zakończenie zajęcia.

 

 

 

Wiosna

 

SCENARIUSZ NR 1

 

Temat: Wiosenna łąka- poszukujemy wiosny.

 

Cele operacyjne:

1.     Dziecko wie jaka jest obecnie pora roku i potrafi ją nazwać.

2.     Dziecko wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną.

3.     Dziecko zna cechy charakterystyczne dla wiosny.

4.     Dziecko wie jak zachować się podczas wycieczki.

5.     dziecko umie obserwować i słuchać przyrodę.

 

Metody:

1.     słowna- burza mózgów

2.     czynna- wycieczka

3.  oglądowa

 

Formy: praca z grupą dzieci

 

Środki dydaktyczne: obrazek łąki wiosną, żywe okazy roślin, owadów i zwierząt znalezionych na łące

 

Przebieg zajęcia:

1.     Rozmowa na temat obrazka ,,Łąka”. Burza mózgów-

Co możemy zobaczyć na łące?

Kogo możemy spotkać na łące? (motyla, ślimaka, biedronkę, mrówki, muchy, trawy, kwiaty). Można posłuchać ptaków.

2.     Przedstawienie dzieciom celu wycieczki- udamy się dziś na poszukiwanie wiosny. Musimy mieć uszy i oczy otwarte. Posłuchamy śpiewu ptaków. Zrobimy bukiety z kwiatów.

 

3.     Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.

4.     Wycieczka na łąkę. Bezpośrednia obserwacja przyrody- roślin, owadów i zwierząt. Słuchamy śpiewu ptaków.

5.     Zabawa ruchowa na łące, z elementem równowagi- ,,Nie podepcz kwiatów”, z elementem podskoku- ,,Wiosna rozwija kwiaty”.

6.     Robimy na łące bukiety kwiatowe.

7.     Powrót do placówki.

8.     Ustawienie bukietów bukietów kąciku przyrody.

9.     Omówienie wycieczki- wypowiedzi dzieci na temat: co zaobserwowały na łące. Nazywamy kwiaty w bukietach- mlecz, koniczyna, stokrotka.

10. Zakończenie zajęcia.

 

 

 

SCENARIUSZ  NR 2

 

Temat: Wiosenny ogródek.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin