a7.docx

(17 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

 

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego – oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

 

a)     mocne strony dziecka – Chętnie pomaga innym dzieciom, a okazana pomoc zwykle jest adekwatna i służy rozwiązaniu danego problemu. Posiada bardzo dokładne informacje na temat siebie, swojej rodziny i miejscowości. Dziecko jest bardzo samodzielne w sytuacjach życiowych i zadaniowych. Nie oczekuje stałej obecności i pomocy osoby dorosłej. Przewiduje skutki swoich zachowań. Zwykle przestrzega ustalonych zasad. Chętnie i zgodnie współpracuje z innymi w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Dobrze sobie radzi w sytuacjach konfliktowych.

b)     zauważone trudności – Zwykle wyraża swoje emocje w sposób akceptowany społecznie. Jak mu się coś nie udaje, to obraża się, płacze lub złości się. Rozumie polecenia kierowane do grupy, ale nie zawsze chce je wykonywać (jest zmęczony, bo chce mu się spać).

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Omawiano z dzieckiem wprowadzone zasady i reguły postępowania.

d)     wskazówki dla rodziców – Zachęcać dziecko do pokonywania trudności. Rozmawiać o różnych sposobach radzenia sobie ze złością. Wskazany stały tryb dnia dziecka i odpowiednia ilość snu.

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka – Dziecko ma szybkie tempo pracy. Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 i więcej. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Umie zdanie podzielić na kilka wyrazów. Prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby. Potrafi w wyrazach podać pierwszą głoskę. Samo próbuje pisać litery pisane i pisze je we właściwym kierunku.

b)     zauważone trudności – Nie wysłucha poleceń nauczyciela do końca lub sam zaczyna wykonywać karty pracy, z tego powodu popełnia błędy. Zazwyczaj nie zna tekstów piosenek i wierszy na pamięć. Niechętnie śpiewa. Mimo ćwiczeń nie rozpoznaje niektórych liter, czasami myli litery podobne kształtem do siebie. Trudności sprawia mu synteza głoskowa wyrazów. Waha się przy wskazywaniu kierunków prawo-lewo.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Zachęcanie do wysłuchania do końca polecenia nauczyciela wraz ze wskazaniem pozytywnych skutków takiego zachowania. Prowadzono ćwiczenia spostrzegania słuchowego, zwłaszcza w syntezie głoskowej wyrazów. Prowadzono dodatkowe ćwiczenia, zabawy z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem liter, cyfr. Utrwalanie orientacji przestrzennej.

d)     wskazówki dla rodziców – Zabawy z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter. Zabawy w przegłosowywanie wyrazów, przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka. Utrwalanie orientacji przestrzennej.

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

e)      mocne strony dziecka – Dziecko jest sprawne fizycznie. Chętnie uczestniczy w zabawach, grach ruchowych i gimnastyce. Stara się poprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Wysoka sprawność motoryczna rąk. Szlaczki, wzory literopodobne, rysowanie po śladzie są perfekcyjnie wykonane.

f)       zauważone trudności – brak

g)     podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka – brak

h)     wskazówki dla rodziców – brak

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Zwykle potrafi zorganizować sobie czas wolny w szkole. Najczęściej rysuje lub układa różne konstrukcje z klocków lego. Rozumie potrzebę utrzymywania porządku w swoim otoczeniu. Bez upomnień osoby dorosłej odkłada zabawki na swoje miejsce. Dziecko jest bardzo samodzielne. Sprawnie i bez pomocy osoby dorosłej ubiera się i rozbiera, korzysta z toalety, spożywa posiłki. Potrafi również pomóc innym dzieciom. Bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Interesuje się wojskiem, lotnictwem. Często rysuje samoloty, statki, czołgi. Buduje ciekawe budowle z klocków. Chodzi na dodatkowe zajęcia z karate.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Tworzono sytuacje wychowawcze celem zaspokojenia potrzeb.

c)   wskazówki dla rodziców – Dalej rozwijać zainteresowania dziecka w kierunku karate i wojskowości.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

Z łatwością buduje płynne, logicznie powiązane ze sobą wypowiedzi wielozdaniowe. Jest bardzo aktywny na zajęciach. Mówi do nauczyciela na „ty”. Cichy, spokojny. Nadwrażliwy słuchowo.

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                          ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin