Jesteśmy różni, ale tak samo ważni.docx

(14 KB) Pobierz

Jesteśmy różni, ale tak samo ważni (dzielimy na kilka zajęć)

Dziecko:

okazuje szacunek innym zna swoje cechy pozytywne

potrafi właściwie zachować się w stosunku do rówieśników ma poczucie własnej wartości

1.                     Krąg uczuć:               zabawy: Powiedz sąsiadowi coś miłego. Odszukaj swojego

przyjaciela

2.                  Słuchanie bajki: Lamparciątko Lily

3.                  Dyskusja: odpowiedzi na pytania:

Dlaczego Lily czuła się smutna? Dlaczego uciekła?

Kogo zobaczyła, gdy się obudziła? Jakie swoje zalety wymieniła Lily?

Czy Lily była szczęśliwa, gdy odkryła w sobie te zalety?

4.                  Malowanie ilustracji do opowiadania

5.                  Obraz moich zalet: dzieci ustawiają się w kręgu, chwytają się za ręce. Każde dziecko po kolei wymienia dwie ze swych zalet zaczynając od słów: Mam na imię

…………....

6.                  Dalsza dyskusja na temat bajki. Odpowiedzi na pytania: Jakiego koloru miała cętki Lily, Lenny, Lucy?

7.                  Podsumowanie dyskusji przez nauczyciela. Zauważcie: Lily, Lenny, Lucy to lamparty, lecz każdy z nich ma cętki w innym kolorze. Każde z was jest dzieckiem, lecz nie wygląda tak samo. Szacunek to uznanie faktu, że każdy jest niepowtarzalny, wartościowy.

8.                  Moja sylwetka: Dzieci w parach otrzymują dwa arkusze szarego papieru, mazaki; każde dziecko kolejno kładzie się na arkuszu a drugie obrysowuje jego sylwetkę; potem każde z nich może sobie wyciąć swoje odbicie, podpisać a następnie pokolorować. Rozwieszamy sylwetki na ścianach. Powtarzamy z dziećmi zdanie: Każdy z nas jest inny, każdy z nas jest niepowtarzalny i wartościowy.

9.                  Poznaj swój naszyjnik: dzieci na małych karteczkach rysują co lubią robić w przedszkolu, co lubią robić w domu, co lubią jeść, jaką bajkę najbardziej lubią, ulubione przedmioty. Prze wszystkie kartki przewlekamy nitkę robiąc z nich naszyjnik i zawieszają na swoich sylwetkach na arkuszach szarego papieru na ścianie. Chętne dzieci podchodzą do różnych sylwetek i odczytują z obrazków np.: To jest Kamil, on lubi....

10.              Ty też jesteś wspaniały! Dzieci siadają w kole, najpierw ponownie każde dziecko po kolei mówi jedną dobrą rzecz o sobie, następnie prosimy, aby dostrzec takie rzeczy u innych. Szacunek to wiedza o tym, że inni też wartościowi. Teraz każdy mówi coś dobrego o dziecku, które siedzi obok niego.

 

BIBLIOGRAFIA

1.      D. Tillman, D. Hsu Wychowanie w duchu wartości. Wchodzenie w świat 3-7. Warszawa 2007 (Bajka „Lamparciątko Lily”)

 

Opracowała

Łucja Zimoń

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4, Rybnik

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin