Ktos_musi_umrzec_by_zyc_mogl_ktos.doc

(80 KB) Pobierz
Asertywność



Ktoś musi umrzeć, by żyć mógł ktoś

 

Uczestnicy muszą zdecydować, komu dać możliwość przeżycia w ekstremalnej sytuacji.

 

Budowanie zespołu.

Określanie cech.

Podejmowanie decyzji.

Rozwiązywanie problemów.

Trening asertywności.

 

Kopie formularza zawierającego scenariusz gry.

Kartki i długopisy.

 

1 godzina.

 

1.                            Rozdaj uczestnikom kopie formularza ze scenariuszem i pozostaw im 30 minut na podjęcie decyzji. Dużą grupę możesz podzielić na dwa zespoły. Przypominaj, że czasu jest coraz mniej, odliczając minuty. W razie potrzeby wytłumacz lepiej treść instrukcji, nie podając jednak żadnych dodatkowych informacji.

2.                            Zaproś grupę do dyskusji pytając, na jakiej podstawie podjęto decyzję. Możesz przedstawić uwagi, które nasunęły ci się w wyniku obserwacji uczestników.

 

W niektórych sytuacjach należy zmienić treść scenariusza, dostosowując ją do potrzeb konkretnej grupy. Jeżeli na przykład wśród uczestników są osoby niepełnosprawne, ze scenariusza należałoby usunąć kandydatów z podobnymi problemami. Uczestnicy krytykują czasem to ćwiczenie jako mało realistyczne, a podane informacje uważają za niewystarczające do podjęcia decyzji. Wytłumacz im jednak, że w życiu często tak właśnie bywa. Niektóre dane, dotyczące np. płci lub sytuacji rodzinnej kandydatów, zostały przedstawione w sposób wyczerpujący, inne – np. wyznanie – celowo pominięto. Może się okazać, że członkowie grupy sami je sobie dopowiedzą.

Streszczenie

 

 

Cele

 

 

 

 

 

Materiały

 

 

Czas trwania

 

Procedura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 


1.                            Przydziel role kandydatów poszczególnym uczestnikom i poproś, aby sami spróbowali przekonać resztę grupy, że właśnie oni powinni przeżyć. Najbardziej znana wersja tego ćwiczenia to „gra balonowa”: trzy osoby znajdujące się w spadającym balonie muszą zdecydować, która z nich nie powinna zostać wyrzucona.

2.                            Oto przykłady innych możliwych scenariuszy:

·         Aparatura do dializy może obsłużyć jeszcze tylko pięciu pacjentów.

·         Podczas wojny nuklearnej w bunkrze przeciwatomowym może się schronić ograniczona liczba osób.

·         Statek kosmiczny, który opuszcza Ziemię po wielkiej katastrofie, może zabrać ograniczoną liczbę osób.

·         Podczas eksperymentu dotyczącego możliwości przeżycia w ograniczonej przestrzeni kilku ochotników znalazło się pod ziemią. Aby ich uratować, trzeba wyciągać każdego po kolei – ci, do których pomoc dotrze na końcu, zginą.

·         Wszelkie inne sytuacje, w których nie można uniknąć decydowania o życiu i śmierci innych.

3.                            Przyjmij, że niektórych kandydatów łączą więzy rodzinne, uczuciowe, towarzyskie lub zawodowe. Wprowadzisz w ten sposób czynnik współzależności w podejmowaniu decyzji.

Modyfikacje



© Copyright by Andy Kirby 1992. Authorized translation from the English language edition published by Gower Publishing Limited

© Copyright for the Polish edition by Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych Sp. z o.o. 2003

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin